Vali Köşger: İzmir level atlayacak!

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Visit İzmir uygulamasının tanıtımında yaptığı konuşmada; "Bu süreci iyi yönetirsek, Çeşme Projesi İzmir'e level atlatacak, üst segmente çıkartacak ve diğer destinasyonlar arasında fark yaratacak bir proje. Her anlamda ülkemizin menfaatleri için her sektörde birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi lazım.  Bu anlamda yapılacak çok işler var" dedi.

Vali Köşger: İzmir level atlayacak!

İzmir Vakfı koordinasyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Sun Express’in ortaklığıyla oluşturulan  Visitİzmir mobil uygulaması, Agora Ören Yeri’nden tanıtıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Vali Köşger, önemli mesajlar verdi.

İşte o konuşmadan satır başları:

İzmir'deki üstünlüklerin ve farkındalıklarından bir tanesi başka şehirde olsa çok farklı olur. Turizmin bütün bileşenlerini yapabilme kapasitesine sahibiz. Sadece yaz ve plaj turizmine indirgememiz yanlış. Turizm Bakanlığımızın yürüttüğü Çeşme Projesi bunlardan bir tanesi. Bu süreci iyi yönetirsek, Çeşme Projesi İzmir'e level atlatacak, üst segmente çıkartacak ve diğer destinasyonlar arasında fark yaratacak bir proje. Her anlamda ülkemizin menfaatleri için her sektörde birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi lazım.   Bu anlamda yapılacak çok işler var. Ben bu iklimin İzmir'de olduğunu memnuniyet ile görüyorum. Bütün bileşenler masanın etrafında bir araya gelebiliyoruz çok şükür. Pandemiyi atlattıktan sonra İzmir dünyada hak ettiği yere ilerleyecektir.

İZMİR’İ BARCELONA İLE KIYASLIYORUM

Turizmi büyük bir ekonomik güç teşkil ettiğinden daime öncelikli sektörlerin başında yer almaktadır. Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden birisi de turizm. Salgın nedeniyle  seyahatlerin etkilenmesi ve turizmi  olumsuz etkilenmesi bizi de olumsuz etkiliyor. Ancak Burada İzmir duymadı ve çalışmalarına devam etti.  İzmir'de bunu en hafif atlatmak için tüm kentle birlikte çaba gösteriyor. Aşılanma ile birlikte sektörün eski gücüne ulaşabileceğine inanıyorum.  İzmir'in potansiyelinin bugüne kadar tam olarak gösterilemediği ortada. İzmir bir liman şehir ve ülkemizin batıya açılan kapısı. Akdeniz çanağının en önemli liman şehirlerinden bir tanesi. Ben İzmir'i Barcelona ile kıyaslıyorum. Belki bu bile çok doğru bir kıyaslama değil. İzmir'in tarihine baktığımızda çok eski bir geçmişe sahip. İzmir 8 bin 500 yıllık bir tarihi içeriyor ve çok önemli bir liman kenti. Her anlamda Barcelona'dan çok önde olması gereken bir şehir. Ancak verilere baktığımızda Barcelona'ya pandemiden önce 35 milyon turist girdi. Oradaki esnaf artık turist gelmesin diyecek seviyeye geldi. Bizim de ulaştığımız sayı ise 1 milyon 500 binlerde. Bu da gideceğimiz çok yolun olduğunu gösteriyor. İzmir ve çevresindeki kaynakları yeteri kadar kullanabildiğimize inanmıyoruz Bu proje İzmir'in çok önemli bir açığını kapatacak. Tabii ki tanıtmak çok önemli ancak bunun yanında diğer imkanları da sağlamak lazım. Yani turistlere Çin'den getirilen ürünleri satarak bir şey elde edemezsiniz. Tanıtımın yanında içini dolduracak faaliyetleri de yapmamız lazım. Turistlere sunacağımız ürünlerin çeşitliliği sağlamak ve burada uzun süre kalmasını sağlamamız lazım.  12 ay 30 ilçede İzmir'in turizm yapma imkanı ve potansiyeli var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER