Yılmaz Özdil isyan etti: Dünyanın en saçma kararı olan...

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, alınan koronavirüs önlemlerinin ardında 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlama getirilmesine isyan etti

Yılmaz Özdil isyan etti: Dünyanın en saçma kararı olan...

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, iktidar tarafından alınan korona virüs önlemlerinin ardında 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlama getirilmesine isyan etti. Yılmaz Özdil, köşe yazısında "Sürü bağışıklığı diye diye, toplumu geyik sürüsüne çevirenleri bir kez daha uyarıyorum" ifadelerini kullandı.

Yılmaz Özdil'in Sözcü'de yer alan yazısı şöyle:

Geyikler sürü halinde dolaşır, topluca hareket eder.

Ama gelişigüzel değildir, sürülerin bir sistematiği vardır.

Genç, güçlü, sağlıklı olanlar, sürünün ortasında yeralır.

Yaşlı ve nispeten güçsüz olanlar, sürünün çeperinde yürür.

Sürünün çeperinde bulunanlar, sürünün ortasında bulunanların etrafında adeta çit görevi görürler, duvar görevi görürler.

Tehlikeye en yakın durumda olanlar, çeperde yeralanlardır.

Aslan, kaplan, çakal gibi yırtıcılar saldırdığında, ilk onlar yem olur.

Çeperdekiler hedef olurken, can pazarında hayatta kalma savaşı verirken, sürünün ortasında yeralan genç ve güçlü olanlar kaçabilme fırsatı bulur.

Bu nedenle, geyik sürülerinin çeperinde yeralanlar, her zaman daha tedirgindir, davranışları daha ürkektir, şöyle rahat rahat, ağız tadıyla su bile içemezler, her an kendilerine yönelecek tehdide karşı tetiktedirler, gözlerini bile kırpmadan devamlı etrafı kolaçan ederler.

Sürünün ortasında bulunan genç ve güçlüler ise, sürünün çeperindeki emniyet çemberi sayesinde, gayet rahat, gayet huzurludurlar, ölümcül tehlikenin kendilerinden uzak olduğunu bildikleri için, umursamazdırlar, sürünün diğer fertlerine dair hiçbir sorumluluk taşımadıkları için, en ufak bir tehditte kaçabilecek kadar vakitleri olduğunu bildikleri için, bencilliğin keyfini sürerler.

*

Teşbihte hata olmaz, darılmaca gücenmece yok…

Türkiye'nin koronavirüse karşı sosyal mesafesi, geyik sürüsü misalidir!

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER