Gündem; Konak'taki Belediye Sarayı... 

İzmir depreminde hasar gören ve boşaltılan Konak'taki Belediye Sarayı'nın yıkımı, ihale süreci başlayınca yine gündem oldu. 

Hem de bu kez ciddi gündem haline geldi. Çünkü Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu da sürece dahil oldu. 

Ve Kocaoğlu, ihaleye çıkarılan İzmir Büyükşehir Belediye Binası yıkım işlemine karşı olduğunu söyledi, tartışmanın fitilini tutuşturdu. 

Kocaoğlu'na göre, binayı yıkmak, yerine küçültülmüş iki katlı sembolik bir büyükşehir belediye başkanlığı makam binası yapma düşüncesi son derece yanlış.  

Yıkılmak yerine depreme karşı güçlendirilebileceğini savunan Aziz Kocaoğlu konu hakkında şöyle konuştu:  

"Konak İzmir'in kalbi ve orada tüm heybetiyle 'Bu kentin sahibi benim' diyen İzmir Büyükşehir Binası yükseliyor. Alt yapısı tam olan bu binayı niye yıkıyoruz ki?  

O bölgede devlete ait birçok bina varken neden sadece İBB Binası?  

Sonra eğer yıkılacaksa yerine niye az katlı ufak bir bina yapmayı planlıyoruz ki? Teknolojinin ilerlemesine paralel modern çizgilerle aynı yükseklikte,  aynı yer kaplayıcılıkta bir bina yapmamız gerek. Bu benim kişisel görüşümdür." 

İzmir'i, Ahmet Piriştina'nın vefatından sonra 15 yıl aralıksız üç kez yerel seçim kazanarak yöneten Aziz Kocaoğlu verdiği bir röportajda, Konak'ta Başan Tunç Soyer'in ihalesine çıktığı 

Belediye Sarayı için görüşlerini şöyle açıkladı: 

BİNA KORUNMALIDIR 

"Ben o konuda netim. Binanın korunması gerekir. Konak Meydanı sürekli İzmir'in gündeminde tartışılan bir yer. Bizim öğrenciliğimizde Konak bu hale geldi. Bugünkü Merkez Bankası'nın olduğu yerde benzinlik vardı. O benzinlik sahibi sadece Konak Projesi'ne karşı çıktı. Hiç kimse karşı çıkmadı.  

Konak projesi, SSK blokları, Belediye'ye ait olan Etçiler denilen yer. Onun yanında Akbank, İş Bankası, Belediye binası, Merkez Bankası, Emekli Sandığı, Vergi Dairesi, eski Sümerbank. Bunlar o zaman yapıldı.  

Şimdi herkesin nazı belediyeye geçiyor. Kimse SSK bloklarını yıkalım demiyor.  

Kimse İş Bankası'nı, Merkez Bankası'nı vesaireyi yıkalım demiyor. Herkes belediye binasıyla uğraşıyor. Hatta bir ara bir arkadaşımız açıklama yapmıştı partiden. İl başkanımız. Hay hay yıkalım dedim. SSK blokları, saydım hepsini. Bunlar yıkılsın. Ben namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum. En son ben de yıkacağım dedim. 

"SOYER'E KATILMIYORUM"

Ben ona katılmıyorum. Binanın yıkılıp aynı binanın yapılması konusunda çok büyük handikap yaşanacaktır kentte. Küçük binayı bile yapamama riski vardır. Çünkü millet bütün egosunu belediyelerde tatmin eder. Merkezi hükümete konuşamadığı için. Herkes, basını falan dahil olmak üzere. Biz on beş sene yaşadık bunları.  

O binanın güçlendirme projesi de yapıldı. Yer bulamadığımız için başlayamadık. Halkapınar'da bir yer baktık. Hedefimiz binayı boşaltıp güçlendirmeyi yapıp ondan sonra tekrar kullanıma açmaktı. Biz bir sürü ilçeye binalar yaptık. Bayraklı Belediyesi'ne, Gaziemir Belediyesi'ne vesaire. Kendimize bina yapamadık, neden?  

O kadar çok alternatifimiz vardı ki. Hepsi de sallantıda, belirsizdi. Basmane çukurundaki bina, belediye hizmet alanı otuz bin metrekare, o bina belediye hizmet alanından başka bir amaçla kullanılamıyor. O bina yapılacak. ESHOT'un binası, Halkapınar'da yapılacak. Belirsizlikler yüzünden adım atamadık.  

Onun için ben mevcut binanın güçlendirilmesinden, korunmasından yanayım. 

Belediye başkanının ana kadrosuyla beraber binada kalması, bina altının sergi alanı vesaire gibi değerlendirilmesi, hem de başkanın oturduğu bir simge bina olarak kalması gerekiyor. Kenti temsil ediyor çünkü. Haliyle o bina yerel yönetimleri, demokrasiyi temsil ediyor. Ben yıkmaktan ve satmaktan yana değilim. On beş sene de aynı şeyi yaptım."  

YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan Türkeli
İrfan Türkeli - 11 ay Önce

Yıkılsın ve yıkıldığında da yerine hiç bir bina dikilmesin ,hiçbir şehrimizde büyük devasa meydanlarımız ,miting ,gösteri alanlarımız yok küçük küçük yerlere sıkışıyoruz Düşünü. demirlerde ülkelerindeki o koskocaman meydanları.Yeşille peyzajlarını yap bırak .Konak Meydanındediğimşz zaman ismi cuk diye otursun