Son seçim anketi yayımlandı! Türkiye'nin sorunu ne?

Aksoy Araştırma’nın son raporuna göre yurttaşlar, hayat pahalılığının kalıcı olduğunu düşünüyor. Ekonominin gelecekte daha da kötü olacağını düşünenler çoğunlukta.

Son seçim anketi yayımlandı! Türkiye'nin sorunu ne?

Türkiye Monitörü 2022 13. Hafta sayısında Türkiye gündeminde öne çıkan konular ve seçmenin oy tercihleri incelendi.

Mobil panelde 1067 kişi ile yapılan araştırmada Türkiye temsili cinsiyet, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçimi kotası uygulandı.

Türkiye Monitörü araştırmasında bu hafta öne çıkan konu başlıkları ekonomideki gelişmeler, Türkiye’de gerçekleşen Rusya-Ukrayna müzakereleri, Cumhurbaşkanı görev onayı ve seçmenin oy tercihleri oldu.

Türkiye’nin en önemli sorununda yüzde 75,6 ile ekonomi geçen aylarda olduğu gibi bu ay da ilk sırada yer aldı.

Adalet ise yüzde 10,4 ile sorun olarak nitelenen ikinci konu başlığı oldu. 

Geçen aylar ile kıyaslandığında seçmenin büyük bir çoğunluğu ekonomiyi sorun olarak görmeye devam etti.

Buna karşılık, adalet ve diğer başlıkları sorun olarak görenlerde düşüş yaşandı.

Şubat ayında yüzde 21,4 olan diğer sorunlar Nisan ayına kadar yüzde 14’e, yüzde 15,6 olan adalet başlığı ise yüzde 10,4’e geriledi.

Parti bazında seçmenin görüşü incelendiğinde hayat pahalılığını kalıcı bir sorun olarak niteleyenlerin oranı yüzde 91,8 ile CHP’de kaydedildi.

Pahalılığı geçici bir sorun olarak görenlerin oranı ise AK Parti ve MHP gruplarında görece daha fazla.

AK Parti seçmeninin yüzde 44,4’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 31,4’ü hayat pahalılığının geçici olduğunu ifade etti.

Araştırmaya katılanların %11,4’ü KDV uygulaması sonrasında fiyatların çok azalacağını/azalacağını ifade etti.

Fiyatların değişmeyeceğini veya aynı kalacağını niteleyen 3 puanını seçen katılımcı oranı ise %38,3’tü. Buna karşılık seçmenin %50,2’si fiyatların önümüzdeki dönemde çok artacağını/artacağını ifade etti.

Fiyatların artacağını veya aynı kalacağını bekleyen seçmen oranı birlikte değerlendirildiğinde %88,5 gibi yüksek bir oranın KDV indiriminden sonuç beklemediği görüldü.

Araştırmaya katılanların yüzde 55’i Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev yapışı tarzını onaylamadığını belirtti.

Görev yapış tarzını onaylayan katılımcıların oranı bu haftaki araştırmada yüzde 27,5, kararsız olan katılımcıların oranı ise yüzde 17,5 oldu.

Katılımcıların yüzde 65,5’i 2023 seçimlerine kadar ekonominin bugünden çok daha kötü olacağını/kötü olacağını ifade etti.

Çok daha iyi olacağını/iyi olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 18,9.

Parti bazında incelendiğinde seçimlere kadar ekonominin bugüne kadar çok kötü/kötü olacağını düşünenlerin oranı en fazla HDP’de görüldü.

HDP seçmeninin tamamı ekonominin 2023 seçimine kadar bugüne kadar çok kötü/kötü olacağını ifade etti.

AK Parti seçmeninin yüzde 39,5’i, MHP seçmeninin ise yüzde 24,5’i ekonominin seçimlere kadar çok daha iyi olacağını/olacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2022, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER