Abdül Batur, İZTO Meclisi'nde konuştu

İZTO Meclisi'nde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Şehir Plancıları Odası'na eleştirilerde bulundu.

Abdül Batur, İZTO Meclisi'nde konuştu

İzmir Ticaret Odası Ekim ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un da katılım gösterdiği toplantıda İzmir Ticaret Odası ve Konak Belediyesi arasında eğitime destek amacıyla protokol de imzalandı.

BATUR: KARŞIYAKA'DAN GÜZELYALI'YA KADAR CİN SEDDİ VAR
İzmir Ticaret Odası Meclisi Üyelerine seslenen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Konak'ta da hiç yabancılık çekmeden kentsel dönüşüm yapılacak bölgelerdeki alanları dolaşırken, vatandaşın bizden tek isteği vardı, bu bölgeyi de Narlıdere gibi yapacak mısın, Narlıdere gibi burası değer kazanacak mıydı. Yapılan çalışmalarda önümüze çıkan kadınlar Gültepe bölgesinde aksamları çıkıp bir çay içeceğimiz bir yer bile yok diyordu. Konak'ta 30 senedir kimse bu işe elini sürmemiş. Biz de bu işi nasıl yaparız anlayışı ile arkadaşlarımız ile oturup çalıştık. Bu kentin en önemli sıkıntılarından bir tanesi dönüşüm sağlanmadı. Bu sadece Konak içinde değil kentin tüm bölgelerinde yapı envanterinin en eski olduğu ile Konak. 30 Ekim'de deprem gerçeğini hepimizi yaşadık. Hep deprem gelecek dedik, bilim insanları uyarıyor ancak bizim yerel yönetimler olarak elimizi çabuk tutmamız lazım. Bizim bekleyecek zamanımız yok. İnsanların bizden istediği şu, güvenli ve elimizdeki binaları revize etmek.  Bunun önünü açmamız lazım. Biraz radikal oluyor ama yapılacak şey bu. Karşıyaka'dan Güzelyalı'ya kadar bir Çin Seddi var. Bunu ada bazlı da çözmek mümkün yeni planlar da mümkün. Ancak uygulama ile ilgili çok sıkıntılarımız var. Gültepe planlarımızı 1 senede bitirdik. Bütün parti gruplarını desteği ile geçirdik.  Biz bu kadar iyi niyetliyiz. 1 yılda 300 hektarlık ve 1,5 yılda da 200 hektarlık alanın planlamasını bitirdik. Bütün kamu kuruluşları ile görüşüyoruz. Ancak şuna üzülüyoruz, artık bu bölgelerde değişim olacak, olması lazım. Yüzde 85 oranında vatandaş diyor ki bu bölgeler değişsin" dedi.

"MAHKEME EN SON GİDECEKLERİ NOKTA OLMALI"
Şehir Plancıları Odası'na çağrıda bulunan Batur, "Ben de bir oda mensubuyum, Şehir Plancıları Odası'na 3 defa Gültepe planlarını sunduk. Birinde ben sunum yaptım. 59'ncü gün planlara dava açıldı. Odaların planlama sürecinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Şehir Plancıları Odası'ndaki yönetici arkadaşlarımız bu planları nasıl düzeltiriz önerisi getireceğine mahkemeye gidiyorlar. Mahkeme en son gidecekleri nokta olmalı. Nüfus artışı olmadan, emsal artışı olmadan, bizim yarattığımız sosyal alanları sağlamak şartı ile 300 hektarlık alanı kimseyi üzmeden daire sahibi yapacağı bir plan yapsınlar getirsinler ben onaylarım. Böyle bir şeyin olması imkansız. Biz hem yapım ile ilgili uğraşı yapıyoruz, hem de mahkeme kararları ile mücadele ediyoruz. Ancak biz kararlıyız. Narlıdere'de bu zorlukları yaşadık ancak odalardan bu tepkileri değil yardım görmüştük. Sonucunda da Narlıdere bu hale geldi" dedi.

YÜZDE 30 EMSAL ARTIŞI MECLİSTE
Emsal artışı konusunda da adım atacaklarını belirten Batur, "K sınırları yetmez bunun yanında 1 Kasım'dan itibaren K sınırları içerisindeki alanlarda parsel bazında yüzde 20 ada bazında yüzde 30 emsal artışını gündeme getireceğiz. Davalar ile uğraşacağız ancak bunu yapmak zorundayız. Kentsel dönüşüm için bu gerekli" diye konuştu.

"KONAK-İZTO İLETİŞİM HATTI KURULMALI"
İzmir Ticaret Odası ve Konak Belediyesi ile “Eğitim Kart” Protokolü imzalandı. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, "Hem İzmir Büyükşehir hem de Konak Belediyemizin ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdığı eğitim kartları, öğrencilerimizin ve ailelerinin yanı sıra esnafımıza ve tüccarımıza da destek oluyor. Sosyal belediyecilik anlayışı ile yaptıkları bu katkı nedeniyle huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Tüm faaliyetlerinin merkezine üye iletişimini koyan Odamız için üyelerimizin diğer kurumlarla olan irtibatı ve bilgi akışı da bizler için büyük önem taşıyor. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi üyelerimizin en yoğun olduğu ilçemiz Konak’ta faaliyet gösteren üyelerimizin 7/24 Konak Belediyesi’ne ulaşarak, sorun ve çözüm önerilerini iletebilecekleri “Konak-İZTO İletişim Hattı” kurulmasını sayın Başbakanımızdan rica ediyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER