Şehir Plancıları Odası, Gültepe halkından ne istiyorsun?

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda dün düzenlenen toplantısında Konak’ta göreve geldiği günden bu yana geçen 3 yılını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Şehir Plancıları Odası, Gültepe halkından ne istiyorsun?

BEN HABER/

Başkan Batur'un, 3 yılda en çok şikayet ettiği konuların başında Şehir Plancıları Odası'nın Gültepe'deki kentsel dönüşüm planlarına mahkeme kararıyla iptal ettirmesiydi.

İnsan ister istemez düşünüyor, Şehir Plancıları Odası hangi kafa, hangi mantık, hangi vicdanla hareket ediyor?

Fotoğraflara baktığımız zaman orada yaşayan binlerce insan, hijyen koşullarından uzak, sağlıksız, yeşil alanı olmayan, ilkel bir Afrika kabilesinin yaşadığı gibi evlerde yaşamak zorunda mıdır?

Yıllardır kanayan yaraya neşter olan, görsellerde de görüldüğü gibi, her türlü olanağa sahip, sosyal kültürel tesisleri, yeşil alanı olan, sağlıklı konutların yer aldığı böyle bir projeye karşı çıkmak vicdansızlık değildir de nedir?

Bugün Gültepe'de yaşanan manzaralar, 1800'lü yılların sonunda Amerika'daki Afrikalılara reva görülen bir muamelenin fotoğrafı gibidir. Şehir Plancıları Odası'nı yönetenler, bu tip planları alkışlayıp, eksikleri için destek vereceklerine köstek olmaktan başka hiçbir şey yapmıyorlar.

Dün Başkan Batur'un ifadeleriyle, "Şehir Plancıları Odası’na sesleniyorum “Mahkemede değil, masada buluşalım' dedim, davette de bulundum ancak davet yazısına cevap bile verilmedi. Buradan tekrar davet ediyorum, ''Gelsinler, uygulanabilecek fikirler söylesinler, realiteyi söylesinler, yerine getirelim'' dedi.

Başkan Batur'un bu sözlerinin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Şehir Plancıları Odası'nı yönetenlerin vicdanları rahat olmalı ki, Gültepe'de yaşanan ilkel yaşam koşullarına son verecek bir adım atmıyorlar. 

Ne yazık ki Şehir Plancıları Odası, İzmir'in yaşadığı büyük depremin ardından da emsal artışlarına karşı çıkmış, binlerce insanın mağdur olmasına sebep olmuşlardı. 

Elbette bu tip projelerde kimse babasının hayrına gelip de oraya sıfırdan evler yapmaz. Belli sınırlar içinde bu işe girişecek yatırımcılara 'rant' adı verilemeyecek emsal artışları tanınacak ki, gelip orada bu projelere yatırım yapsın.

Şunu çok rahat söyleyebilirim ki, Türkiye'nin hiçbir yerinde, İzmir'de böyle yaşanan engellemeler, kanunların boşluklarından bu kadar rahat faydalanıp, insanların yaşadığı dramları görmemek, hangi vicdana sığar, mağdur vatandaşların yardım çığlıklarını sağır kulaklarıyla duymayan herhalde başka bir 'oda' yoktur.

İnşallah, bu karda, kışta, kıyamette hala nerede yaşayacakları belli olmayan depremzedelerin feryatları, Gültepe'de yaşayanların insanca yaşam haklarına kavuşabilmesi için Şehir Plancıları Odası'nı yönetenlerin, sağır kulakları birazcık duyar, katılaşan vicdanları biraz yumuşar. Binlerce insanın mağdur olmaması için insanca davranırlar.

Şimdi burada çok daha da önemli bir konu var. O da hem Konak Belediye Meclisi'nden hem de Büyükşehir Belediye Meclisi'nden bu planların CHP, AK PARTİ, MHP ve İYİ Parti'nin temsilcilerinin oy birliği ile geçmesidir. Düşünün, milyonlarca insanın oylarıyla seçilmiş başkan ve meclis üyelerinin yaptıkları projeler, 300-500 kişinin katılımıyla seçilmiş bir odanın yöneticileri tarafından, kanunların boşluklarından bir şekilde faydalanarak, bu kadar kolay engellenmemelidir.

Abdül Batur'un bir cümlesini yazarak yazımızı noktalayalım; 'Şehir Plancıları Odası yöneticileri, Başkan Batur sizi masada Gültepe planları için bekliyor. Hiç olmazsa bu ikinci davete zahmet edip de gelip gelmeyeceğinizin cevabını verin.'


ŞHPO yönetenler acaba bu evlerde kaç gün yaşamaya dayanabilirler.


Rüya gibi bir projeye hangi vicdan, hangi duygu, hangi düşünce karşı çıkar. Onu da İzmirliler mutlaka görüyorlardır.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER