Yunan unsurları, 2 Türk balıkçı teknesine ateş açtı

İZMİR'in Karaburun ilçesi açıklarında, 2 Türk balıkçı teknesine Yunanistan unsurlarınca ateş açılırken, 1 kişi yaralandı.

Yunan unsurları, 2 Türk balıkçı teknesine ateş açtı

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, olay dün saat 19.15'te Sakız Adası ve İzmir'in Karaburun ilçesi arasında meydana geldi. Yunanistan unsurlarınca avlanılan 2 Türk balıkçı teknesine ateş açıldı. İhbarla bölgeye 2 Sahil Güvenlik botu sevk edildi. Sahil Güvenlik botu ekibince bölgede herhangi bir Yunan unsuru tespit edilemedi. Bacağından saçmayla hafif yaralandığı belirlenen balıkçıya ilk müdahale, sağlık ekiplerince botta yapılırken, tedbir amaçlı Çeşme Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, açıklamada, "Savunmasız balıkçılara Yunan unsurları tarafından ateş açılması kabul edilemezdir, insanlık suçudur" denildi.

YARALANAN BALIKÇI TABURCU EDİLDİ

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında, 2 Türk balıkçı teknesine Yunanistan unsurlarınca açılan ateş sonucu bacağından saçmayla yaralanan ve olay yerindeki ilk müdahalenin ardından Çeşme Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Yaşar Sözal, tedavisinin ardından taburcu edildi. Sözal daha sonra verdiği ifadede, rutin avcılık yaptıklarını belirterek,  "Bu sırada Yunan unsurlarınca önce molotofkokteyli atıldı. Ardından ateş açıldı. Bacağımdan vuruldum. Kaptan köşküne sığınmamızdan sonra da ateşe devam edildi. Sonrasında da kurtarıldık" dedi.

'ELİNDEKİ BENZİN BİDONUNU GÜVERTEYE ATTI'

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında, 2 Türk balıkçı teknesine Yunanistan unsurlarınca ateş açıldı. Balıkçılardan Bahattin Alıkçıoğlu (54), DHA'ya konuştu. Evli ve 2 çocuk babası, 37 yıllık balıkçı Alıkçıoğlu, korku dolu anlar yaşadıklarını belirterek, "Uluslararası sularda trol ağı çekiyorduk. Bu sırada sivil bir bot geldi. Yunan bayrağı asılıydı. Üniformalı 5-6 kişi vardı üzerinde. Kar maskeliydiler. Birinin elinde ise maske vardı. Elindeki benzin bidonunu güverteye attı. Güvertede su vardı, o nedenle etki etmedi. Yerden kalkamadık. Kaptan Türk Sahil Güvenliği arayacağını söyledi ancak dinlemediler. 10-15 dakika ateş ettiler. Bölgedeki diğer Türk teknesine yönelince ağımızı alıp uzaklaştırdık. Diğer teknedeki 1 balıkçı hafif yaralandı" diye konuştu.

Göçmenlerin başına gelenleri görünce kendilerine yapılanları çok bulmadığını belirten Bahattin Alıkçıoğlu, "Ben denizden 1990 yıllarında ceset de topladım bunların sayesinde. Yapabilecekleri her şeyi dün gece de gördüm" dedi.

'ÖLDÜRMEK İÇİN ATEŞ ETTİLER'

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında, 2 Türk balıkçı teknesine Yunan unsurlarınca açılan ateş sonucu sağ bacağından yaralanan Yaşar Sözal (51), dehşet dolu o anları anlattı. Çok zor anlar yaşadıklarını belirten Sözal, "Saat 06.00- 06.30 gibi Yunan botu bize taciz ateşinde bulundu. Savunmasızdık. Onlar için tehlike teşkil etmiyorduk. Öldürmek için ateş ettiler. Teknemize molotofkokteyli atıp yakmaya çalıştılar. Bizi öldürmek istediler. Neden böyle yaptılar bilmiyorum. Belki bizi düşman olarak görüyorlar. Oysa, biz sadece balıkçıyız. Direkt ateş ettiler" dedi.

MERMİ ÇEKİRDEĞİ KEMİKTE DURUYOR

Teknelerine MP 5 otomatik silahla ateş edildiğine dikkat çeken Sözal, "Yaralandım. Bacağımda mermi çekirdeği halen duruyor. Kemikteki çekirdeğin çıkartılmasının şu an için riskli olduğu söylendi. Doktor kendi kaynama yaparsa ameliyata gerek olmadığını söyledi. Balıkçılarımız bunlardan hep çekiyor. Bunu hep yapıyorlar. Taciz atışında bulunuyorlar. Devletimize sığınıyoruz. Devletimiz gereğini yapacaktır" diye konuştu.

TEKNESİNE DÖNDÜ

Çeşme Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından Foça'daki teknesine dönen Sözal'ı, meslektaşı Bahattin Alıkçıoğlu karşıladı. Alıkçıoğlu, dün geceki olayda zorlu şartlarda görev yapan Mehmetçiğin neler yaşadığını anladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER