Bornova Belediyesi'nden 'Umut Evi'

Bornova Belediyesi ve Sağlıkta Kalite Derneği (SAĞKAL) arasında imzalanan protokol ile kanser hastası kadınlar ve refakatçilerinin kalabileceği Umut Evi'nin üçüncüsü Bornova'da açılacak.

Bornova Belediyesi'nden 'Umut Evi'

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve SAĞKAL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Cüneyt Tuğrul arasında imzalanan protokol ile radyoterapi sürecinde maddi kısıtlılıklar yüzünden her gün İzmir'e gelip gidemeyen ya da hastane içinde ya da bahçelerinde kalmak zorunda kalan kanser hastalarına ücretsiz konaklama ve yemek imkanı sağlanacak. 

Bornova Belediyesi, protokol kapsamında Ekim ayında hizmete başlaması planlanan çalışma için hazırlıklara başladı. Şehir dışından kente tedavi için gelen kanser hastası kadınların konaklamalarını Yunus Emre Mahallesi'nde bulunan ve İçinde Sağlıklı Yaş Alma Merkezi'nin de yer aldığı Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi'nde yapmaları sağlanacak. Merkez içerisinde yatak, dolap, masa, sandalye, banyo ve tuvaletinde yer aldığı tek kişilik özel odalardan faydalanırken konaklayanların yiyecekleri de bu kapsamda karşılanacak. 

Fark yaratacak çalışma

SAĞKAL Derneği'nin başlattığı projenin insanların hayatlarında fark yaratacak bir çalışma olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Bu çalışma aynı zamanda hastanelerde yaşanan bir gerçeği ortaya koyuyor. Tedavileri için başka şehirlerden gelen vatandaşlar kalacak yer sıkıntısı yaşıyor. Özellikle ekonominin geldiği durumu da düşününce bizde elimizden geleni yapmak istedik" dedi. 

Protokolün Sivil Toplum Örgütleri ile yapılan önemli işbirliklerinin de bir göstergesi olduğunu dile getiren Başkan İduğ, "SAĞKAL Derneği Türkiye'de önemli işler başarıyor. Biz göreve geldiğimizden bu yana kurumlar arası işbirliklerinin önemine vurgu yaptık. Bunun için tüm STK'ları aynı çatı altında toplayan STK Yerleşkemizi hayata geçirdik. Şimdi yaptığımız bu çalışmada bu işbirliklerinin önemli bir göstergesi" diye konuştu. 

Yılda 6 bin konaklama 

Bornova Belediyesi ile yapılan iş birliğinin önemine dikkat çeken SAĞKAL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Cüneyt Tuğrul ise işbirliği ile ihtiyaç sahibi kadın kanser hastalarının güvenli bir yerde ve güvenli bir şekilde kalabileceklerini söyledi. Tuğrul, "Bornova Belediyesi, bu çalışma ile bize onkoloji hastalarının tedavi süreçlerinde kalabilmeleri için beslenme de dahil olan bir alt yapı sunuyor. Böylece yılda 6 bin konaklama sağlanmış olacak" diyerek düşüncelerini dile getirdi. 

Bornova Belediyesi, Sağlıkta Kalite Derneği ile kanser hastası kadınlara umut ışığı olacak olan yeni bir iş birliğinin temellerini attı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2022, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER