Başkan Batur Konak’taki 2 yılını anlattı! Ne mesajlar verdi?

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bugün Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Konak’ta göreve geldiği günden bu yana geçen 2 yılını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Batur, “Konak’ta yolumuz uzun. Motivasyonumuz ve heyecanımız yerinde. Biz tüm dünyaya emsal olmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız ve asla yorulmayız. Üçüncü hizmet yılımıza da bu heyecanla başlıyoruz. Konak’ta daha, çok güzel işler yapacağız” dedi.

Başkan Batur Konak’taki 2 yılını anlattı! Ne mesajlar verdi?

BEN HABER - CANSU TEMİR AKSU

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, görevde geçirdiği 2 yılını bugün Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi.

31 Mart yerel seçimlerinde Konak tarihinde alınan en yüksek oyu alarak; Konak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Abdül Batur, pandemi gölgesinde geçen 2 yılda, birbirinden önemli çalışma ve projelere imza attı.

Seçimlerin yıl dönümünde Başkan Batur; Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde görevdeki 2 yılını anlattığı basın toplantısı düzenledi.

Pandemi kurallarına uyularak gerçekleştirilen etkinliğe;CHP’li il yöneticileri, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, İYİ Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Batur, konuşması öncesinde paylaşılan slayt ile, 2 yıllık süre zarfında yapımı tamamlanan ve yapılması planlanan çalışmalara yer vererek bilgilendirmede bulundu.

İşte Başkan Batur’un konuşmalarından satır başları:

HİÇBİR BELEDİYE BAŞKANINA BÖYLE ONURLU BİR GÖREV VERİLMEMİŞTİ

2019 yılında, 2 yıl önce, bir serüvene başlamıştık. 20 yıllık Narlıdere Belediye Başkanlığı'ndan sonra Konak’ta devam eden bir serüven. İzmir’in kalbi Konak’ta görevlendirilmemiz benim için çok onurlu bir görevdi. Çünkü hiçbir belediye başkanına böyle onurlu bir görev verilmemişti. Ben bu nedenle Sayın Kılıçdaroğlu'na ve MYK’ya teşekkürlerimi arz etmek istiyorum.

Konak’ta seçim kampanyamıza başlamadan önce CHP Konak ilçe teşkilatı ile bir araya geldik. İlçe başkanımız Sayın Çağrı Gruşçu ile tanışıyorduk ama o gün birbirimize sarılarak beni bağırlarına bastılar. Ben onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Güzelliğin, kardeşliğin olduğu yerde başarı da vardır. İlçe örgütümüzle omuz omuza çalışarak, dostlarımızın birlikte olmasıyla İYİ Parti, Saadet Parti hep birlikte bu başarıyı yakaladık. Konak tarihinin en yüksek oyunu aldık. Bu yüzden Millet İttifakındaki tüm temsilcilere teşekkür ederim.

BEN HERKESİN BELEDİYE BAŞKANIYIM

'Birlikte Konak' sloganı ile yola çıktık. Konak'ta herkesi seven, herkese eşit mesafede duran, dertlerini dinleyen, halkın içinde olan bir belediye anlayışını sürdürdük. Birlikte Konak bizim için bir slogandan daha da öteydi. 2 yıllık görev süremiz boyunca, bu anlayıştan sapmadan yola devam ediyoruz. Ben herkesin belediye başkanıyım. Çocuğun, emekçinin, mağdurun, garibanın, esnafın herkesin belediye başkanıyım. Ben hep belediye başkanlığını hizmet makamı olarak gördüm. Halka hizmet etmek, bizim için bir onur. Bunu severek yapıyorum. Bazıları çok fazla belediye başkanlığı yatığımız konusunda eleştiriyor ama biz heyecanımızı hiç kaybetmiyoruz. Motivasyonumuz tam, heyecanımız yerinde. 'Konak’ı da Narlıdere gibi mi yapacaksın?' diye orta ve dar gelirli mahallelerde vatandaşlarımız bir taleptte bulunuyorlardı. Gerçekten Narlıdere gibi yapacağız. O nedenle 3 prensip edindik.

Bu neydi?

Bir kentin en önemli ihtiyacı olan kentsel dönüşümü hayata geçirmek. İlk etapta buna başladık. Gültepe mahallesi dediğimiz 14 mahalleyi ilgilendiren, kentsel dönüşüm planlamasını 8 aylık süre içinde gerçekleştirdik. Meclisten geçen planlarımızla ilgili çalışmaları tamamladık.

GEÇMİŞTEN BU YANA KONAK'TA YAPILAN EN ÖNEMLİ ÇALIŞMALARDAN BİR TANESİYDİ

Geçmişten bu yana Konak’ta yapılan en önemli çalışmalardan bir tanesiydi. Kentsel dönüşümün anayasasını bitirmiş olduk. Bu yetmedi; Beştepe’de de planlamamızı tamamladık. Bu ayki meclisimizde oy birliği ile geçirdik. Bu planlar uygulandığında, bu bölgede yaşayan insanlarımızın yaşam kaderleri değişecek. Sosyal tesis yok, park yok. Kişi başına 0,86 metrekare yeşil alan düşüyor. Nefes alacak yer yok. Bu planların hayata geçmesiyle hem görsel kirlilik ortadan kalkacak hem de vatandaşlarımız insanca yaşamanın onurunu yaşayacak. Beştepeler planı, Büyükşehir’den tasdiklenmesi gerekecek. Gerekli desteği göreceğimize inanıyorum. Yeşildere caddesinden geçeneler hep eleştirel aktı, işte o gecekonduların ortadan kalkacağı bir planlamayı bitirdik.

Burada çalışmalarımız bitmedi. Gürçeşme ve Yeşildere’de çalışmalara başladık. Yani; Konak Belediyesi olarak kentin kentsel dönüşüme ihtiyacı olan çalışmaları yaklaşık 6 ay sonra tamamlamış olacağız. Verdiğimiz sözün en önemlisini yerine getirmiş olacağız.

KRİZ BELEDİYECİLİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Tabii, biz bir taraftan geçtiğimiz yıl bugünlerde başlayan bir pandemi süreci yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. 11 Mart’tan sonra, hiç başımıza gelmeyen bir felaketi bertaraf etmek, halkın sağlığını düşünmek, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için kriz belediyeciliği orataya çıktı. Büyükşehir Belediye başkanımız başta olmak üzere, bütün belediye başkanlarımızla büyük çaba sarf ettik

Bugünlerde çok dikkatli olmamamız lazım. Artan bir vaka, hepimizin sıkıntısı. Bu sıkıntıdan kurtulmak en büyük dileğimiz. Kurallara mutlaka dikkat etmek lazım.

BAŞIMIZA GELMEYEN HİÇBİR ŞEY KALMADI

Başımıza gelmeyen hiçbir şey kalmadı. Deprem, sel, hortum, tsunami. Bir gök taşı düşmedi dedik, o da düştü. Bu tür felaketlerle de başa çıkmaya çalıştık.

30 Ekimdeki deprem sırf Bayraklıyı değil, çevresindeki ilçeleri de vurdu. Bizim cam binamız da hasar gördü, binamızın yıkımına karar verdik ve çevresindeki alanı da kamulaştırarak, Konak’ın ihtiyacını karşılamış olacağız. Konak’a yakışır, Basmane’de çok güzel bir hizmet binası yapacağız. 2023 yılına yetiştireceğiz.

1 HAZİRAN'DAN SONRA KONTAĞI YENİDEN AÇTIK

İşlerimize de devam ettik. 1 Haziran’dan sonra, birinci normalleşmeden sonra, halkımıza söz verdiğimiz projelerimize de yeniden kontağı açarak hayata geçirilmesi noktasında çalışmalarımızı yaptık. Toros’taki çalışmamızı bitirdik. Bu sosyal tesis neden önemli? Sosyal dönüşümü, sosyal tesisle aşmak lazım. İçinde kadın var, genç var, çocuk var. Bunun birincisi Toros'taki sosyal tesis. İçinde kreşten tutun, kursların olacağı mekanlar, gençlerin spor yapabileceği alanlar var.

Nisan sonunda Gültepe spor tesislerini de teslim alıyoruz. Sporla ilgilenen, gençlerin başka noktalara gitmemesi için yapılan çalışmalardan bir tanesi.

Bu yetmedi 1. Kadriye mahallesinde de temelini attığımız sosyal tesisi de 1 yıl sonra hizmete sokmuş olacağız.

1 hafta önce ihalesini bitirdik. Çocuklar, gençler diyoruz. Çınarlıdaki rekreasyon alanına bir bilim merkezi yapıyoruz. Çocukların bilimsel deneyleri yapabilecekleri alanlar ve hiçbir zaman akıllarından çıkaramayacakları bir bilim merkezi temelini yakın süre içinde atıyoruz.

Bu tesisleri ve çalışmaları yaparsak, o bölgelerin kendiliğinden ayağa kalkacağını göreceksiniz.

BİZE TESLİM EDİLENİ KALKINDIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ÇABAYI GÖSTERİYORUZ

Kentsel dönüşümün yanı sıra, restorasyon ve diğer çalışmaların yapılması da önemli. Agora, Kemeraltı ve Basmane bölgesi. 3 bin 500’e yakın tescilli binamız var, hepsinin aynı anda restorasyon görmesi mümkün değil. Vatandaşın hizmetinde kullanabileceğimiz her türlü binanın restorasyonunu yapıyoruz.

Bize teslim edileni kalkındırmak için elimizden gelen her çabayı gösteriyoruz.

AYRICALIKLI KESİMLERE DAHA FAZLA HİZMET GÖTÜRMEK, DİĞER ÖNCELİĞİMİZ

Önümüzdeki hafta 8 nisan dünya roman günü. Üçüncü önceliğimiz de, ayrıcalıklı kesimlere hizmetin daha fazla götürülmesi. Roman vatandaşı dediğimiz zaman Konak'ta 50 binin üstünde roman vatandaşımız yaşıyor. Özellikle eğitim noktasında sıkıntıların aşılması noktasında, madde bağımlılığı hakkında ortadan kalkması için bir çok proje yapıyoruz.

8 Nisanda roman kültür merkezimizi, roman gençlik kültür merkezimizde, müzikle ilgili, kadınların meslek edinmesi için önemli bir çalışma yaptık.

Eşrefpaşa hastanesinin orda Alman kulesi diye geçen bir alan vardı. Atıl durumdaki binaların yeniden değerlendirilmesi noktasında bir çalışma yaptık, ve engelsiz yaşam köyünü hayata geçirdik. Zihinsel engelli ve down sendromlu gencimiz eğitim görüyor, tedavi görüyor. İşte belediyeciliğin en önemli noktalarından biri bu. Yakın süre içinde de kamuoyuyla paylaşıp, açılışı gerçekleştireceğiz.

TOPLUMUN EN ÖNEMLİ GÜCÜ KADINLARIMIZ

Toplumun en önemli gücü kadınlarımız. Son bir senedir maalesef semt merkezlerimiz kapalı. Ama boş durmadık. Belediyemiz kendi için kooperatifini kurdu ve semt merkezimizde üretim yapan kadınlarımız; ürettiklerini pazarlamaya başlayacak.

STK’larla iş birliği dedik, devamlı iş birliği içindeyiz. Yaptığımız proje ve etkinliklere baktığımızda çoğunun sivil inisiyatiflerle birlikte yapıldığını görürsünüz.

Büyük projelerimizi de bir taraftan hayata geçiriyoruz.

KONAK'TA YOLUMUZ UZUN

Konakta yolumuz uzun, önümüze bir çok zorluk çıkıyor. Ama bizler tüm dünyaya emsal olmuş Gazi Mustafa Kemal'in evlatlarıyız ve asla yorulmayız. Konak Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. 3. yılı da büyük bir heyecanla başlıyoruz.

Her türlü konuda desteğini gördüğüm meclis üyesi kardeşlerime, muhtarlarımıza, Sivil toplum örgütlerine, siyasi partilerin çok değerli temsilcilerimize ve basın mensubu kardeşlerime teşekkürü borç biliyorum.

Konaktaki bundan sonraki süreç daha hızlı olacak.

Konak belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken aynı azim ve kararlılıkla yeni bir süreci başlatıyoruz. Hemşerimizle daha çok buluşacak, omuz omuza yol almaya devam edeceğiz. Birlikte Konak felsefemiz daha da büyüyecek, genişleyecek.

Biz büyük bir aileyeyiz, İzmir’in kalbi Konak’ız.

Birlikte Konak, sizlerle güzel, bu güzelliği yaşattığınız için teşekkür ediyorum.

Pandemisiz günlerde buluşabilmek dileğiyle.

SORU - CEVAP

Toplantının ardından Başkan Batur, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Tepecik’teki benzin istasyonu alanı ve Basmane Çukuru’nu hakkında son durum ve ‘Gelecek hedefiniz nedir?” sorularını yanıtlayan Başkan  Batur, “Benim Konak’ta ilk dönemim. O yüzden çiçeği burnunda bir belediye başkanıyım. Tepecik’te eski benzin istasyonu olarak kullanılan alan. Bu bizimmiş sonra başkalarına verilmiş. Bizim için altın yumurtlayan tavuk. Kendimize satsak kardayız. O yüzden orayı yeniden belediyenin şirketi işletecek, kendimiz kar edeceğiz. Basmane Çukuru ile ilgili Başkan Soyer depremden sonra yeni bir yer arayışına girdi. Burada bazı gelişimler var, kendisi tarafından takip ediliyor. Ancak bu bölgenin gerçek sahibi TMSF. Bunun karşılıklı iyi niyetle yürümesi gerekiyor. Bu iyi niyetle yönetilirse biz de kurtulacağız, kendiniz de kurtulacağız. En büyük hedefim daha önce hiç başarılmamış kentsel dönüşümle ilgili üç dört mahallede kentsel dönüşümü hayata geçirmek. Başlarsak devamı gelecektir” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER