İzmir böyle bir kışı 51 yıl önce yaşamıştı!..

Allah fakir-fukaranın ve ihtiyaç sahiplerinin özellikle bugünlerde yardımcısı olsun temennisi ile başlamak istiyorum.

Çünkü İzmir'de tam 51 yıl sonra ilk kez hava sıcaklığı büyük olasılıkla yarın ve Perşembe günü sıfırın altında 7 dereceyi gösterecek.

Arkası da çok kötü devam edecek.

*

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası yurt genelinde etkisini gösterirken, İzmir'de etkisini giderek arttıracak ve kente son yıllarda görülen en soğuk kış mevsimini yaşatacak.

Böyle bir kış İzmir'de en son 18 Ocak 1964 tarihinde yaşanmıştı.

Güzelyalı'da hava sıcaklığı eksi 6.4 derece ölçülmüştü.

Dün gece saatlerinde ise hava sıcaklığı Konak Meydanı'nda sıfırın altında 6, Güzelyalı Semti'nde ise yine sıfırın altında 5 derece oldu.

Kentte, sıcaklıklar sıfırın altında olmak üzere; Bornova, Buca ve Bayraklı'da 5, Güzelbahçe'de 6, Gaziemir ve Karabağlar'da 7 derece olarak ölçüldü.

Ve meteoroloji, soğuk havanın hafta sonuna kadar süreceği, sonrasında ise uzunca bir süre sıcaklığın 0 ila 5 derece arasında seyredeceğini bildirdi.

*

Havayı koklayan adam; yani havayı koklayarak tahmin yapan bir kişi falan değilim.

Aksine hiç anlamam.

Ama takip ederim.

Bu seferki kaynağım; uluslararası meteoroloji merkezlerinin son değerlendirmeleri.

Nitekim hepsinin beklentisi aynı.

Geçtiğimiz Pazar gününden itibaren İzmir ve Ege Bölgesi'nde uzun yıllardır yaşanmamış ölçüde ağır kış günleri yaşanmaya başlanacak.

Tahminlere göre, pazar-perşembe günleri arasında İzmir kent merkezinde sıcaklıklar eksi 3-5, Ödemiş'te eksi 2-5, Güzelbahçe'de 1 ve sıfır derece, Kemalpaşa'da yaklaşık eksi 3 olarak gerçekleşecek.

*

Devam edelim:

Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya, Rusya üzerinden sarkacak aşırı soğuk hava tabakası da eklenince pazar günü akşam saatlerine kadar etkili sağanak yağış olarak kendisini gösterecek hava, gece geç saatlerden itibaren Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünde yoğun kar yağışlarına neden olacak.
İzmir kent merkezi ile ilçelerin tümünde kar yağışı bekleniyor.

Kar kalınlığı en yüksek ilçemiz Ödemiş olarak açıklanırken, bu ilçede 30 santimlik bir kar örtüsü oluşacak.
*

Kar yağışı Turgutlu'da 45-50, Manisa'da 30, Kütahya'da 50, Sındırgı'da 40, Bozdağ'da 50-70, Aydın'da 25, Bergama'da 15-20, Uşak'ta 50, Ayvalık'ta 5-10, Kula'da 50 ve Afyankarahisar'da 50 santimetrelik kar kalınlığına neden olacak.
*

Hava sıcaklıkları ise pazar gecesinden itibaren en az bir haftalık süreçte 20 derece birden azalarak 0 derecenin altına düşecek. İzmir'de ortalama eksi 3-0, Kütahya'da eksi 10 ile eksi 5, Afyonkarahisar'da eksi 11 ile eksi 1 derece arasında sıcaklıklar bekleniyor.

*

Hafta başından itibaren şiddetli kuzey rüzgarlarının da etkisiyle hava sıcaklıkları mevcut ölçülen değerlerden daha düşük hissedilecek.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre İzmir'de şubat ayında en düşük sıcaklık 1950 yılında eksi 5.2 derece olarak ölçülmüştü.

En yüksek kar örtüsü ise 31 Ocak 1945'te 32 santimetre olarak gerçekleşti.
*

Yazıya fakir-fukara ile başladım ya;

İzmir 2020 ve 2021'de adeta ayakta kalmak, diz çökmemek, yaşamak için ciddi sınavlardan başarıyla geçti.

Ne mutlu ki bize; pandemi yetmezmiş gibi, önce deprem, ardından sel baskınları ile mücadele eden, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in duyarlılığı ve İzmirli hayırseverlerin katkılarıyla bu felaketleri en az zararla atlatmayı başardık.

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve hayırseverler hep yanımızdaydı.

Ev ve aş verdik, ihtiyaçları karşıladık. Karınları doyurduk. Yaşam için gerekli olan tüm malzemeleri temin edip, teslim ettik. Ödenmeyen faturaları ve veresiye defterlerini kapattık. Kira yardımı yaptık, borçları erteledik...

Yardım filosunun kaptanı Tunç Soyer idi ama, hiç bir ücret almadan yardımları paketleyen, dağıtan, teslim eden onlarca-yüzlerce genç-yaşlı, kadın-erkek gönüllülerdi.

Ekmeği de onlar götürdü, maskeyi de onlar dağıttı, ağaçta ve tarlada kalan meyve-sebzeyi de onlar topladı.

*

Şimdi yine benzer bir felaketle karşı karşıyayız.

Dondurucu soğuklar, İzmir'e 57 yıl öncesini yaşatacak.

Pek çok aile, ancak yarım-yamalak karın doyurmak için çabalarken, soğuk kış gecelerini ısıtacak yakacaktan mahrum durumdalar.

Evlerinde üşüyor, donuyor, ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Tıpkı depremde olduğu gibi, bir yardım zinciri oluşturmak ve bu dondurucu soğuklarda herkesin evini ısıtmak zorundayız.

Bu yardıma büyükşehir belediyesi, dolayısıyla "Yardım Meleği" olarak tanımlamakta hiçbir sakınca görmediğim Başkan Tunç Soyer liderlik yapmalı.

Haydi Başkan; burası İzmir...

Bu kentte nasıl ki dayanışma ile kimse aç yatağa girmiyorsa, kimse de evinde soğuğa mahkum edilmeli.

Madem ki, "Biz Varız-Aşkla İzmir" diyoruz,

O zaman neden duruyoruz!..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut AK
Mesut AK - 6 ay Önce

Emirlerinizdeyim

İbrahim Yüncü
İbrahim Yüncü - 5 ay Önce

Geçmişte evsizler için kapalı salonları açarlar ısıtırlar çorbalarını verirlerdi.
Yine öyle yapsalar en büyük iyilik olur.