"Ürünleri çok ucuza satacağız. Belki birileri bir şey anlar”

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri pazarların açılmasıyla ilgili İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen; “Bilmiyorum bu nereden çıktı, biz ne yaptık, ne günah işledik. Üretici, pazarcı, herkes mağdur oldu. Biz cumartesiden itibaren tüm pazarları açıyoruz ve ürünleri çok ucuza satacağız. Belki birileri bir şey anlar” dedi.

"Ürünleri çok ucuza satacağız. Belki birileri bir şey anlar”

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

29 Nisan Perşembe akşamı başlayan ve geçen süre zarfında yaşanan bazı ‘karmaşalar’ nedeniyle yayınlanan genelgeler vatandaşta kafa karışıklığına neden olurken, son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderdiği Pazar yerlerine ilişkin genelge ile vatandaş ve üretici rahat bir nefes aldı.

Gönderilen genelgeye göre, tam kapanma dönemine denk gelen 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacağı belirtilirken, yaş sebze ve meyve hariç diğer ürünlerin satışına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Konuyla ilgili Ben Haber’e açıklamalarda bulunan İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen; sürecin en başında sıkıntının olduğunu dile getirerek, üreticinin de tüketicinin de mağdur olduğunu söyledi. 

“İLLA BİRİLERİNİN ZARAR GÖRMESİ Mİ GEREKİYORDU?”

“Eğer bunları bir bilene, yani bu işin federasyonuna, ziraat odalarına, birliğine, odalarına sorulsaydı, tahmin ederim bu duruma gelmezdi” ifadelerini kullanan Erişen; “Bugün bakıyorsunuz havalar ısındı, mahsul hem artıyor, hem saklanacak bir durumda değil. 17 gün kapanmanın en başından bu hamle yapılmalıydı, bunca isyan olmadan. Biz sürekli isyanlarımızı dile getiriyorduk. İlla birilerinin zarar görmesi mi gerekiyordu? Bunu onların takdirine bırakıyorum. Keşke vatandaşımız bu süreçte 2 liralık ürünü 10 liraya almasaydı. Ne üreticimiz, ne de tüketicimiz mağdur olmasaydı” dedi.

“BİLMİYORUM BİZ NE YAPTIK, NE GÜNAH İŞLEDİK”

"İşsiz insan çok ve bizim pazarlarımız farklıdır. 50 ila 100 pazarcımız 1 lira para vermeden vatandaşın geçimini sağlayabiliyor." diyerek sözlerine devam eden Erişen; "Hangi tezgâhtan istese vatandaş, bizim pazarcımız birer ikişer tane verir. İkincisi, akşam topladığımızda dökülen oluyor, hafif çatlak oluyor. Bazı hanımefendiler, beyefendiler geliyor çantalarıyla. Ben de arkadaşlarıma diyorum ki, bunları dağıtmayın bir kenara koyun, vatandaşımız bunları alıyor gidip tenceresini kaynatıyor. AVM’ler bizim gibi değil ki, bir kibrit çöpü size bedava vermez. Bilmiyorum bu nereden çıktı, biz ne yaptık, ne günah işledik. Üretici, pazarcı, herkes mağdur oldu” şeklinde konuştu.

"CUMARTESİ, ÜRÜNLERİ ÇOK UCUZA SATACAĞIZ"

Cumartesi günüden itibaren, İzmir’deki tüm Pazar yerlerinin açılacağının da altını çizen Erişen; “Biz İzmir’deki bütün pazarları açıyoruz, artı cumartesi günü açacağımız pazarda ürünleri çok ucuza satacağız. Esnaf arkadaşıma söylüyorum, ‘zarar da etsek çok ucuza satacağız’ çünkü vatandaşımız mağdur oldu. Bu haftadan başlayarak çok ucuz satacağız, belki birileri bir şey anlar diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER