İçinizdeki çocuğa sarılın

23 Nisan yaklaşırken  içinden geçtiğimiz bu kaotik dönemde, içimizdeki çocuğa sarılmaya ne denli ihtiyacımız olduğunu hatırlatmak istedim.

Yol uzun ve bizim yolculuğumuz. Zaman zaman güçsüz ve cesaretsiz hissedebiliriz bu son derece doğal. Hepimiz zamanın birinde yara aldık. Hepimiz zaman zaman kendimizi sabote ettik. Zaman zaman farklı maskeler takıp çıkarttık. Hatta olanların toplamında daha hassas, daha kırılgan, daha affedemez ve kabule geçemez bir hale geldik. Eğer siz de kendinizi yalnız, güvensiz hatta sevgiden uzaklaşmış hissediyorsanız, minik uygulamalarla iç çocuğunuzla barışabilir ve daha fazla neşe, keyif, coşkuyu deneyimleyebilirsiniz.

Sevgi şifanın kaynağıdır. Sevgi dolu sözcükleri duymak içinizdeki çocuğun ve sizin doğuştan hakkınızdır. Her aynaya baktığımızda kendimize sevgi sözcükleri armağan edelim. Gün içinde ayna olsun, olmasın sık sık ''seni seviyorum'' demenin azizliğini yaşayın.

İçinizdeki çocuğun canı sıkkınsa onu duymamazlıktan gelmek yerine onu dinlemek ve ''seni duyuyorum seni fark ediyorum birlikte şifalanacağız'' demek çok daha iyi gelecektir.

Kendinizi zaman zaman yargıladığınız oluyor mu? Kendinizden af dileyin. Bu çalışma çok iyi gelir. Eğer yanıtınız evetse içinizdeki çocuk ve siz sadece sevgi, şefkat ve şükranı hak ediyorsunuz.

Siz elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Kendinizle gurur duyun.
Teşekkür etmek ve şükran duymak çok rahatlatıcı ve şifalandırıcıdır. Tüm güzel şeyler minnettarlık getirir. Siz de kalbinizi ve içinizdeki çocuğu sevindirin, sık sık kendinize teşekkür ve minnettarlığınızı sunun.

İçinizdeki o harika parçanızla daha güçlü bir ilişki kurmak istiyorsanız, ona bir mektup yazın. Onunla paylaşmak istediklerinizi ekleyin. Ve de onu ne çok sevdiğinizi… Ne isterseniz... 

Elinizden geldiğince daha fazla neşe, keyif, coşku ve illa ki sevgiyi onunla paylaşın. Çocuğunuz sizinle sıkı bağlar kurmak ve sevgisini size sunmak için bekler... Ne duruyorsunuz, haydi birlikte oynayıp zıplamaya hazırlanın. Bu süreç içinizdeki çocukla iletişim kurma, anlama, kucaklama ve  iyileştirme ile devam eder… Unutmayın siz var oldukça çocuğunuz da en yakın oyun arkadaşınız olarak sizin yakınınızda olacaktır.

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramınız kutlu olsun.

YORUM EKLE