"Serdar Aksoy'un hukuksuz binası yıkılacak"

Menemen merkezindeki büyük parkta, Meclis'in durdurma kararına rağmen tuvalet olarak başlayıp müze diyerek devam eden binanın kaba inşaatı bitirildi. Tutuklu yargılanan Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un isteğiyle yapılan bina Meclis'in kararıyla yıkılacak. Aksoy'dan sonra Belediye Başkan Vekili olarak seçilen Avukat Deniz Karakurt, "Yeniden yetki verilirse söz veriyorum bu binayı yıkacağım. Bana yetki verilmezse de Meclis kararıyla yıkılacaktır." dedi.

"Serdar Aksoy'un hukuksuz binası yıkılacak"

İzmir'in akciğerleri konumunda olan Karagöl ve Menemen'in çeşitli yerlerinde açılmak istenen taş ocaklarına karşı duruşuyla bilinen Menemen Çevre Platformu, bu defa ilçe merkezindeki parka yapılan inşaatın kaldırılması için mücadele veriyor. Yolsuzluk ve zimmet suçlarından dolayı tutuklu yargılanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un isteğiyle başlayan park içerisindeki binanın kaba inşaatı bitirildi. İnşaat henüz devam ederken, Belediye Meclisi oy birliğiyle inşaatın durdurulmasına karar vermişti.

Aksoy'un tutuklanmasının ardından Belediye Başkan Vekili olarak seçilen Avukat Deniz Karakurt, üç meclis üyesi ve Menemen Çevre Platformu üyesi 16  kişinin katılımıyla park içerisine inşaa edilen binanın önünde bir araya geldi.

Çevre Platformu katılımcısı Avukat Diler BosutGüven, yeşil alan olan parkta ağaçlar kesilerek başlatılan beton faaliyeti üzerine Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'u platformdan 15 kişiyle ziyaret ettiklerini belirtti.Aksoy', görüşmede meclis kararı olmadan bina inşaaedebileceğini, eski tuvaletin yıkılarak buranın yapıldığını,Menemen'in sosyal donatı alanına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bizim bu konuda kararlı olduğumuzu görünce, 'tamam gerekirse biz bu süreci  durdururuz' diyerek bize bir söz vermiş oldu. Ama geçen sürede faaliyetin durmadığını gördük. Biz de kamuoyuna ve basına, Menemen halkının vicdanının buna razı olmadığını ve hukuki mücadelemizin devam edeceğini bir açıklama metniyle duyurduk. Ardından  özellikle Deniz Hanım'ın gayretiyle konuyu Menemen Belediye Meclisi'ne taşıdık. Meclisten oy birliğiyle yeşil alandaki bu inşaatın durdurulması kararı çıktı. Meclis kararına rağmen ne yazık ki, bu inşaata devam edildi.Menemen halkıyla birlikte bu hukuksuz yapının kaldırılmasını istiyoruz" dedi. 

Platform üyesi Dr. Suphi Toprak, " İktidarı ele geçiren bir grubun, ola ki aralarında paylaşım savaşı yaşamadıkları durumda, içlerinden muhalefet çıkartması çok sık rastlanılan bir durum değildir. Bizde muhalefet gerçekler adına, toplum yararına yapılmaz, iç çekişmelerden çıkar. Biz Menemen Çevre grubu olarak parka yapılan binaya olan itirazlarımızı iletirken Aksoy'un yerel iktidardaki partisinden ilk Deniz hanım bizim haklılığımızı görmüş ve kabul etmişti. Bizi kendi bürosunda kabul etmiş ve partili birkaç meclis üyesinin de toplantıya katılımını da sağlamıştı. Sonrasında yerel iktidardaki ittifakın içinden bazı meclis üyeleri Aksoy'un hatalı gördükleri diğer uygulamalarında da muhalefet etmeyi sürdürdüler. Deniz hanımı ve o meclis üyelerini bizim gözümüzde değerli kılan budur. Bu kişiler doğrular adına Aksoy'un yanlışlarına muhalefet edip bazı gerçeklerin topluma ulaşmasını sağlamışlardır. Onlar olmasaydı bu gün bu gelişmeler asla olamazdı" dedi.

Meclis'te Başkan Vekili seçilen Avukat Deniz Karakurt, Mahkeme'nin yürütmeyi durdurma kararı olsa da buraya meclis üyesi olarak katıldığını ifade etti. Karakurt, "Şunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu parkla ilgili her grup toplantımızda tartışma oldu. Meclis üyelerinin büyük bir çoğunluğu bu inşaatın yanlış olduğunu defalarca vurguladı. Hala da aynı noktadayız. 

Eğer yetki bende kalırsa şunun sözünü veriyorum ki bu bina yıkılacak. Ama eğer yetki bende kalmazsa da yine de ben Menemen Belediye Meclisi'nden bu binanın yıkım kararının çok kısa zamanda çıkacağına inanıyorum. Bizler doğaya saygılı olmak zorundayız. Bu konuda Serdar Bey'i defalarca uyardık. Ama bazen söz dinletemiyorsunuz, yetkiniz olmuyor. Ne kadar kalabalık olursanız olun bazen güç yanlış kullanılabiliyor. Ben vekil olayım olmayayım buranın yeniden yeşillendireceğimizi düşünüyorum. Hatta eskisinden bile yeşil hale getirebiliriz.

Serdar Aksoy, buranın kent müzesi olacağını söylemişti. Burası hukuka uygun bile olsa halk istemiyorsa yapılmamalı. Halkın yeşil alana ihtiyacı varsa bina yıkılır." şeklinde konuştu.  

"BURADA BİRİLERİNE RANT SAĞLANDI "

İyi Partili Meclis Üyesi Halil Akbulut da konuyu şöyle değerlendirdi: "Parklar bazılarının iştahını kabartıyor. CHP ve İyi Parti olarak biz Meclis'te 18 kişiyiz. Meclis'teki grup toplantılarında özelikle rant kelimesinden uzak durmaya çalışıyoruz. Bizim görevimiz rant sağlamak değildir. Ama maalesef birileri birilerine burada rant sağlamış durumda. 

Burada inşaat ilk başta tuvalet olarak başladı. Tuvalet kent müzesi haline geldi, kent müzesi kültür merkezi oldu. Duyumlara göre de buranın içkili bir restoran yapılacağı söyleniyor. Daha önce de zaten Migros'un olduğu yer belediye restoranıydı. Bu binayla ilgili konu büyükşehirimar komisyonuna gönderildikten sonra bir daha meclise gelmedi. Mecliste inşaatı durdurma kararı aldık ancak pandemi döneminde bile durmadı. Meclisteki muhalefet partili meclis üyeleri de buranın yapılamayacağını ifade etti ve oy birliğiyle durdurma kararı alınmıştı."  

Platformdan Şenol Şaka, "Altmış yıllık Menemen'li olduğumu söyleyebilirim. Bulunduğumuz alanın lahana tarlası olduğu günleri hatırlıyorum. Şu an parktaki göğe uzanmış palmiyeler, anıtlaşmış çam ağaçları bizlerle birlikte büyüdü. Doğal sebeplerle bile olsa içlerinden birinin kurumasıyla dahi eski bir dostumuzu kaybetmenin hüznünü yaşıyorken insan eliyle katledilmeleri kabul edilebilir bir şey değil. Parkımız, ağaçlar  sadece nefes alanlarımız olmaktan öte gençlik yıllarımızın tanığı bu kentin belleğidir. Bizlerden sonrada anılarımızı taşımaya devam etmeliler.

Ayrıca burası park olmanın yanısıra, birinci derece deprem bölgesinde olan ilçemizde, insanların yaşamda kalmalarını sağlayacak afet-acil toplanma alanıdır, beton bir an önce kaldırılıp eski haline getirilmelidir" dedi.

Platform üyesi müzik öğretmeni Yasemin Taştan, "Burada hem bir doğasever, hem de eğitimci ve sanatçı olmanın sorumluluğuyla bulunduğunu, bir ağacın bile kesilmesinin  insan ruhunu yaralayacağını, bu dayanışmanın içinde yer alan tüm arkadaşlara ve başkanvekilimize teşekkürlerimi ifade etmek isterim" dedi.

Platformdan eczacı Yeliz Dermancı, "Menemen'e ilk geldiğimde çocuklarımla birlikte nefes alabildiğimiz, kendimizi iyi hissettiğimiz yer bu park,  bu yeşil alandı" dedi.

Platformdan Dr Hüseyin Güven, "Menemen'de insan sağlığını tehdit eden bir hava kirliliği olduğuna dikkat çekerek, kirli havaya rağmen Menemen'de kişi başına düşen yeşil alanın1.8 metrekare olduğunu,  Avrupa şehirlerinde bu rakamın yüzlerle ifade edildiğini belirterek, yeşil alanımız zaten bu kadar az iken var olan ağaçların da yok edilip beton dökmenin dehşet verici olduğunu, ayrıca ilçedeki bu yeşil alanın engelli yurttaşlar içinde en önemli rahatlama,yenilenme alanı olduğunu" söyledi

Platform üyesi emekli hemşire Müfide Saykam, bahçesinde yetiştirdiği güllerden bir demeti Deniz hanıma verirken, "parkta bu binanın yıkılarak, ağaçlarla, çiçeklerle bezeli bir parkın Menemen halkının ve Çevre platformunun dileği olduğunu" belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER