Tarım ve Gıda Sektör toplantısı İzmir’de yapıldı

İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen Tarım ve Gıda Sektör toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve gıda sektörü temsilcilerinin talep ve önerilerini dinledi. Son dönemde artış gösteren emtia fiyatlarının konuşulduğu toplantıda çözüm önerileri masaya yatırılırken, İzmir’de devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölge yatırımları için yeni destekler gündeme geldi.

Tarım ve Gıda Sektör toplantısı İzmir’de yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün iklim değişikliğinin tarımsal üretime, suya ve ekosisteme etkilerini değerlendirmek ve çözüm önerilerini masaya yatırmak amacıyla düzenlediği, “Değişen İklim, Dönüşen Tarım: İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştayı” için İzmir’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Ticaret Odası’nı(İZTO) ziyaret etti.

İZTO ev sahipliğinde İzmir’de Tarım ve Gıda Sektör toplantısına da katılan Bakan Pakdemirli, tarım ve gıda sektörü temsilcilerinin talep ve önerilerini dinledi. Son dönemde artış gösteren emtia fiyatlarının konuşulduğu toplantıda çözüm önerileri masaya yatırıldı. Ayrıca İzmir’de devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölge yatırımları için İZTO üyeleri yeni destek taleplerini Bakan Pakdemirli’ye iletti.

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanı sıra ev sahibi İZTO Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Ali Aslan ve İzmir’deki tarım ve gıda sektörü temsilcileri katıldı.

Bakan Pakdemirli’ye teşekkür
Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, İZTO’da gıda sektörünün 13 farklı komitede temsil edildiğin bilgisini paylaştı. Gıda sektörünün sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini sağladığı için Bakan Pakdemirli’ye teşekkür eden Özgener, “Gıda sektörü odamız bünyesinde 13 farklı komite tarafından temsil ediliyor. Her türlü derdimizi sabırla dinlediniz sorunlarımızın çözümü için çaba gösterdiniz, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine vesile oldunuz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. Öte yandan üyelerimiz bazı notları sizlere iletecekler” dedi.

Emtia fiyatları masaya yatırıldı
Hem üretici hem tüketici boyutundaki emtia fiyatlarındaki artış kalemleri konuşacaklarını belirten Bakan Bekir Pakdemirli, “ İzmir’de olmak beni ayrıca memnuniyet veriyor. Memleket olmak bende çalışıyor izlemi yaratmıyor. Bu anlamda geçirdiğim saatler ve dakikalar benim için önemli ve kıymetli. İklim değişikliği, kuraklık pandemi ekseninde hem üreticimizin problemlerini hem de tüketici boyutuna yansıyan tüm dünyada olduğu gibi emtia fiyatlarındaki artışı, pandemi ile ilgili beklentilerin halen sürüyor olmasından dolayı hem üretici hem tüketici boyutundaki artış kalemleri konuşuyor olacağız. Aynı zamanda iklim değişikliğin getirmiş olduğu kuraklıklar, hem yangın, seller olsun bunlar üzerinden İZTO mensupları ile tartışıyor olacağız. İzmir özelindeki yatırımların da özellikle hem konuşuyor hem dinliyor hem de bunlara bir çözüm konusunda gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

Tarıma dayalı ihtisas OSB’ler için yeni destekler geliyor
Basına kapalı olan bölümde ise, tarım ve gıda sektörü temsilcilerinin talep ve önerilerini Bakan Pakdemirli’ye iletti. Tarım ve gıda sektörünün talep ve beklentilerini dinleyen Pakdemirli, son dönemde artış gösteren emtia fiyatları da masaya yatırıldı. Öte yandan İzmir’de devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölge yatırımları için İzmir Ticaret Odası üyeleri yeni destek taleplerini Bakan Pakdemirli’ye iletirken, Bakan Pakdemirli’nin Tarıma dayalı ihtisas OSB’ler için yeni destekleri olumlu yaklaştığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER