Başkan Batur, Konak’ta 3 yılını değerlendirdi

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda Konak’ta göreve geldiği günden bu yana geçen 3 yılını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Batur, Konak’ta 3 yılını değerlendirdi

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, görevde geçirdiği 3 yılını Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerde, Konak’ta yüzde 63,21’lik oyla; Konak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Abdül Batur, önemli çalışma ve projelere imza attı.

İşte Başkan Batur’un konuşmalarından satır başları:

Batur, Konak’ta hizmet dolu 3.yıl değerlendirme toplantısı’nda yaptıklarımızı ve kalan sürede yapacaklarımızı sizlerle paylaşacağım.

Konak Belediye Başkanı seçildiğim bugüne kadar geçen 3 yıllık sürede hemşehrilerime hizmet sunmak için çalışıyorum. Altyapıdan kültür sanata sağlıklı çevreye kadar geniş bir alanda hizmet veriyoruz. Geçmişimizde aldığımız güçle geleceğe yatırım yapıyoruz.

KAVGA EDEN DEĞİL, ÇÖZÜM ÜRETEN BELEDİYEYİZ
Sorun yaratan değil sorun çözen, kavga eden değil anlaşan bir yapıyla işlerimizi yaptık. Görev süremizin 3’te ‘lik bölümü ne yazık ki pandemiyle geçti. Bu dönem yatırım değil yardım dönemi oldu. Küresel salgında imkanlarımızın büyük kısmını hemşehrilerimize ayırdık. Yarıdmlaşma ağı kurduk, STK’larla işbirlikleri yaparak ayağımız, gözümüz kulağımız olan muhtarlarımızla omuz omuza çalıştık.

Konak kadim topraklar üzerine kurulu çok kültürlü ve renkli ilçe. Çok sayıda yıpranmış mahallemiz var ve var gücümüzle çalışıyoruz. Eskiyen ve yıpranmış binaları yenilemekle ilerliyoruz. 

NE ÖNERİLERİ VARSA, DAVET EDİYORUM ÇÖZELİM

Gültepe ve Beştepeler planları ile ilgili de konuşan Batur, "Bu bildirgenin 8. maddesinde vatandaşların eğitim, sağlık, gıda, konut, istihdam ve adil bir gelir dağılımını içeren temel kaynaklara erişimde fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiği yazar. Konak’ta da vatandaşlarımıza kalkınma hakkını sunmanın yolunun eskiyen kenti yenilemekten geçtiğini biliyoruz.  Bu yüzden, hemşerilerimizi daha kaliteli yaşam alanlarına kavuşturacak kentsel dönüşüm planları hazırlamak için yola koyulduk. Plansız yapılaşma, sağlıksız konutlar, sosyal tesis ve yeşil alan azlığı maalesef ilçemizin kanayan yarası… Göreve gelir gelmez 300 hektarlık bir alan içinde 14 mahalleyi kapsayan ve yaklaşık 50 bin kişiyi ilgilendiren Gültepe Bölgemizi ele aldık. 50 yıldır ihmal edilmiş, hep görmezden gelinmiş, çarpık yapılaşmada dünyaya örnek gösterilecek hale gelen Gültepe’nin kangrene dönmüş imar planı sorununa neşter vurduk. 9 ay gibi kısa bir sürede Gültepe Kentsel Dönüşüm Planı’nı tamamladık. Hazırladığımız plan hem belediyemiz hem de Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliği ile onay aldı. “Oy birliği” kelimesinin altını burada özellikle çizmek istiyorum. Çünkü meclislerdeki tüm partilerin desteklediği bu plan, maalesef Şehir Plancıları Odamızın açtığı bir dava ile iptal oldu. Peki, biz Gültepe’yi yenilemekten vazgeçtik mi? Kesinlikle hayır! Mahkemenin işaret ettiği noktaları yeniden ele alıp, bu bölgenin planını hayata geçirmekte kararlıyız. Bu olay sadece bize ve bölgede yaşayan halka zaman kaybettirdi.  Yılmak, moral bozmak bizim anlayışımızda yok!

Planlama çalışmalarımızı Gültepe ile sınırlı da tutmadık. Aynı şekilde ihmal edilmiş, daracık sokakları, yetersiz altyapısı ve sağlıksız yapı stoğuna sahip Beştepeler Bölgemiz için de planlama çalışması başlattık. Yine 14 mahalleyi ve yaklaşık 55 bin nüfusu doğrudan ilgilendiren 200 hektarlık alanın plan çalışması kısa zamanda tamamlandı. Bu plan da hem Konak Belediye Meclisimizden hem de Büyükşehir Belediye Meclisi’mizden oy birliği ile geçti. İzmir’in tam kalbinde yer alan bölgenin kaderini tamamen değiştirecek bir plan oldu. Yeşil alan, çocuk oyun parkları, sağlık, kültür ve eğitim tesisi alanlarının oranını artırdık. Bölgenin eğimli yapısını dikkate alarak Finiküler sistemini de burada devreye sokacağız. Bu sistem İzmir’de ilk olacak.  Biz iddialıyız… Bu planın önü kesilmez, hayata geçerse Beştepeler bölgesi sadece Konak’ın değil, İzmir’in yeni cazibe merkezi olacak. Hem manzarası hem konumu itibariyle göz dolduracak" dedi.

VAKİT KAYBETMEDEN FELAKETLERE HAZIR OLMAMIZ GEREKİYOR
Sözlerine deprem gerçeği ile devam eden Batur, 30 Ekim depremini hatırlatırken şu ifadeleri kullandı:

"Kent yenilemede önemli bir konuyu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. İki yıl önce hiç birimizin bir daha yaşamak istemediği deprem felaketi ile sarsıldık. Olası bir deprem hepimizin korkusu Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı bugün bir kez daha rahmetle anıyorum. Olası bir deprem hepimizin korkulu rüyası. İzmir deprem bölgesinde olan ve yüksek risk taşıyan bir kent. Bu yüzden vakit kaybetmeden felaketlere hazır olmamız gerekiyor. Kent merkezinde bulunan eskimiş binaların mutlaka yenilenmesi lazım. 40-50 yıl önceki imar uygulamasına göre yapılmış bu binaların, bugünkü imar uygulamaları ve yönetmeliklerle yenilenmesi ne yazık ki imkansız. Bu nedenle K bölgeleri belirleyip, meclisimizden aldığımız kararla, binaların yapıldığı yıldaki imar uygulamasına tabi olacak şekilde dönüşümünün önünü açacak hayati bir kararı da uygulamaya geçirmiş olduk."

SOSYAL VE KÜLTÜREL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAK YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRMEMİZ ŞART
"Kentsel Yenileme Planlarımızı sadece Gültepe ve Beştepeler bölgelerimizle de sınırlı tutmadık. Çalışmalarını sürdürdüğümüz Gürçeşme ve Yenişehir bölgelerimiz de var. Bu çalışmalar da hayata geçtiğinde Konak değişecek, gelişecek ve yenilenecek. Tabii bu dönüşüm bugünden yarına hemen olmayacak. Uzun bir süreç ve sabır gerektiren bir iş. Bizim bugün attığımız adımlar gelecekteki değişimin de önünü açacak. Sizlerin de bildiği gibi yerel yönetimlerin birçok görevi ve sorumluluk alanı var... Kent hayatına dokunmak, kent sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmek, kentin sosyal ve kültürel alt yapısındaki eksiklikleri gidermek gibi farklı konularda hizmet üretmemiz gerekiyor. Bir taraftan bina dönüşümünü yaparken bir taraftan da sosyal ve kültürel dönüşümü sağlayacak yatırımları hayata geçirmemiz şart. Üç yılda buna yönelik adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Kimi bizden önce başlamış, kimi bizimle başlayan yatırımlarımızı tamamladık ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk… Sizlere dağıttığımız hizmet kitapçığımızda ve az önce birlikte izlediğimiz filmde bunların büyük bir bölümünü gördünüz. Tek tek anlatmaya vaktimiz yetmeyecek.  Fakat aralarında anlatmadan geçemeyeceğim, sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğum yatırımlar var. Bunlardan ilki, Konak Engelsiz Yaşam Köyü’müz. Gerçekten her fırsatta gururla anlattığım, kapısından her girdiğimde büyük mutluluk duyduğum, örnek bir merkez olarak hizmet veriyor. Engelli Bireyleri Koruma ve Eğitim Vakfı ile birlikte Eşrefpaşa Hastanesi’nin hemen arkasında yer alan vakıf tesislerinde yaşama geçirdiğimiz merkezimizde zihinsel engelli ve otizmli 95 özel çocuğumuz güven içinde eğitim alıyor. Sunulan rehabilitasyon ve fizyoterapi hizmetlerinden faydalanıyor. Gelen çocuklarımızın merkezde geçirdikleri sürede yaşadıkları olumlu dönüşüm en az aileleri kadar bizleri de sevindiriyor. Buna en güzel örnek Deniz Can oldu… Deniz Can, özel yetenek sınavını başarıyla geçip, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Piyano Bölümü’ne kabul edildi. Eğitimini başarıyla sürdürüyor. Önemli yatırımlarımızdan biri de Konak Gençlik Destek Merkezi oldu."

BUGÜNKÜ ADIMLAR TARİHE GEÇECEK

"Roman hemşerilerimiz de bu zincirin en güçlü halkası. Konak’ta büyük bir Roman nüfusu yaşıyor. İlçemizdeki Roman hemşerilerimizin kent yaşamına katılımını önemsiyoruz. Bu amaçla Yenişehir Semti’mizde açtığımız Roman Kültür Merkezi de bizim bir diğer önemli hizmetimiz. Bu merkezde de Roman gençlerimize ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için kurslar düzenliyor, onların en önemli yeteneklerinden biri olan müzik konusunda da eğitimler veriyoruz. Roman Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtarlarımızla uyum içinde, el ele çalışmalar yapıyoruz. Bu üç yılda hayata geçirdiğimiz bir diğer önemli projemiz de Minikler Konağı adını verdiğimiz okul öncesi eğitim yuvalarımız oldu. İkisi Engelsiz Yaşam Köyü içinde, ikisi de Toros Sosyal Yaşam Merkezi’mizde olmak üzere dört Minikler Konağı’nı hizmete açtık. Sosyal dönüşümü başlatmanın en önemli ayağının kadınlar ve çocuklardan geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan ailelerin 4-6 yaş aralığındaki çocuklarının ücretsiz okul öncesi eğitimden faydalanmalarını sağladık. Sayılarını artıracağımız Minikler Konağı ile bu açığı bir nebze de olsa gidereceğiz."

KÜLTÜRPARK’TAN SONRA İLÇEMİZİN EN FAZLA AĞACA SAHİP BU ALANI...
"Pandemi süreci hepimize birçok şey öğretti. En çok da sağlığın kıymetini, doğanın önemini yeniden anlamamızı sağladı. Konak Belediyesi olarak kent merkezinde olmamızın getirdiği dezavantajlardan biri de yeşil alan fakiri bir ilçe olmamız. Yeni park yapacak yer olmadığı gibi mevcut parklarımız da maalesef çok küçük. Bu yüzden yeşilin değerini en iyi bilen belediyelerin başında geliyoruz. Elimizde olanı korurken, yeni alanlar yaratmak için de var gücümüzle çalışıyoruz. Buna en iyi örnek Çınartepe Mahallemizde yer alan Aydın Erten Rekreasyon Alanı’nda yaptığımız düzenleme oldu. Göreve geldiğimizde tahsis süresi dolduğu için Tarım ve Orman Bakanlığı’na geçen alanın tahsisini bu kez 28 yıllığına aldık. İzmir körfezini kuşbakışı gören, Kültürpark’tan sonra ilçemizin en fazla ağaca sahip bu alanı yepyeni bir görünümle İzmirlilerin hizmetine açıyoruz. İçinde inşa ettiğimiz macera parkı, çocuk aktivite merkezi, kafe ve restoranla kentimize yeni bir cazibe merkezi kazandırdık. Tüm İzmirlilerin keyifli zaman geçirebilecekleri dev bir park oluşturduk."

KÖŞGER’E DE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM
"Sizlerle paylaşmak istediğim bir diğer yatırım hizmetimiz ise; hepimizin yakından tanıdığı, kentimizin yetiştirdiği önemli değerlerden, ustamız, İzmir Baba olarak gönüllerde yer etmiş, değerli ağabeyim merhum Sancar Maruflu’nun ismiyle taçlandırdığımız Çınarlı Sancar Maruflu Çocuk Bilim Merkezimiz… Çınarlı Rekreasyon Alanı’mızı yeni baştan düzenlerken, bu alana çocuklarımızın bilimle iç içe büyümesini sağlayacak bir merkez yarattık. İçinde kurulan planetaryum ile çocuklarımız uzayın derinliklerini keşfe çıkacak, yeni deney alanlarında bilimle buluşacak. Yapımını tamamladığımız merkezi Mayıs ayı içinde açacağız. Ben bir kez daha Sancar ağabeyi rahmet ve saygıyla anıyorum. Nurlar içinde uyusun. Anlatılacak çok işimiz var ancak zamanı da dikkate alarak çok detaya girmeden kısa kısa bahsetmek istiyorum. Basmane’de Silahhane olarak bilinen bir tarihi binayı daha restore ettik. Bu tarihi yapıya Kent Tarihi Birimimizi taşıdık. Bu mekan kültür ve sanat ağırlıklı gösteri sanatları merkezi olarak da tasarlandı. Çok güzel bir bahçesi var. Bu projeyi özel olarak çalıştık ve unutulmaya yüz tutan açık hava sinema kültürünü burada yeniden yaşatacağız. Yakında sizleri bu hizmetin açılışında ağırlamaktan da büyük mutluluk duyacağım. Eşrefpaşa Semti’mizde yer alan Kırım Tatar Evi’nin de restorasyonunu tamamladık. Bu binayı da İzmir Kırım Tatar Türkleri Derneği’ne tahsis edeceğiz. Yaklaşık 3 bin 500 tescilli yapının olduğu ilçemizde tarihi korumakta kararlıyız. İkizevler, Yemişcizade Konağı, İstiklal İlkokulu restorasyon çalışmalarımız bitti. Kıllıoğlu Hamamı, Kemer Hangar Binası, İkiçeşmeler ile Kemeraltı'ndaki iki tarihi binada ise çalışmalarımız devam ediyor. Yeri gelmişken, restorasyon projelerimizi hayata geçirmekte bizlere desteğini esirgemeyen İzmir Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’e de teşekkürlerimi arz ederim."

EMEKÇİNİN, ÇALIŞANIN YANINDA DURAN BİR BAŞKAN OLDUM
"Toros Semtimizde yapımını tamamladığımız Toros Sosyal Tesis ve Pazaryerini hizmete açtık. Gültepe'de bölgenin bugüne kadarki en büyük yatırımı olan spor salonunu bitirdik. Ulu Önderimiz Atatürk'ün adıyla hemşehrilerimizin hizmetine açtık. Çocuklarımız, geleceğin sporcuları, kadınlar ücretsiz faydalanıyor. Beştepeler Bölgemizde temelini attığımız Sosyal Tesis ve Pazaryeri’mizin yapımı da çok yakında tamamlanacak. Depremin ardından boşalttığımız Basmane’deki camlı hizmet binamızın yıkımını tamamladık, zemin etüdü çalışmalarını yaptık. Yeni binamızın projesini de hazırladık. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar bizi de etkilemesine rağmen en kısa sürede temel atmayı planlıyoruz. Hedefimiz Konak Belediyesi’ne yakışır, modern ve halkımızın rahat ulaşabildiği bir hizmet binası inşa etmek. Bunu da yapacak güçte ve inançtayız. Şunu açıkça vurgulamak isterim ki; Konak’ta her ne hizmet üretiyorsak, önce insan diyerek, kente hizmet kentliye saygı anlayışıyla yapıyoruz.  Belediyemizin kaynaklarını adil paylaştırıyor, her bölgemize eşit hizmet sunuyoruz.  Emeğe her zaman değer veren, emekçinin, çalışanın yanında duran bir başkan oldum. Konak’ta işçimizi, memurumuzu mağdur etmeden Türkiye’ye örnek toplu sözleşmelere imza attık."

SORUMLULUĞUMUZ ESKİSİNDEN DAHA BÜYÜK
"Seçim öncesi verdiğimiz sözlerin yüzde 80'nini gerçekleştirdik. Bu yatırımları yaparken, peki hangi kaynakları kullandık, nereye ne kadar harcadık? Gururla söylüyorum ki, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen Konak Belediyesi öz kaynaklarıyla yatırım yapan, mali yapısı güçlü bir belediye oldu. 2022 yılı belediye bütçemizi 634 milyon olarak belirledik. Ancak ülkece yaşadığımız ekonomik çalkantı nedeniyle bütçemiz şimdiden yüzde 30 oranında eridiğini görüyoruz.  Yaşadığımız zorlukların daha iyi anlaşılması için birkaç örnek vermek istiyorum. 2021 yılının Ağustos ayında mazotun litre fiyatı 7 lira 41 kuruşken, bugün 23 liraya yaklaştı. Yine betonun metreküpü 2021 yılı Ağustos ayında 211 lirayken, bugün 650 liraya ulaştı. Çimentonun torba fiyatı yüzde 124 arttı. Daha önce 29 lira olan bir torba çimento 65 liraya alınıyor. Demirin tonu 7 bin lirayken şimdi 22 bin 500 lira oldu. Asfaltın hammadde fiyatının tonu 27 liradan 75 liraya çıktı. Fazla söze gerek yok, rakamlar ortada… Buna rağmen iş yapmaya üretmeye devam ediyoruz. Bu zamlar hem vatandaşımızı hem de belediyeler olarak bizleri derinden sarstı. Bu zorluklara rağmen hizmet üretmekten, yatırım yapmaktan geri kalmadık. Üç yılda altyapı yatırımlarına 140, kültürel ve sanatsal faaliyetlere de yaklaşık 25 milyon lira harcadık. 20 milyonluk akaryakıt ve 10 milyonu bulan pandemi dönemi sosyal yardımlarımızı da eklediğimiz de Konak’a hizmetlerimizin toplam tutarı 195 milyon lirayı buldu. Tüm bu zorluklara rağmen söz verdiğimiz ne varsa, kalan hizmet süremiz içinde tamamlayacağız ve daha fazlasını yapacağız. Bir yandan da gelecek dönem için yeni projeler hazırlayıp, bunları hayata geçirmek hedefindeyiz. O yüzden bugünden sonra görev ve sorumluluğumuz eskisinden daha büyük. Tüm ekiplerimizle 7 gün 24 saat Konak için çalışmaya devam edeceğiz. Üç yılda yaptıklarımızın daha fazlasını yapacak ve başarımızı artıracağız. Konak'a olan tutkumuz ve bitmeyen enerjimiz ile hizmet yolculuğumuzu sürdüreceğiz. Sözlerimi bitirirken, bugüne kadar omuz omuza yol yürüdüğüm Cumhuriyet Halk Partisi Konak ilçe örgütüme, çalışmaktan onur duyduğum tüm partilerden meclis üyesi arkadaşlarıma, belediyemizin kıymetli çalışanlarına, muhtarlarımıza, bize her zaman destek olan Sivil Toplum, meslek odaları, sendikalar ve Demokratik Kitle Örgütlerine teşekkürlerimi iletiyorum. Bir büyük teşekkürü de, bizden desteğini esirgemeyen, her zaman yanımızda olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e huzurlarınızda sunmak istiyorum."

ZORLU PROJESİ MAHKEMEDE ÇÖZÜLECEK
Zorlu projesi ile ilgili konuşan Batur, "Zorlu projesi geçtiğimiz dönem içinde başlayan yükseklik sıkıntısı olan bir binaydı. 2008 yılından başlayan bir serüveni var. 2019 şubat ayında inşaat ruhsatı verilmiş. Biz göreve gelince yükseklik olarak kenti rahatsız edecek yükseklikte olduğunu tespit ettik ve bununla ilgili yaptığımız çalışmada en yüksek bina olan 131 metre ile Hilton sınırına oy birliği ile karar verdik. Bu karar İBB'ye gitti ve orada yapılan çalışmadan sonra Kadıfekale siluetini bozmada sorun olacağından bina yüksekliği 84 metreye düşürüldü. Buna yapımcı firma tarafından ve meslek kuruluşları tarafından itirazlar oldu. 84 metreye indiren meclis Konak Belediye Meclisi değil. Bu nedenle biz kararı geri gönderdik. Şu anda bu iş mahkemeye doğru gidiyor. Odalar ve yapımcı firmanın itirazları doğrultusunda mahkemede çözülecek bir süreç olacak" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'E ADAY OLACAK MI?
Konak'ta belediye başkanı olarak devam mı etmek istediği yoksa Büyükşehir'i mi düşündüğü yönündeki soruya da yanıt veren Batur, "Önümüzdeki dönem için yeni projeler hazırlayıp bunları hayata geçirmek niyetindeyiz. Biz Konak'ta kentsel dönüşümde en azından temel atma sürecine gelmeye gayret ediyoruz. Bundan sonraki süreç uzun soluklu bir süreç. Kenti daha sağlıklı ve dönüşümü emin adımlarla gelir. Bu 4 dönem ya da 5 dönem mi olur bilmiyoruz Ancak bunlar en aşağıya 20 yıllık bir süreç. Tunç Başkanımın da kulakları çınlasın çok iyi anlaşıyoruz projeler ve çalışmalar konusunda. Konak'ta yapılacak çok iş var" dedi.

TUNÇ SOYER İLE ARALARINDA SORUN VAR MI?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile arasında sorun olduğu yönündeki söylemleri de yalanlayan Batur, "Onu bir ilçe başkanı yapıyor biliyorum. O bizden kurtulup rahat rahat çalışmak istiyor ve seçimi kazanacağını düşünüyor. Biz başkanımız ile omuz omuza birbirimiz dinleyerek, uzlaşarak, seçim sürecindeki birbirimize olan saygımız aynı devam ediyor. Başkanımızdan da sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı

BASMANE ÇUKURU VE KÜLTÜRPARK NE OLACAK?
Basmane Çukuru ve Kültürpark ile ilgili son durumun ne olduğunun sorulmasını da yanıtlayan Batur, "Basmane Çukuru İzmir'in en büyük ayıbı. Bu anlayış ile bu iktidar değişmediği sürece burası 2055 yılına kadar böyle devam eder. Depremden sonra Tunç Başkan bu alana talip olmuştu. TMSF'den olumlu cevap gelmedi. Oraya belediye binası önü meydan… Harika bir şey olurdu. Kültürpark ile ilgili dün görüşme yapılmış platformla, yakın süre içinde bilgilendirme yapılır. İleriki süreçte yine bir araya gelme konusunda anlaşılmış. Orası için anlaşılmayacak bir şey yok. Bazı konularda sıkıntı var bina yapılması konusunda. Büyükşehir'in kullandığı holler var. Nasıl yıkacak orayı hizmet verirken? Yakından takip ediyorum, çözülmesi noktasında Tunç Başkan büyük bir performans sergiliyor." dedi.

DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Yeşildere'de yaptığı iddia edilen kentsel dönüşüm çalışması ile ilgili de konuşan Batur, "Bakanlığın burada çalışma yaptığını medyadan öğrendik. Yeşildere bölgesini büyükşehir belediyesi çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi bir yarışma projesi hazırladı ve bu neticelendi. Buna uygun bir planlama projesi yapılıyor. Ancak bir taraftan duyuyoruz bakanlık çalışma yapıyor. Bunlar günübirlik verilen kararlar. Siyaseten bir ilçe başkanı arıyor ve tamam orayı da yapalım deniliyor. Kentin gerçek sahiplerinin seçtiği vatandaşların belediye başkanının bunlara karar vermesi lazım. Yapılanlar doğru değil. Doğru bir yaklaşım değil" açıklamasında bulundu. 

ROMAN MAHALLELERİNDE ÇOK SIKINTI VAR

Roman mahallelerinde en büyük sıkıntıyı o bölgede yaşadıklarını belirten Batur, "Gece yaşamları pandemş döneminde zorluk yaşadı. O bölgelerde çok önemli sıkıntı var. Bir oturdukları binalar, iki eğitim, üç iş bulmak, 4 uyuşturucuyla mücadele. Gençlik destek eğitim merkezimizde uyuşturucuya meyilli çocuklarımızı yakalanmadan meslek sahibi yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER