Büyükşehir Meclisi'nde 'Buca Çevik Bir' Meydanı tartışması

Buca’da 28 Şubat davasında hüküm giyerek cezaevine gönderilen emekli Orgeneral Çevik Bir’in ismini taşıyan meydanının ismi değiştirilerek Demokrasi Meydanı olması önerisi komisyondan geçti.

Büyükşehir Meclisi'nde 'Buca Çevik Bir' Meydanı tartışması

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Buca’nın meydanlarından olan Çevik Bir Meydanı’nın ismi değişiyor. Buca Belediye Meclis toplantısında da tartışmalara neden olan isim değişikliği ile ilgili Hukuk Komisyonu’nda değerlendirildi ve oybirliği ile kabul edildi. 

KAZANOĞLU: KEŞKE EN BAŞTA KARŞI ÇIKSAYDINIZ

CHP Buca Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu, bu kararla ilgili vicdanının rahat etmediğini söyledi. Kazanoğlu, "İktidarken verilen isimler iktidar değiştikten sonra değiştirilmesi isteniyor. 82 yaşındaki insanları cezaevine atmayı benim kalbim müsaade etmiyor. En güçlü olduğu dönemde bu ismi kim verdi, AK Partili Belediye Başkanı Cemil Şeboy verdi. İsim değişebilir mi evet, ismi buca halkı değiştirmek isterse başımızın üstüne. Burası eski çevik bir olacak, herkes böyle tanımlayacak. En baştan karşı çıksaydınız başımızın üstünde, Şimdi 82 yaşında darbecilere ders mi veriyoruz. Tarih gerekeni yapar, bu doğru değil. Bu konuşmalarımın partiyle alakası yok, hukukçu olarak kendi görüşlerimdir." dedi.

CHP Buca Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu'nun ardından, AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal söz alarak Kazanoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi.

HIZAL: AKIL TUTULMASI YAŞIYORSUNUZ

AK Partili Özgür Hızal, "Sayın Kazanoğlu, hukukçu olarak söyledim diyorsunuz. Sonuç itibariyle CHP Meclis üyesisiniz. 28 Şubat sürecini buradaki herkes yaşamıştır. Ben de hukuk fakültesinde okuyordum, neler yaşandığını görenler içerisindeyim. Darbe ve darbe girişiminin içerisinde bulunan herkes benim için darbecidir. O gün de darbecidir, bugün de darbecidir. O ismi veren DSP'den belediye başkanıydı. Kurulmamış bir parti üzerinden polemik yapmak yanlıştır. Silahlı Kuvvetlerin karşısındaymışız gibi izlenim yaratmanız akıl tutulması. Demokrasi dışı faaliyetlerde bulunan herkes için de gerekli işlemler yapılmıştır, yapılacaktır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER