Bakanlık'tan olumlu yanıt: İzmirdeniz projesine onay çıktı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin körfezin kullanımı başlığı altında uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü İzmirdeniz Projesi’nin önemli bir kısmı olan Alaybey Tersanesi-Alsancak Limanı arası kıyı kesimine ilişkin beklenen onay geldi

Bakanlık'tan olumlu yanıt: İzmirdeniz projesine onay çıktı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2. Bölge olarak tanımlanan kesimin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ni onayladı. Planlar onayın ardından 9 Temmuz tarihine kadar itirazları kabul etmek şartıyla askıya çıkartıldı.

FELSEFESİNDE NE VAR?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlama birimleri tarafından uzun yıllardır çalışılan projede İç körfezin İzmirliler için bir gösteri mekanı düşüncesi ile tiyatro sahnesi gibi düzenlenmesi fikri yer alıyor. Mavişehir'den İnciraltı'na kadar uzanan ve özel mülkiyete konu olmayan kıyı kesiminin, İzmirlinin kıyı kullanış biçimlerine uygun yeni düzenlemelerin getirilmesi düşünülüyor.  Büyüyen kentin denizle ilişkisini güçlendirmek adına kentin yamaçlarında oluşturulacak kent terasları ve balkonları ile düzenlemelerin yapılması gibi tasarım konularında geliştirilen projeler, İzmir Kent yaşamının kalitesinin yükseltilmesine olanak sağlayacak.

İzmir kıyısının bütünsel planlanması kapsamında; Mavişehir-Alaybey Tersanesi arası (1.Bölge), Alaybey Tersanesi-Alsancak Limanı arası (2.Bölge), Alsancak Limanı-Konak Köprülü Kavşağı arası (3.Bölge), Konak Köprülü Kavşağı-Üçkuyular Vapur İskelesi arası (4.Bölge) olarak düşünülmüştü

İSKELE GENİŞLETİLECEK

Proje kapsamında sahil bandı ve ulaşım yollarıyla ilgili çalışmaların da yapılacağı belirtildi. Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanlığınca çalışmaları yürütülen “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi” kapsamında; mevcut iskelelerin alımı yapılan yeni yolcu gemilerine uyum sağlayacak şekilde düzenlenmesine ilişkin yapılan çalışmalar sonucunda kent içi deniz ulaşımında önemli bir yere sahip olan ve kentliler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan Bayraklı İskelelerinin revize edilmesine karar verildi.  Bu kapsamda; planlama alanında kalan Bayraklı İskelesi’nin büyütülmesine ilişkin düzenlemeler yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER