Huzur

Yıllar önce bir babanın 3 evladının velayetini almaya çalıştığı bir süreç nedeniyle görevlendirildim. Çocukları, anneyi, babayı, her iki tarafın yaşam biçimlerini detaylarıyla inceleyip tarafsız bir gözle anlayıp karar aşamasına yardımcı olacağım.

Anne ve baba 8 yıldır ayrı yaşıyorlar ve ayrı ayrı başka kişilerle olan evliliklerinden birer çocukları daha var. Şehir dışında yaşayan babaya telefonla ulaştım. Annenin geçmişten gelen bir olay nedeniyle ceza aldığı, açık cezaevinden izinli ayrıldıktan sonra firari durumuna düştüğü, diğer eşin de çocukları istemediği için çocukların mağdur olduğu bilgisi verildi. 

Baba çeşitli bahaneler üreterek ve çalışma koşullarını da öne sürerek gelmeme gerek olmadığını, telefonla görüntülü konuşabileceğimizi ifade etti. Aynı gün gece telefonla yaptığımız görüntülü görüşme çocukların tek tek odada yalnız olmaları koşuluyla yapıldı.

Çocuklarla yapılan görüşmeler sonucunda babalarının yanında olmalarının onları mutlu ettiği, annelerinin nerede olduğunu bilmedikleri, velayetleri babalarında olmadığı için okula yazılamadıkları ifade edildi ve görüntülü olarak babalarıyla yaşadıkları evin her odası gezdirildi. Çok fedakar ve çok fazla sorumluluk üstlenen bir baba...

Çok kolay bir karar gibi görünüyor değil mi? Velayeti babaya veririz ve çocuklar da rahat eder!

Gece bir türlü uyku tutmadı… Sabah erkenden 1,5 saatlik şehir dışı yolculuğundan sonra adrese ulaştım. Kapıyı açan çocuk ve evde bir panik havası! Nerede olduğunun bilinmediği söylenen firari anne ve yeni eşi çocuklarıyla birlikte evde kahvaltıdalar. Anne çok üzgün. 

Gençlik yıllarında karıştığı  bir olay nedeniyle ceza aldığını, çocuklarını görmek  adına cezaevinden çıkıp geri dönmediği için firari duruma düştüğünü, çocuklarının kendisine ihtiyaçlarının olduğunu anlatıyor. Yıllardır çocuklarının tüm ihtiyaçlarını tek başına üstlenmiş. Firari olduğunu öğrenen babanın çocuklar üzerinden kaymakamlıktan alabileceği para nedeniyle velayet davası açıp, psikologla görüşmede annenin ortada olmadığının, oturulan evde çocuklara babanın baktığının anlatılmasını istediği, böyle söylenmediği taktirde annenin firari olduğunu bildireceğini ifade ederek aileye şantaj yaptığını anne ağlayarak anlatıyor. 

Çocuklar ve aile ne olursa olsun gerçeklerin ortaya çıkmasından mutlu ve huzurlu...

Babalarını hiç görmediklerini, anneleri ve annelerinin evli olduğu eşiyle çok iyi anlaştıklarını, babalarının görüntülü görüşmede annenizi tutuklatırım diyerek baskıyla görüşme yaptırdığını hep bir ağızdan anlatıyorlar. 

Annenin firari olduğunu kolluk kuvvetlerine iletmem gerekiyor. Yalvarıyorlar. Benim kolluk kuvvetlerine bilgi vermem annenin ceza sürecinin artmasına neden olacak. Annenin kendi isteğiyle çocukları için tüm önlemleri alarak teslim olmasının herkes için daha iyi olacağını söylüyorum ve evden ayrılıyorum. 1.5 saatlik geri dönüşten sonra raporumu hazırlarken annenin teslim süreci ile babanın oyununun bozulmasının getirdiği huzur kaplıyor içimi...

YORUM EKLE