Yoğun bakımdaki genç hastaların yüzde 100'ü aşısız

Koronavirüste vaka sayısı yükselirken, doluluk oranları artan yoğun bakımlara yatan hastaların yaşları 30’a kadar düştü. Hastaların tamamını aşı yaptırmayanlar oluşturuyor...

Yoğun bakımdaki genç hastaların yüzde 100'ü aşısız

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 54 yataklı COVID-19 yoğun bakım servisi, tamamen doldu.

Hastanenin Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Özcan, 3 ay öncesinde yoğun bakım doluluk oranının yüzde 40’lar seviyesindeyken, haziran ayından itibaren yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

Prof. Dr. Özcan özetle şu bilgileri verdi:

“Altı ay öncesine göre en büyük farkı yoğun bakıma yatan kişilerin yaş ortalamasında görüyoruz. Çok belirgin şekilde genç hastalarımız var yoğun bakımda yatan.

Önceden 65 yaş ve üzerini yoğun bakıma kabul ederken özellikle son 2 ay içinde genç hastaları kabul ettik. Bizim geçen ay 2 tane 18 yaşında yoğun bakım tedavisi gerektiren hastamız oldu.

Şu anda da ağırlıklı olarak 30-40 yaş civarında hastaları kabul ediyoruz ve bu hastaların da yüzde 100’ünün aşısız olduğunu söyleyebilirim. Neden aşısız olduklarını sorduğumuzda da aslında hiçbirinin net bir nedeni yok. Sadece ‘Olumsuz şeyler duyduk’, ‘Komşu öyle dedi’, ‘Bir yerde bir şey okudum’ gibi hiçbir dayanağı yok aslında aşı olmamalarının.”

Bugüne kadar yoğun bakıma 18 yaşında hiç hasta almadıklarını da vurgulayan Özcan şunları dedi:

“Tabii virüs ilk başladığı günkü gibi değil. Zamanla hastalığa da alışıyoruz. ‘Koronavirüs’ kelimesine, ‘COVID-19’ kelimesine alışıyoruz ve bundan dolayı da hafife mi alınıyor, bilemiyorum ama virüs kendini değiştiriyor ve artık gençleri de ciddi şekilde etkiliyor. Yoğun bakıma yatan genç hastaların yüzde 100’ü aşısız diyebilirim.”

Prof. Dr. Ayşe Özcan, gençlere aşı olmaları çağrısında bulundu: “Gençlerin aşı olmamalarına dair hiçbir açıklamaları yok aslında. Pişmanlıklarını kesinlikle yüzlerinde görüyoruz. ‘Neden olmadığımı bilmiyorum’, ‘Keşke olsaydım’, ‘Bunları yaşayacağımı bilseydim kesinlikle aşı olurdum’ diyorlar.

Bazısı komşusundan etkilenmiş. Bazısı internette okuduğu bazı yanlış bilgilerden, yanlış yönlendirmelerden etkilenmiş ve aşı olmayı ertelemiş. Şu durumda aşı olmayı kesinlikle erteleyemeyiz.”

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Derneği Federasyonu’nun COVID-19 aşısı olmayanların kahvehane ve kıraathanelere alınmamasına ilişkin tavsiye kararı, Ankara’da bazı kahvehanelerde uygulanmaya başlandı.

Federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu, kahvehanelere aşı olmayanların alınmaması kararının kapanma riski ile karşı karşıya kalmamak için alındığını söyledi. Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bizim bu ekmeğimiz. Bu kararı bütün kahveci meslektaşlarımız olumlu karşılıyor. Tekrar vaka sayısı artık kapanma riski ile karşı karşıya kalmamak için biz bu kuralları uygulamaya hazırız.

Özellikle semt kahvelerinde sürekli müşterilerimiz var. Biz onlara e-Nabızdan bir kere bakıp aşı yaptırıp yaptırmadığını görebiliriz. Onun kontrolünü sağlayabilecek güçteyiz” dedi.

Erzurum'da sağlık personeli kırsal bölgelerinin muhtarlarıyla koordineli çalışarak hiç aşı olmayan ya da ikinci doz aşısını yaptıramayanlara aşı ulaştırıyor.

Palandöken ilçesine 65 kilometre uzaklıkta, dağların arasında olan Aziziye Mahallesi’ne giden sağlık ekipleri, internet ve telefon çekmeyince, sorunu, mahallelinin temin ettiği telsizlerle çözdü.

Aşı yapacak görevliler mahalleye giderken, diğer görevliler telsizle, yüksek bir tepeye tırmandı.

Mahalleye ulaşan sağlık ekibi, aşı olacakların vatandaşlık numaralarını, telefon ve internetin çektiği tepedeki sağlık ekibine telsizle bildirdi.

Tepedeki görevliler de vatandaşlık numarası aracılığıyla aşı olacakları sisteme kayıt etti. Ardından aşı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER