Başkan Soyer: İzmir bu vatanın öncüsüdür

İzmir’in kurutuluşunun 100’ncü yılı olan 9 Eylül kutlamalarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer vatandaşlara seslendi.

Başkan Soyer: İzmir bu vatanın öncüsüdür

Yüz binlerce vatandaşın olduğu meydanda katılımcılara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘birlik’ ve ‘İkinci yüzyıl’ mesajları verdi.

'İZMİR BU VATANIN ÖNCÜSÜDÜR'
Katılan yüzbinlerce vatandaşa seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi:

“Güzel İzmir'in güler yüzlü güzel insanları. Değerli konuklar. İzmir’in kruutşuşunun 100’ncü yılında tarihin akışını değiştiği meydanda birlikte olmanın büyük coşku ve heyecanını yaşıyoruz. Partimizin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hoş geldiniz şeref verdiniz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyıla girerken bizi onurlandırdınız. Rehberliğiniz ve liderliğiniz için minnettarız. Bu tarihi gecenin yaşanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarım, organizasyonda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Ve Tarkan… Megastarımız… Dostumuz… ülkemizin her karış toprağının, mazlumlarının üstüne titreyen değerli dostumuz… Bu akşamda gösterdiği vefayı İzmir asla unutmayacak. Değerli bizler, 100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuz, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri kirli çizmeleri ve mermileri ile körfezimizin sularını ve güzel ülkemizi işgal etti. Yine bu o sabah kordon oyundan bir ses yükseldi. O ses bir kurşun sesi değildi, bir direnişin müjdecisiydi. Hasan Tahsin'in ilk kurşunu ile yazdığı son yazı yeri göğü kapsadı. Anadolu geleceğin Türkiye'sini inşa etme çağrısını çoktan duymuştu. Babalar işi bıraktı, fırıncılar fırının, bankalar dükkanını hiç gözünü kırpmadan bıraktı. Anadolu direnmek için hem yardan hem serden vazgeçti ve yeryüzünün gördüğü ne büyük yürüyüş başkaydı. Anadolu'nun kurtuluş yürüyüşünü artık hiçbir güç durduramazdı. Atamızın ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir sözü tam 100 yıl önce bugün İzmir’de muazzam bir zafer ile sonuçlandı. 9 Eylül hem şehrimizin hem memleketimizin kurtuluş günüdür. 9 Eylül dünya halklarının iliğini sömüren emperyalistlere vurulmuş en büyük tokattır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşın son günün zaferle, zaferin ilk günün ise barışla taçlandırmış. 100 yıl sonra burada bu akşam coşkumuzu büyütmek ve hafızamızı tazelemek istedik. Çünkü hafızamızı tazelendikçe vatanımıza olan bağlılığımız artıyor. Bu sorumluluk ile şimdi sıra bizde. 100 yıl önce 26 Ağustos’ta top atışı ile başlayan büyük taarruz nasıl zaferle ve ardından 100 yıllık barışla taçlanmışsa, şimdi o cumhuriyeti ikinci yüzyılda barışla ve demokrasi ile taçlandırmak bize düşüyor. İzmir bu vatanın öncüsüdür. Tüm farklılıkların bir arada yaşandığı, özgürlüğün, kardeşliğin şehridir İzmir”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER