Son anketten dikkat çeken sonuç! Vatandaş borçla yaşıyor

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan anket sonuçlarına göre insanların yüzde 31,7’si Diyarbakır'da temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda olduğu ortaya çıktı.

Son anketten dikkat çeken sonuç! Vatandaş borçla yaşıyor

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Diyarbakır'da Nisan ayı içerisinde yaptığı “Ekonomik Kriz Göstergeleri ve Etkilenimleri” başlığı altındaki anlet çalışmasını kamuoyuna duyurdu. 11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette insanların ne kadar zor durumda ekonomik faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya koyuldu.

Yapılan anket Diyarbakır kent merkezinde yer alan 4 İlçede, vatandaşların alım gücünün Türkiye'de yaşanan ekonomik krizden etkilenme hallerini gösterdi.

VATANDAŞ BORÇLA YAŞIYOR

Ankete katılanların yüzde 95,2'si alım gücünün azaldığını belirtirken, görüşmecilerin yüzde 27,9’u son bir yıl içerisinde hanelerinde en az bir kişinin işsiz kaldığını (yüzde 62,1’i 1 kişi, yüzde 31’i 2 kişi, yüzde 6,9’u 3 kişi), yüzde 97,1’inin ise ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini bildirdi.

Ankette görüşmecilerin yüzde 24’ünün son bir yıl içerisinde farklı ihtiyaçları nedeni ile kredi aldığı, yüzde 42,3’ünün borç aldığı ve yüzde 55,8’i ise mevcut durumda hala borcunun olduğunu belirtti.

İNSANLAR TEMEL İHTİYACINI KARŞILAYAMAZ HALDELER

Katılımcıların, yüzde 42,3’ünün faturalarını ödemekte zorlandığı, yüzde 31,7’sinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı ve yüzde 26’nın ise sağlık ihtiyaçlarını karşılayamadığı belirtildi. Araştırmanın yapıldığı marketlerde en fazla satışı yapılan ürünlerin dağılımına göre, yüzde 51,1’inin “Temel Gıda Ürünleri”, yüzde 24,4’ünün “Temizlik Ürünleri” ve yüzde 11,1’inin ise “Kahvaltılık Ürünler” olduğu görüldü.

Market çalışanlarının yüzde 79,2’si son 1 yıl içerisindeki alışveriş hacimlerinin/miktarlarının “Azaldığını” bildirirken, bunun nedenine dair yöneltilen soruya ise; yüzde 50’si “Zamlardan Dolayı”, yüzde 37,5’i “Alım Gücünün Düşmesinden Dolayı” şeklinde yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER