Uzmanlar uyardı: "Türkiye üçüncü dalgayı yaşıyor, Nisan'da vaka da ölüm de pik yapar"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 ilde vaka sayısının arttığına dikkat çekerek, ‘Riski ortadan kaldıracak olan tedbirdir’ dedi. İstanbul Sağlık Müdürü Memişoğlu da ‘Pozitif vaka sayımız yükseliyor. Aman dikkat!’ uyarısı yaptı. Türkiye’nin üçüncü dalganın içerisinde olduğunu belirten uzmanlar, nisan ayının ilk haftasından itibaren vaka, ölüm ve yoğun bakım hasta sayısının zirve eşiğine geleceği öngörüsünü paylaştı.

Uzmanlar uyardı: "Türkiye üçüncü dalgayı yaşıyor, Nisan'da vaka da ölüm de pik yapar"

Türkiye'de son 24 saatte 211 bin 848 COVID-19 testi yapıldı, 26 bin 182 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 138 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Buna göre, son 24 saatte 211 bin 848 COVID-19 testi yapıldı, 26 bin 182 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 138 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 1006 oldu.

3. DALGAYA GİRDİK

Türkiye, 1 Mart’tan itibaren il bazında önlem alınmasını öngören yeni bir düzenlemeye geçti. Ülke genelinde başlatılan kademeli normalleşme uygulaması kapsamında, iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk kategorilerine ayrıldı ve bu kategorilere göre farklı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmaya başlandı.

ERZİNCAN

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre daha önce risk kategorilerinin iki haftada bir gözden geçirileceği açıklanmıştı. 20-26 Şubat haftasından bu yana vaka sayılarının yanı sıra hastanelerin doluluk oranları baz alınarak hazırlanan renkli risk haritası değiştirilmedi.

Salgında kademeli normalleşmede üçüncü hafta geride kalırken Türkiye’de gelinen noktada COVID-19 tablosu gittikçe kötüleşti. Türkiye genelinde dün toplam vaka sayısı 26 bini geçti, 39 şehir kırmızıya boyandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vaka sayısı oranlarına ilişkin yeni verileri uyarılarla paylaşmaya devam etti. Sosyal medya hesabından Koca’nın yaptığı paylaşıma göre 100 bin nüfusta vaka görülme oranı en çok artan iller; Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan.

Oranın en çok azaldığı iller ise Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur oldu. Koca paylaşımında “Riski ortadan kaldıracak olan tedbirdir” dedi.

Koca ayrıca geçen hafta en çok vaka artışının yaşandığı yüksek riskli illerin yöneticileri ile video konferans yöntemiyle görüştüğünü duyurdu. Koca, “Tecrübelerimiz bu artışı göğüslemeye yeterli. Yerinde karar, yerinde tedbir, etkili mücadele ile virüse fırsat vermeyeceğiz” notunu paylaştı.

SAĞLIKÇILAR TÜKENDİ

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen de yatan hasta sayısındaki artış nedeniyle ek servis açtıklarına dikkat çekerek, şunları dedi:

“Endişe etmemiz gereken ölüm sayılarındaki artış. Şu an için ülke genelinde İngiliz varyantı yaygın ve varyant virüs daha hızlı bulaşıyor. Birçok sağlık çalışanı tam hasta yükü azaldı derken, üçüncü dalgayla karşılaştığından tükenmişlik hissi yaşıyorlar. En büyük umudumuz aşılamanın hızlanması ve havaların ısınıp insanların kapalı alanlardan açık havaya çıkmaları. Yetişkinlerdeki vaka artışının yanı sıra çocuklarda hafif artış olduğunu görmekteyiz. İstanbul sokakları ve kapalı yeme, içme mekanları sürekli dolu halde. Bu görüntülerle pandemiyi kısa zamanda atlatmamız çok zor.”

HASTANELER DOLDU

Bakan Koca gibi bilim insanları da vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek uyarılarını sürdürdü. Bu kentlerden biri de İstanbul. Çapa ve Cerrahpaşa’da yatarak tedavi olanların sayısındaki artış nedeniyle Kovid-19 hastaları için yeni servisler açıldı. Ortaya çıkan tabloyu Milliyet’e değerlendiren İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, artışı test pozitiflik oranında da hissettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Test pozitiflik oranı yüzde 4-5 seviyesinden yüzde 10-15’e çıkmış durumda. Üçüncü dalganın içine girmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımız dikkat etmedikleri takdirde nisan ayının ilk haftasından sonra vaka sayılarının 30 bini geçeceği görülüyor. Normalleşmenin başladığı 1 Mart’a kadar 15-20 yatarak tedavi gören Kovid-19 hastamız varken şu an için 50 yatağımız dolmuş durumda. Artan hasta yoğunluğu nedeniyle ilave 80 yatak daha açmış durumdayız. Sağlık çalışanları üçüncü kez aynı tabloyu yaşamaktan dolayı gerçekten tükenmiş durumdalar. Bir ve ikinci dalgadaki gibi nöbet listeleri hazırlamaya başladık. Türkiye’deki virüs yükünün yarısını İngiliz varyantı oluşturuyor. Vaka, ölüm ve yatan hasta sayısındaki artış nedeniyle endişeliyiz. 65 yaş üzerindeki vatandaşların yüzde 30’luk diliminin aşılanmadığı ve bu kişilerin de büyük kısmının aşı kararsızlığı yaşadığı belirtiliyor. Aşı kararsızlığını gördükçe umutsuzluğa kapılıyoruz.”

3. DALGADAYIZ!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. İsmail Balık da Türkiye’nin “üçüncü dalganın içinde” olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

“Tedbirli davranılmadığı takdirde iki hafta sonra vaka sayılarının 30 bini aştığını görürüz. İngiliz varyantı 40-50 yaş dilimindeki bireylerde uzun kovid dediğimiz, organ hasarlarına neden oluyor. Kalp-damar, karaciğer, akciğer veya damar yollarında hasar oluşan gençlerde hastalık asemptomatik bile seyredebiliyor. İngiliz varyantı çok hızlı yayılan bir virüs türü. Maskesini çenesine indiren bir vatandaş, yaya geçidinden yürürken bile hastalığı kapabilir. Asıl kötü tabloyu nisanın ilk haftasından sonra göreceğiz.”

AMAN DİKKAT!

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı uyarıda, “Salgın bitmedi, pozitif vaka sayımız yükseliyor. Aman dikkat! Sizleri korumak için çalışıyoruz, uyum gösterip mücadeleye katkıda bulunarak; hastalanmayalım, üzülmeyelim, kapanmayalım” dedi.

YOĞUN BAKIMLAR DOLU

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, illerin risk oranlarına göre renklendirmesinde temel etkenin pozitif vaka sayısı olduğunu ancak aşılanma oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve acil servislere başvuru oranlarının da etkili olduğunu söyledi. Oğuztürk, şu uyarılarda bulundu:

“Bizim ülkemizdeki yatak doluluk oranı ve yoğun bakım doluluk oranı, hastanelerin mücadelesinde en önemli parametrelerden bir tanesi. Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu yüzde 66’lık doluluk oranı sadece Kovid-19 hastalarının artışı ile ilgili bir oran değil diğer hastalar da bu oranın içinde. Doluluk oranı yüzde 80’leri geçerse daha ciddi alarm söz konusu olacaktır. Ve bu sonuç, ‘ülke genelinde tam kapanma’ demeyelim ama kısıtlamaların daha ciddi şekilde ortaya çıkma zaruretini doğurabilir.”

"COVID-19 EV GEZMESİNDE"

“Bizim ülkemizdeki yatak doluluk oranı ve yoğun bakım doluluk oranı, hastanelerin mücadelesinde en önemli parametrelerden bir tanesi. Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu yüzde 66’lık doluluk oranı sadece Kovid-19 hastalarının artışı ile ilgili bir oran değil diğer hastalar da bu oranın içinde. Doluluk oranı yüzde 80’leri geçerse daha ciddi alarm söz konusu olacaktır. Ve bu sonuç, ‘ülke genelinde tam kapanma’ demeyelim ama kısıtlamaların daha ciddi şekilde ortaya çıkma zaruretini doğurabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER