Uygulanan aşılar ne kadar süre etkili?

ABD'li Moderna'nın geliştirdiği COVID-19 aşısının koronavirüse karşı birkaç sene kadar etkili olduğu, kesin bir süre vermek için ise daha fazla veri araştırması yapılması gerektiği kaydedildi.

Uygulanan aşılar ne kadar süre etkili?

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), yüzde 94,1 etkili olduğu belirtilen Moderna'nın aşısına geçtiğimiz çarşamba günü onay vermişti.

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre, Moderna'nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Stephane Bancel yaptığı açıklamada dünya medyasının koronavirüsün hızla yayıldığı bahar mevsiminde buldukları aşının sadece birkaç ay etkili olacağı şeklinde haberler yaptığını ifade ederek, "Aşının insan vücudunda sebep olduğu antikor bozulması çok yavaş bir şekilde azalır. Aşının birkaç sene süreyle koruma sağlama potansiyelinin olduğuna inanıyoruz." diye konuştu.

CEO Bancel, geliştirdikleri aşının İngiltere'de ya da Güney Afrika'da görülen COVID-19 türlerinde etkili olacağını da kanıtlayacaklarını, çalışmaların hızla sürdüğünü aktardı.

Şubat 2020'de Covid-19'un birçok farklı ülkede görülmesinin ardından Moderna şirketi sadece birkaç hafta içerisinde bir aşı geliştirdiklerini duyurmuş, bu durum bilim insanları, doktorlar ve diğer uzmanlar tarafından kuşkuyla karşılanmıştı.

Moderna'nın aşısı AB ülkelerinde sadece 18 yaş ve üzerindekilere uygulanabilecek.

Normalde virüs tipi hastalıklara karşı aşı geliştirme işlemleri bir seneden fazla sürüyor. Bu sebeple bilim insanları ve devlet yetkilileri COVID-19 için geliştirilen aşıların açıklanan etkinlik süreleri konusunda bazı görüş ayrılıklarına sahip.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER