Türkiye'nin mevsimleri mi değişti? Prof. Dr. Orhan Şen yanıtladı

Çin’de yapılan araştırmaya göre, Kuzey Yarımküre'de her geçen gün sonbahar ve kış aylarının kısaldığı açıklandı. Aynı araştırmadaki bir diğer dikkat çeken veri ise yaz günlerinin 17 gün uzaması oldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen araştırmayı değerlendirdi.

Türkiye'nin mevsimleri mi değişti? Prof. Dr. Orhan Şen yanıtladı

Yapılan bir araştırma sonuçları herkesi şaşırttı. Araştırmaya göre küresel ısınma nedeniyle kış ve sonbahar ayları azaldı. Yaz günleri 17 gün uzadı. Peki, bu araştırmaya göre Türkiye'de ne gibi farklılıklar olacak? Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'de bahar mevsimlerindeki kısalmaya dikkat çekti. "Küresel ısınma bizim de olduğumuz Akdeniz ülkelerinde bahar mevsimlerini yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başladı. 10 yıldır, 20 yıldır bahar mevsimleri hepimizin de gördüğü gibi üç aylık değil de birer aylık mevsimler haline geldi" dedi.

Peki, neden bahar ayları neden kısaldı? Prof. Dr. Orhan Şen, "Küresel ısınmadan dolayı güneydeki 30 derecede enlemlerdeki tropik iklimin kuzeye doğru kaymasından meydana geliyor" yanıtını verdi.

Araştırma sonuçları düşündürücü. Peki, Türkiye'nin yeni iklimi nasıl olacak? Prof. Dr. Şen, "İklim tipimiz Akdeniz iklim tipidir. Yani yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı. Türkiye'nin iklimi artık bundan vazgeçiyor, yarı kurak iklime doğru gidiyor. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve az yağışlı hale geliyor" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER