Turizmin geleceği tehlikede!

Pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından turizmciler bu sezondan pek umutlu görünmüyor. İngiliz pazarının ilgisini çekmek için fiyatlarda büyük indirime gittiler.

Turizmin geleceği tehlikede!

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Peki İngiliz turist pazarının kalbi olan Muğla, bu rekabetten nasıl etkilenecek, Türk turizmine gelecek yıllarda ne gibi yansıması olacak? Sorularını Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Birliği Derneği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Ben Haber'e değerlendirdi.

İngiliz turist pazarının Antalya'ya yönelmesi Muğla turizmini nasıl etkiliyor, sizi rahatsız etti mi?
Muğla’ya gelen turist kalitesi ve otellerin yapısı nedeniyle, çok büyük ölçüde rahatsız etmedi. Buradaki otellerin yapısı son derece kaliteli derken, doğaya dönük oteller olmasından dolayı çok aşırı bir tesiri olmadı. 

FİYAT DÜŞÜRMEK TURİZM AÇISINDAN OLUMSUZ

Antalya'daki otellerin fiyat düşürmesi rekabeti nasıl etkiliyor, Türk turizmine gelecek yıllarda maliyeti nasıl olur?
Oteller fiyat düşürmeleri, gelecekteki turizm açısından çok olumlu bir şey değil. Türkiye’deki enflasyondaki ve euro bazındaki bazı artışlar turizmde olumlu tesir yapmış olması gerekir diyebilirsiniz. Ancak, gıda ve enerji sektöründeki yüzde 400’ün üzerindeki artışlar, maalesef bizim euro dolar artışının çok üstünde kalması nedeniyle oteller ciddi bir yiyecek-içecek ve enerji sektöründe sıkıntı çekmektedir. 

Antalya genelde büyük çaplı oteller olması nedeniyle en azından maliyet ve masraflarını çıkarmak gayesiyle gerçekten çok ciddi anlamda fiyat düşüşleri yaptılar. Turizmdeki en önemli şey, düşüş yaptığınız fiyatı hemen ertesi yıl yukarı çekemezsiniz. Bu çok çok önemli bir konu. Düşüş yapılan bölgenin, yeniden eski fiyatları dönebilmesi en az 3-5 yılını alır. O nedenle Antalya’nın Rusya-Ukrayna savaşından dolayı etkilenmesi, Muğla bölgesine gelen İngiliz turistlerin de bir miktarını oraya çekmeye çalışması, aslında kendi gelecekleri açısından hiç iyi olmadı diye düşünüyorum. 

ANTALYA'DA OTELLER ZORLANACAK

Sizin değerlendirmelerinize göre, o zaman Antalya bu sezondan zararla mı çıkacak?
Antalya’daki otellerin birçoğunun her şey dahil oluyor. Bazı oteller zararla çıkacak çünkü enflasyon karşısında her şey dahil olan oteller zorlanacaktır. Açık büfelerde içilen kadar dökülen de zaiyat vardı. Alkola gelen ciddi zamlardan sonra her şey dahil otellerin daha sıkıntıda olacağını düşünüyorum.

Muğla turizmi yaz sezonunda nasıl geçecek?
Muğla turizmi ciddi bir taleple karşı karşıya. İngilizlerin enflasyon artışından sonra Türkiye’deki dolar ve euroyla beraber pound’un artmış olması Avrupa ve İngiliz pazarı için çok olumlu bir şey yaptı. Bir de şöyle bir olumluluk var. Bizim bu yazki tüm otellerin acentelerle yapılmış olan mukaveleleri bir önceki yıl Haziran ve Temmuz ayında yapılmış olduğu için, Avrupa’da da euro, dolar ve pound da yükselmiş olunca önceki yılın eski ucuz fiyatlarıyla birlikte hemen hemen bedava gibi bir konuma geldi. O nedenle Avrupalı turistler Muğla’ya ve diğer turistik yerlere ilgi gösteriyorlar.

TURİZMCİNİN EN BÜYÜK SORUNU; İSTİHDAM

Turizmdeki istihdam sorunu ne durumda?
Turizmcinin son 20 yıldaki en büyük ana sorunu eleman sıkıntısı. En büyük sorun yeni açılan oteller ve tesislerle birlikte altyapı ve istihdam olarak, turizm fakültelerimizin ve okullarımızın yeterli olmaması. Bunun yanında turizme karşı gösterdikleri ilgisizlikten dolayı çocuklarımız vasıflı olarak mezun olamıyor. Örneğin yüzde 90’ı hiç ingilizce bilmeden mezun oluyor. Turizm demek zaten yabancı dil demektir. Türkiye, gelecekteki turizmin Avrupa’daki en önemli destinasyon ülkesidir. Çünkü Türkiye turizmde tarihi değerler olarak, sanatsal çeşitlilik olarak ve turizm tesisleri olarak Avrupa’nın en yeni en mükemmel en güzel her şeyine sahip olan bir ülkedir. Turizmde gelecek Türkiye’nindir. Mutlaka ve mutlaka istihdam sorununu çözmemiz gerekiyor. 

Görsel kirlilikle mücadeleniz de devam ediyor, ne gibi projeler gerçekleştiriyorsunuz?
Evet mücadelemiz devam ediyor. Çünkü görsel kirlilliğin bölgelerimizde acil olarak çözümlenmesi gerekiyor. Tabelalar, sundurmalar, çöp konteynerları, sokakların belirli bir dizaynda olmaması görsel kirliliktir. Turist dışarı çıktığı zaman mutlu olmuyor. Biz Muğla’da Turizm Birliği olarak bu konuları gündeme getirdik. Örneğin kendi bölgemiz olan Dalyan’daki görsel kirlilik projelerini yaptık ve uygulamasını başlattık. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ilçelerimizde de başlattık. Bu çalışmaların tek başınıza yapılması mümkün değil, Turizm Birlikleri, Mimarlar Odalarıyla ve Büyükşehir Belediyesi ve otel sahipleriyle birlikte yapılacak uygulamalar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER