Son araştırmada sürpriz sonuçlar! Partilere göre en çok beğenilen isimler…

Gezici Araştırma Şirketi’nin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere yaptığı araştırmadan dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Son araştırmada sürpriz sonuçlar! Partilere göre en çok beğenilen isimler…

Gezici Araştırma Şirketi’nin, 26-27-28 Şubat 2022 tarihleri arasında, Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere yaptığı araştırmadan dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

2 bin 368 katılımcı ile yapılan ankette Türkiye'nin güncel problemleri ve siyasi parti algıları araştırıldı. Ankete göre Türkiye'nin en önemli sorunu "ekonomik sıkıntılar" olarak belirlendi.

AK Parti içinde Erdoğan'dan sonra en beğenilen ismin Süleyman Soylu olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılanlardan yüzde 28.5'i Süleyman Soylu‟yu beğendiğini ifade ederken yüze 21.4'ü Hulisi Akar'ı, yüzde 14.3'ü Ömer Çelik'i, yüzde 10'u Fuat Oktay'ı, yüzde 9.6'sı Murat Kurum'u, yüzde 5.3'ü de Mustafa Şentop'u beğendiğini söyledi.

CHP içinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dışında beğenilen ve makul bulunan isimlerin kim olduğuna ilişkin soruya ise katılımcıların yüzde 21,2'si Mansur Yavaş cevabını verdi.

Katılımcılardan yüzde 18,1'i Ekrem İmamoğlu'nu, yüzde 13,4'ü ise Özgül Özel'i beğendiğini söyledi.

MHP içinde genel başkan Devlet Bahçeli dışında beğenilen ve makul bulunan isimlerin kim olduğuna ilişkin soruya ise katılımcılardan % 15,2’si Edip Semih Şahin, % 12.9’u Mevlüt Karakaya cevabını verdi.

Katılımcıların % 10,4’ü Sadir Durmaz cevabını verirken, aynı zamanda İzzet Ulvi Yönter, Muharrem Varlı, Erkan Haberal da beğenilen isimler arasında yer aldı.

İYİ Parti'de Genel Başkan Meral Akşener'in ardından en beğenilen ismin Yavuz Ağıralioğlu olduğu belirlendi.

Ağıralioğlu'nu Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray izlerken, Bahadır Erdem dördüncü sırada yer aldı.

Halka, siyaset dışında en çok güven duyduğu kişiler sorulduğunda ise birinci sırayı Uğur Dündar alırken, ikinci sırada Haluk Levent, üçüncü sırada Müge Anlı, dördüncü sırada Özgür Demirtaş, beşinci sırada İsmail Küçükkaya, altıncı sırada Ahmet Hakan, yedinci sırada Hande Fırat, sekizinci sırada Fatih Altaylı yer aldı.

Araştırmaya katılanlar, Millet İttifakı’nı bir arada tutan ve bu hareketin büyümesini sağlayan ismin kim olduğuna ilişkin soruya, yoğunlukla Kemal Kılıçdaroğlu cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 70.4'ü Kemal Kılıçdaroğlu cevabını verirken yüzde 22.3'ü Meral Akşener, yüzde 1,7'sinin ise Temel Karamollaoğlu cevabını verdi.

"Bu pazar genel seçim yapılsa hangi partiye oy verirdiniz?" sorusuna verilen cevapta CHP'nin AKP ile arasındaki farkın azaldığı görüldü. Araştırmaya katılan halkın yüzde 30,4'ü AKP-Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermek istediğini ifade ederken, yüzde 28.2'si CHP- Kemal Kılıçdaroğlu'na, yüzde 11.3'ü ise İYİ Parti-Meral Akşener'e oy vermek istediğini söyledi.

Araştırmaya katılanlara "millet ittifakı deyince ilk önce aklınıza hangi lider geliyor?" sorusu yöneltildi. Katılımcıların % 69’u Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk önce aklına geldiğini ifade ederken %26,2’si Meral Akşener’in ve % 1,6’sı Ali Babacan’ın ilk önce aklına geldiğini söyledi.

"Millet İttifakı içinde en güvenilir bulduğunuz lider kim?" sorusuna katılımcıların yüzde 57.7'si Kemal Kılıçdaroğlu cevabını verirken, yüzde 34,3'ü Meral Akşener, yüzde 2.7'si ise Ali Babacan cevabını verdi.

"Parlamenter sisteme geçiş" konusunda katılımcıların en çok Kemal Kılıçdaroğlu'na güvendiği görüldü. "Başkanlık sistemindeki gücü bırakarak parlamenter sisteme geçmeyi hangi isim sağlar ve bu güveni size kim verir?" sorusuna katılımcılardan yüzde 72.5'i Kemal Kılıçdaroğlu yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 17.3'ü Meral Akşener derken, üçüncü sırayı yüzde 3.5 ile Temel Karamollaoğlu aldı.

Cumhurbaşkanının ilk turda belirlenemez ve ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan kalsa kime oy verirsiniz sorusuna ise katılımcıların, yüzde 52.6'sı Kemal Kılıçdaroğlu cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 47.4'ü ise Recep Tayyip Erdoğan cevabını verdi.

Araştırmada, "Size göre ülkenin ekonomik sorunlarını kim çözebilir?" sorusu da soruldu. Katılımcıların yüzde 40,1'i Millet İttifakı'nın çözebileceğini ifade ederken, yüzde 37,6'sı Cumhur İttifakı'nın çözebileceğini, yüzde 22,3'ü ise bir fikrinin olmadığını belirtti.

Araştırmaya katılan halkın yüzde 69.2'si ülkenin geleceğinden kaygı duyduğunu, yüzde 30.8'i ise kaygı duymadığını belirtti.

"Sizce nasıl bir Cumhurbaşkanı bu ülkenin sorunlarını çözer?" sorusuna verilen yanıtlar da dikkat çekti. Katılımcıların %70’i ittifakı bir arada tutabilecek, %68 güvenilir, %62’si devlet işleyişini bilen, %52,7‟si dürüst bir Cumhurbaşkanı bu ülkenin sorunlarını çözeceğini ifade ederken % 35‟i ekonomiden anlayan ve % 41‟i adil olabilen bir Cumhurbaşkanı bu ülkenin sorunlarını çözeceğini ifade söyledi.

Araştırmaya katılan halkın Tarkan’ın “Geççek” isimli şarkısını nasıl değerlendirildiğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 24,8’i hükümete yönelik hazırlanmış bir şarkı olduğunu ifade ederken % 24,4’ü Pandemiye yönelik bir şarkı olduğunu ve % 22,1’i eğlence amacıyla hazırlanmış bir şarkı olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER