'Savaş gemisi yapabilen 10 ülke arasındayız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Fırkateyni'nin denize iniş töreninde konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsanlı-insansız hava araçlarımız tüm dünyada hayranlıkla takip ediliyor. Kendi savaş gemisini yapabilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İnsansız hava aracı üretiminde ise ilk üçteyiz" dedi.

'Savaş gemisi yapabilen 10 ülke arasındayız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Pakistanlı kardeşlerimizle birlikte, özellikle savunma sanayi alanında çok ciddi bir potansiyelimiz olduğunu biliyoruz.

Savunma alanında güçlü, bağımsız ve teknolojik bakımdan yeterli olmayan milletlerin geleceklerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir.

Yıllarca bize teslim edilmeyen uçuklar için hangerlarda duran uçaklara para ödemek zorunda kaldık.

İddia sahibi olmak, bununla mütenasip imkan sahibi olmayı ve çok çalışmayı gerektirir. 

Türkiye hem milli güvenliğini garanti etmek hem de dostlarının haklarını savunabilmek için caydırıcılığını en üst düzeyde tutmak mecburiyetindedir.

Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur.

Millilik ve yerliliğin azami seviyeye çıkarılması için her türlü imkanı seferber ettik. Sadece son beş yılda 357 yeni projeyi başlattık. Bu alanda 75 milyar doların üzerinde bir büyüklüğe ulaşıyoruz. 

Savunma sanayisinde 2002 yılında sadece 62 proje yürütülürken bugün bu sayı 700'e yaklaştı.

İnsanlı insansız hava araçlarımız dün dünyada hayranlıkla takip ediliyor. Kendi savaş gemisini yapabilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İnsansız hava aracı üretiminde ise ilk üçteyiz.

Kötü komıular bizi ev sahibi yaptı. Kara, deniz ve hava gücümüzü artırıken tüm imkanlarımızı en etkin şekilde değerlendirmeye çalıştık. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER