Yaşar Üniversitesi’nde 20. yıl gururu!

20. Yılını kutlayan Yaşar Üniversitesi’nin Kuruluş Yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı. Açılış konuşmasını yapan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, bir süredir üzerinde titizlikle çalıştıkları Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ne ilişkin de bilgi verdi.

Yaşar Üniversitesi’nde 20. yıl gururu!

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

İzmir’in uluslararası kent üniversitesi olma hedefiyle kurulan Yaşar Üniversitesi’nin, 20’inci kuruluş yıldönümü Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen ve Yaşar Üniversitesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan törenle kutlandı.

Müzik dinletisi ile başlayan tören sonrasında açılış konuşmasını yapan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer; pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen törene dair; “Birçok alışkanlığımızın değişmek zorunda kaldığı, toplum sağlığını esas alan bu süreçte bizler de kuruluş yıldönümümüzü çevrim içi olarak kutlamaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Türk Sanayisine büyük ve kalıcı katkılar sağlayan, ilklerin öncüsü Selçuk Yaşar’ın, 29 Mart 2001 tarihinde 52 öğrenci ile yola çıktığını ifade eden Rektör Dinçer; “Yaşar Üniversitesi, bugün 8 bin kişilik bir aile olarak, fakülte, yüksekokul, enstitü, merkez ve tüm birimleriyle, küresel ölçekte, yenilikçi bir üniversite olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürüyor. Üniversitemizi bugünlere getiren başta Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Sayın Selçuk Yaşar olmak üzere, Yaşar Ailesi’nin tüm bireylerine, kurucu Vakfımıza, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza huzurunuzda, bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Üniversitede 20 yıldır, gündemdeki gelişmelere ve dönüşümlere hizmet eden önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Rektör Dinçer; “ Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisimiz, akademik dünya ile iş dünyası arasında uzmanlık, beceri, teknoloji ve ürün transferi hedefleriyle çalışıyor. Yenilikçi iş fikrine sahip girişimcilere destek olarak, bu fikirlerin başarılı işletmelere dönüşmesi için gerekli modeller konusunda danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmesini sağlayan Minerva Kuluçka Merkezimiz de bu gelişim ve dönüşüme hizmet eden önemli çalışmaların yürütüldüğü birimlerimizden biri. Ayrıca, her geçen gün nitelikleri artan Araştırma ve Uygulama Merkezlerimiz, özelde üniversitemize, genelde topluma katkı amacıyla etkinliklerini sürdürüyorlar” şeklinde konuştu.

“20 YILA NELER SIĞRDIRMADIK Kİ”

“20 yıla neler sığdırmadık ki, her akademik yıl aramıza yeni katılan aydınlık bireylerle adım adım, ağacımızın yapraklarını yeşerttik ve büyüttük” sözleriyle konuşmasına devam eden Dinçer; bir süredir üzerinde titizlikle çalıştıkları Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ne ilişkin de bilgi verdi.

Fakültenin önümüzdeki akademik yılda eğitime başlaması planlandığını ifade eden Rektör Dinçer; “Bu fakülte; dünyanın ve ülkemizin doğal kaynaklarını sürdürülebilir şekilde değerlendirmek ve inovatif teknolojilerle toplumun ihtiyaç duyduğu gıdaya erişimini en verimli şekilde sağlamak amacıyla kuruldu. Fakültemizin öncelikli hedefi; üniversitemizin eğitim kalitesi, modern ve teknolojik altyapısı ile sektörün ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını yetiştirmek olacak. Aynı zamanda Yaşar Topluluğu’nun tarım ve gıda sektörlerindeki deneyimlerinden faydalanmak suretiyle bir sinerji yaratmayı da hedefliyoruz” dedi.

“BU ANLAMLI YOLCULUĞUN FERDİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

“Yaşar Üniversitesi’nin Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseyen ve özümseyen, ülkesini seven ve ona her alanda katkıda bulunan birçok aydın ve yönetici yetiştiren bu anlamlı yolculuğunun bir ferdi olmaktan büyük bir onur duyuyorum” diyen Rektör Dinçer; “20 yıldır olduğu gibi, bundan sonra da yolumuza ilk günkü heyecanımızla, artan özgüvenimizle ve Bilim, Birlik, Başarı ilkeleriyle devam edeceğiz. Değerlerimiz doğrultusunda büyümeyi ve gelişmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu anlamlı günü bizimle paylaştığınız için hepinize tekrar teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım” şeklinde konuştu.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer’in ardından kürsüye çıkan Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise yaptığı konuşmada; "Yaşar Üniversitesi’nin 20. Kuruluş yıldönümünde sizlerle birlikte olmaktan dolayı onur duyuyorum. Bir üniversite kurma fikri, her şeyden önce bir hayalle başladı. Türk Sanayisine büyük katkılar sağlayan ve pek çok ilkin öncüsü olan Sayın Selçuk Yaşar, ismini taşıyacak Üniversiteyi kurmak için 90’lı yılların sonunda harekete geçti. 1999 yılında kurucu vakfımız, üniversiteyi kurma kararı aldı. 2 sene sonra; 2001 yılında ise Yaşar Üniversitesi kuruldu ve eğitim öğretim hayatına başladı. Geçtiğimiz 20 yıl içinde sarsılmaz iradesi ile üniversitemizin en büyük destekçisi olan Sayın Selçuk Yaşar Üniversite’nin en saygın üniversiteler arasında yer almanın haklı gururunu yaşıyor. Bu vesile ile bugün bir kez de sizlerin huzurunda kendisine şükranlarımı sunmak istiyorum" dedi. 

"UZAKTAN EĞİTİMİ EN İYİ YÖNETEN ÜNİVERSİTELER ARASINDA YER ALIYORUZ"

"Yaratıcılığı ve inovasyonu merkeze alan dijital dönüşüm, geleneksel yöntemlerden çok daha fazla verimli sonuçlar elde etmeyi sağlıyor" sözleri ile konuşmasına devam eden Yiğitbaşı; "Dijital dönüşümün 3 unsuru olan; insan, süreç ve teknolojiden belki de en önemlisi olan insana yatırım yapmak ve onu en verimli biçimde sürece dahil etmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşması, bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Ancak doğru bilgiye ulaşmak ve veriden bilgi çıkarımı için kişinin bilgi birikimine ihtiyacı var. Günümüzde bilginin sunumuna, değerlendirilmesine aracı olan uzaktan eğitim modelleri, bizleri tanıyarak önerilerde bulunacak. Yaşar Üniversitesi olarak yıllardır uzaktan eğitim için alt yapı yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda bağımsız bir araştırma kurumunun yaptığı araştırmaya göre pandemi sürecinde uzaktan eğitimi en iyi yöneten üniversiteler arasında yer almanın gururunu yaşadık" ifadelerini kullandı. 

"HERKES ÖZÜNDEKİ KAPASİTEYİ TANIMA FIRSATI BULDU"

"2020 yılı, insanların hayatında kitap ayracı gibi yer edinecek bir dönem" diyen Yiğitbaşı; "Japon yazarı Haruki Murakami; 'Fırtınadan çıktığınızdan hiçbir zaman fırtınaya girdiğinizle aynı olmazsınız' demiştir. İnsanlık tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş bu dönemde, herkes kendi konfor alanından çıkarak özündeki gerçek kapasiteyi tanıma fırsatı buldu. Bir çok insan bu deneyimden olgunlaşarak çıktı, bazıları ise gelişme alanlarını tanıma fırsatı buldu. Böylece çalışma hayatında her düzeyden çalışan, gelecekte yaşanabilecek kriz durumunda nasıl davranabilecekleri konusunda olumlu ve olumsuz örnekleri gözlemlediler. Ekipleri ile bağ kuran insanlar, bu dönemde liderlik özellikleri ile ön plana çıkacaklardır. Bizler de karşımıza çıkan zorlukları, gelişmeye birer fırsat kabul ederek daha güçlü bir şekilde eğitim bayrağını gelecek nesillere gururla aktarmak için çalışıyoruz. Bu süreçte de farklı yeteneklere sahip olan buna rağmen aynı hedef doğrultusunda hareket eden çok güzel bir ekip olduk. Birlikte başardık, bu başarıyı birlikte sürdüreceğiz" dedi. 

Törende ayrıca ''Bilim, Birlik ve Başarı'' ve ''Hizmet Onurlandırma'' ödülleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER