Tarih, sanat ve mimarisiyle İzmir'in Atlas Oteli

40 yıllık tecrübeyle yola çıkılan, emin ellere teslim edilen, tarihin ve sanatın ruhunu hissedebileceğiniz Atlas Oteli...

Tarih, sanat ve mimarisiyle İzmir'in Atlas Oteli

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

1956 yılında Keresteciler ailesi tarafından İzmir'e kazandırılmış, sanat, siyaset, bürokrat camiasından özel misafirler ağırlamış olan mimari ve tarihi içinde barındıran bir butik otel; Atlas Oteli...

Otelin işletmeciliğini üstlenen Bircan Tağıl ve ailesi, aile sıcaklığını yansıttıkları, özgün bir tesisi İzmirliler'e kazandırdılar. Böyle bir otelin kendilerine emanet edilmesinden ne kadar mutlu oldukları gözlerine yansıyan turizmci Bircan Tağıl, Ben Haber'e Atlas Oteli anlattı...

Merhaba, Bircan hanım... İzmir'in göbeğinde, atıl durumda uzun yıllar kapalı olan tesisle yollarınız nasıl kesişti?
İzmir'in göbeğinde 20 kusür sene kapalı kalmış bir oteldi. Herkes böyle tesisin kapalı olmasından büyük üzüntü duyuyordu ve otel dökülmüş haldeydi. Mülk sahibinin Anıtlar Kurulu ve Bankalar Kurulu ile olan sorunları çözülüp, pandemi öncesi otel hayata geçti. Oteli ilk olarak mülk sahibi hayata geçirmiş, ancak başarılı olamayınca mülkünü şu anki sahibine satıyor. Şu anki sahibi eski patronumuz ve biz de çok iyi bildiği insanlarız. Bizim işletmemizi teklif etti, memnuniyetle kabul ettik. 40 yıllık tecrübeyle bu işe girdik. 2.senemiz bitti, bu kadar yol almak çok güzel. 

Gözlerinize bakında anlamak mümkün ancak Atlas Otel size ne ifade diyor?
Bizim için kıymetli olan bir otel. Tarihi eserin geleceğe taşınması, özgün mimarisinin, yaşanmışlığın korunması çok önemli ve burası bize emanet edildi, biz de gözümüz gibi bakmaya gayret ediyoruz. Yalnızca mimarisi değil içindeki eserler de bir müzeye yakışacak kadar kıymetli. Hepsi orijinal olan eserler, antikalar, tablolarımız var. Ailece bu oteldeyiz, evin annesi gibi aile tadında, güven duygusunda misafirlerimizle ilgileniyoruz. Dünyanın her yerinden misafirlerimiz bu oteli tercih ederek geliyorlar. Bu otelde kaldığım her an, her gün için çok mutlu oluyorum.

SANAT VE RUH BARINDIRAN OTEL
İzmir'in tam göbeğinde, kalabalığın içerisinde ruhu dinginleştiren bir yer diyebiliriz...

Otelimizi, iki bulvarın 9 caddenin kesiştiği tek taş dediğimiz merkezi bir konumda. Müze otel ya da İzmir'in Pera Palas'ı olarak adlandıran misafirlerimiz var. İzmir'in tarihi burası, birçok kıymetli marka var ama hepsi birbirinin aynısı, beton ve içinde ruh yok.

Sağlık turizminin de bir ayağı olarak yer alıyorsunuz değil mi?
Evet, sağlık turizmi alanından pek çok misafiri ağırlıyoruz. Atlas Otel olarak sağlık turizmi yapan acentaların, hastanelerin çözüm ortağıyız. Güzel refranslarla bugüne kadar geldik. En doğru tanıtım misafirin kendisidir. Artık otelimiz, kendi kimliğini ispat etti.

Misafirlerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Ailece devamlı otelde olunca bizim müşteri kavramımız yok, hepsi bizim misafirlerimiz. Sürekli misafirlerinizle karşılaştığınız için sohbet edip, arkadaş oluyorsunuz. Karşılıksız samimi bir şekilde dostluklar kuruluyor. Yüzde yüz misafir memnuniyete yönelik bir anlayışımız mevcut. Misafirlerimiz de otelimizde sıcaklık, samimiyet, insanın kendini evinde gibi hissettiğini söylüyorlar.

TÜRKİYE'DE İLK; CUMHURİYET SUİTİ

Otelinizde kaç oda bulunuyor?
Atlas Oteli'nin mimarisi Avrupa mimarisine özdeş; oval, 50 odalı ve bütün odalarının dış cepheye baktığı bir bina. 5 oda katı, toplantı katı, 2 bodrum katımız var, 5 tanesi nitelikli süit, 1 tanesi Türkiye'de ilk defa olan döneme ithaf edilmiş cumhuriyet suitimiz mevcut.

Cuımhuriyet suitini duyunca, otelin doğru ellere teslim edildiğini düşünüyorum...
Teşekkür ederim, butik otellerin değerleri farklı, tabii ki artı eksileri var. Ancak biz bunu doğru ellerle ileriye taşımak istiyoruz. Cumhuriyet suitmiz, baş ucunda nutuk kitabı olan ve Atatürk'ün fotoğraflarının, taş plak ile o dönemi yaşatmak istediğimiz bir oda. Cumhuriyet dönemine ithafen, bu konsepti eşim tasarladı. Nitelik ve hikayesi olunca, yaşatılması daha anlamlı ve güzel oluyor, çabalarınız emekleriniz yerini buluyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2023, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER