Sıcaklıkla birlikte çöl tozu da geliyor

Türkiye geneli, Ceyazir üzerinden gelecek sıcak hava dalgasının etkisiyle yeniden ısınacak. Sıcaklık artışıyla beraber çöl tozu taşınımı konusunda uyarı bulunan NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Yarın arabalarını yıkatmayı planlayanlar varsa, ertelesin'' dedi.

Sıcaklıkla birlikte çöl tozu da geliyor

Çarşamba günü Ceyazir üzerinden gelecek sıcak hava dalgası, ülke genelinde çöl tozu taşınımına neden olacak. Çölden gelen sıcak hava etkisinin 3 gün sürmesi bekleniyor ancak 1 Mayıs'tan itibaren daha yüksek sıcaklar geliyor. 

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, beklenen hava olaylarına ilişkin bilgi verdi. 

''30 DERECELERİ GÖRECEĞİZ''

Cezayir çölleri üzerinden Türkiye gelecek sıcak hava dalgasının çarşamba gününden itibaren görülmesi ve beraberinde de çöl tozu taşınımı bekleniyor. Üç gün sürmesi beklenen hava olayının İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde sıcaklıklarI 25-30 derecelere kadar çıkaracağı tahmin ediliyor.  

''ARABANIZI YIKATMAYIN'' 

Yoğun çöl tozuna karşı uyarı da bulunan Çalışkan, ''Yarın arabasını yıkatmayı düşünenler bu planlarını biraz ertelesin'' diyerek uyarıda bulundu.

''COVİD-19 İLE KARIŞTIRMAYIN''  

Çalışkan, ''Bu çöl sağlımızı da etkileyebilir. Çöl üzerinden geldiği için boğucu ve boğamızda kaşıntıya neden olacak bir hava yaratacak. Bu boğaz kaşıntısını corona virüs belirtisiyle karıştırabiliriz'' ifadelerini kullandı.   

SICAK HAVA NE KADAR DEVAM EDECEK?

Mayıs ayının başından itibaren daha yüksek sıcaklıklar bekleniyor. 

Çalışkan, ''Sıcak havalar artık devam edecek. Hatta mayın ayının başında daha yüksek sıcaklıklar, 30 derecelere yakın değerler göreceğiz'' açıklamasını yaptı. 

''DOLU VE HORTUM SEZONU BAŞLADI''

Öte yandan Çalışkan, sıcaklıkların bu kadar yüksek olmasının bir de kötü tarafı olduğu söylerek şu ifadeleri kullandı:

''Bu kadar yüksek sıcaklıklar varken yağış gelirse şiddetli olur, dolu ve hortum da oluşur. Dolu ve hortum sezonu da başladı''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER