İzmir futbolu için tarihi bir gün: Süper Cumartesi

Doğma büyüme İzmirliyim, futbolda  böyle bir Cumartesi yaşamadım desem yeridir,
22 Mayıs Cumartesi gerçekten İzmir'in günüydü. 

Futbol fanatiği olarak hiç bu kadar mutlu-sevinçli ve gururlu bir hafta sonu yaşamamıştım. 

İki köklü kulübümüz, Süper Lig yolunda finale kaldılar. 

Sdece  90 dakikalık sürenin sonunda İzmir Süper Lig'de iki takımla temsil hakkını elde edecek 

Deniyor ki; iki İzmir takımı Altay ve Altınordu birbirlerini kıracaklar!.. 

Olaya hiç böyle bakmayın. 

Hiç şüphesiz futbol finallerinin doğal kurallarına göre, biri kazanacak, biri kaybedecek ama... 

Kim kaybederse kaybetsin; kazanan İzmir olacaktır.  

*
Cumartesi ilk sevindirici haber Altay'dan geldi.  

Havalara uçtuk. 

Bir Göztepeli olarak ezeli rekabeti, şimdilik "askıya" alarak, arkadaşlarla "Büyük Altay" haykırışları ile Çeşme-Paşalimanı'nda sokaklara çıktık. 

Altay'ın bugüne, finale kadar gelebilmesinde İzmir dayanışmasının altını  çizmemiz lazım. 

Bu dayanışmada Göztepe'nin büyük payı var. Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, devre arasında Poko, Deniz ve Mossoro'nun Altay'a transfer olmasının ciddi ve çok hesaplı koşullarla önünü açtı.  

Altınordu'nun yabancı futbolcu oynatmama (bence son derece yerinde bir karar)prensibi olmasa, onların da isteklerini geri çevirmez, gereğini yapardı. 

Seyrettiğinizi umuyorum. Cumartesi Altay'ın ve sahanın en iyisi Poko idi. Takımın yaşlı, yorgun defansı önünde oynadığı maçta, ön libero olarak, İstanbulspor defansı ve orta sahasına top vermedi, tüm atakları kesti, adeta geçilmez kaleydi. Takımını attığı isabetli  paslarla da hücuma çıkardı. 

Sezona Göztepeli olarak başlayan, lig arasında Altay forması giyen, maçta son 10 dakikaya girildiğinde golü atan ve her şeyin olabileceği sıkıntılı dakikaların kolay geçmesini sağlayan başka bir Göztepeli de, Deniz Kadah'dı, 

İşte bu nedenle, rekabeti sadece sahada yaşamayı becerebilir, dışarıda  yardımlaşır, birbirlerimizin eksiklerini olanaklar dahilinde tamamlarsak kent olarak, futbolseverler olarak daha çok böyle Cumartesiler yaşabiliriz. 

Bu arada 22 Mayıs 2021'e sadece İzmir'in günü dersek başarımızı küçümsemiş oluruz. 

Çünkü bu tarih İzmir futbolu için gerçekten tarihi bir gün olarak yazılacak gündür. 

Düşünsenize; çok köklü bir tarihi olan, Göztepe ve  Altınordu'yu "doğuran ana" olan Altay 18, yine köklü mazisi olan Altınordu da tam 51 yıldır Süper Lig'e hasret. 

Ve bu iki takımımızdan biri Çarşamba günü bu hasretlerine veda edecek. 

*

İki takımımızın maçlarını da canlı ya da sonrasında özet-tekrar seyrettiğinizi var sayarak işin bu tarafına girmeyeceğim. 

Bir iki cümle derseniz; Altay 3-2'nin rövanşında İstanbulspor'un futbol oynamasına izin vermeyen bir taktikle istediğini aldı. 

Altınordu'nun işi daha zor oldu. Samsun'daki rövanşta ilk maçta rakibini 1-0 ile geçen Altınordu bu kez 2-2 beraberlikle final biletini aldı ama hepimize soğuk terler döktürdü. 

Hüseyin Hoca'nın golü düşünerek maça başlaması doğruydu. Nitekim biraz da şansın yardımıyla bulunan erken gol, Altınordu'nun işini kolaylaştırdı, Samsun'u zora soktu. 

Sonuçta devre arasında Yasin, Gökhan, Hamroun, Courrier gibi Türkiye ve Bulgaristan Süper Ligi'nden takviyeler yapan Samsunspor değil, tamamen yerli ve sezon boyunca yüzde 36 alt-yapı patentli futbolcularla; "İyi birey-İyi vatandaş-İyi futbolcu" düsturuyla mücadele eden Altınordu finale adını yazdıran ikinci İzmir takımı oldu. 

Altınordu'dan geleceğin bir yıldızı daha geliyor ve izin verirseniz bir cümlecik bu gencimizden bahsetmek istiyorum. 

Samsun'da oyuna sonradan girip Altınordu'nun beraberlik sayısını  kaydeden yaşı henüz 18 bile olmayan, 17 yaşındaki santrfor Enis göreceksiniz Türk futbolunun Metin Oktay'ı olacaktır. 

*
Ne kadar güzel değil mi; ikinci Süper Lig takımımız da geliyor. 

Aslında geldi. Hangisi olur bilemiyorum ama, finalde kaybeden kim olursa olsun; küsmemeli, yılmamalı. 

Bunun senesi de var. 

İnşallah önümüzdeki sezon artık Adnan Süvari Sezonu olarak tescil edilir de Altay ve Altınordu'dan birini Göztepe karşısında izleriz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Hozer
Zeki Hozer - 9 ay Önce

Gerçekten mutlu olduk Hamdi Ağabey..Hangisi Super Lig'e cikarsa çıksın,esasında kaybeden de kalbimizde çıkmış gibi olacak.. Nihayetinde Altay'ın Super Lige ihtiyacı var,Altınordu da müthiş bir örnek olarak farklı bir ekol yaratacak..

Mesut Ak
Mesut Ak - 9 ay Önce

Saygı ve Sevginin Temsilcileri