Büyükşehir Binasında yeni gelişme! Faaliyet durduruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın yıkılması kararına karşı çıkan Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Koruma Kurulu’na yaptığı başvuru kabul edildi

Büyükşehir Binasında yeni gelişme! Faaliyet durduruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi de depremde hasar gördüğü için boşaltılan ana hizmet binasının yıkıldıktan sonra binanın bulunduğu alanın nasıl değerlendirileceğine dair karar üretmek üzere danışma kurulu oluşturmuştu.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ise hizmet binasının mimari değerinin olması sebebiyle yıkılmaması yönünde adımlar atmıştı. Oda, binanın kültür varlığı olarak tescillenmesi için İzmir 1 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuru yapmıştı.

Odadan yapılan açıklamada; “İzmir Büyükşehir Belediye Hizmet Binası’nın kültür varlığı olarak tescil edilmesi için İzmir 1 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yaptığımız başvuru sonuçlandı. Kurul; yapının yerinde tespit çalışmalarının yapılmasına, ilgili belgelerin idaresinden talep edilmesine ve süreç tamamlanana kadar yapıda herhangi bir FİZİKİ-İNŞAİ faaliyette bulunulmamasına karar verdi” denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER