'Rotaryenler, hizmetleriyle hayatları değiştirecekler'

Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu 2021-2022 Dönemi, Nedim Atilla’nın Federasyon Başkanı görevini devralmasıyla 1 Temmuz 2021 tarihinde ‘HİZMETLERİMİZLE HAYATLARI DEĞİŞTİRELİM’ dönem teması ile başladı.

'Rotaryenler, hizmetleriyle hayatları değiştirecekler'

1 Temmuz’un Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olması nedeniyle farklı Rotary Kulüplerinin etkinlikleri ile başlayan yeni dönem, 3 Temmuz tarihinde her yeni dönem başlangıcında olduğu gibi Anıtkabir’de Atatürk’ün manevi huzuruna saygı ve minnetlerini sunmak üzere yeni dönem görevlilerinin geniş katılımı ile gerçekleştirilen anlamlı ziyaretle devam etti.

Yeni dönem projelerini tanıtmak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan Rotary 2440 Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla:

‘Dünya’da 200’den fazla ülkede, 1.2 Milyon üyesi ile 117 yıllık bir sivil toplum kuruluşu olarak Rotary; 67 yıldır Türkiye’de 247 kulübü ve 6182 üyesi ile ‘Kendinden Önce Hizmet’ anlayışı ile en acil insani ihtiyaçlara eğilerek, sorunların çözümünde hizmet etmek üzere projeler üretmeye devam ediyor.

İzmir’de tam 60 yıldır toplumsal sorunların çözümüne yönelik hizmet üretmek üzere çalışmalarını yürüten, bugün 66 kulüp ve 1.600 üyesi ile Rotary 2440 Bölge; salgın ve deprem başta olmak üzere yaşanan bu sıkıntılı süreçte, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için pek çok faaliyet gerçekleştirmiştir. Üç ayrı Üniversite Hastanesine sağlanan solunum cihazlarının teslim edilmesi, 30 Ekim İzmir Depremi’nin hemen ardından oluşturulan Rotary Yaşam Alanı’nda 17 gün boyunca 170 depremzedenin barınma ve bunun gibi ihtiyaçlarının karşılanması, Rotary Barış Ormanı projemiz kapsamında 40.000 fidanın dikilmesi, eğitime desteği önceliklerinden sayan anlayışımız ile özellikle uzaktan eğitimde ihtiyaçların karşılanması konusunda pek çok çalışmanın yürütülmesi, geliri bu dönemde çalışamayan sanatçılara aktarılmak üzere açılan sanal sergiler, çevre sorunlarına dikkat çeken pek çok eğitici ve farkındalık yaratacak çevre etkinlikleri bu faaliyetlere birkaç örnek olarak verilebilir. dedi.

Rotary’nin; kolektif çalışma bilincine sahip, toplum yararına üretilen hizmetlerde devamlılığı esas aldığını belirten 2440 Bölge Federasyon Başkanı Nedim ATİLLA, yeni döneme ilişkin önemli projeler ve öncelikli konular hakkında ise şunları söyledi:

‘Rotary’nin öncelikli 7 odak alanı olan; Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü- Temiz Su ve Hijyen- Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi- Anne ve Çocuk Sağlığı- Temel Eğitim ve Okuryazarlık- Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma ile Çevre ve Sürdürülebilir Dünya’dır. Yeni dönemde bu öncelikli alanlarla ilgili önemli çabalarımız devam ederken bunlara ek olarak çok önemli bulduğumuz alanlarda da yeni ekipler oluşturduk ve çalışmalara başladık. Bu dönemde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Gerçek Gıda konularında önemli projeler ve toplum yararına hizmetler üreteceğiz.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde, toplumda kadınların daha özgür, daha önde bireyler olması ve kız çocuklarının eğitimi konusu başta olmak üzere çalışmalar yapacağız. Toplum sağlığını ve yaşamını etkileyen en önemli konuların başında yer alan gerçek gıda yani temiz ve sağlıklı topraklarda genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadan doğal yöntemlerle üretilmiş ve işlenmiş gıdalar üzerine projeler üreteceğiz. Çevre ve Sürdürülebilir Dünya, zaten odak noktalarımızdan biri. Ayrıca Organ Bağışı konusunu da çok önemsiyoruz. Elbette ki tüm bu projeleri, Rotary bünyesindeki ve çok önemsediğimiz gençlerimizin yüksek enerjilerinin desteği ile gerçekleştireceğiz. Biz Rotary olarak iyi şeyler yapmak, insanlığa faydalı olmak üzere bir araya gelmiş gönüllüleriz. Bu projeleri; ilgili kurumlar, yerel yönetimler ve diğer sivil toplum kuruluşları işbirliğinde gerçekleştirmek ve güç birliği oluşturmaktan da memnuniyet duyarız. İşte bu noktada kendimizi, hizmetlerimizi ve projelerimizi kamuoyuna daha iyi anlatabilmek ve Hizmetlerle Hayatları Değiştirebilmek için siz değerli basın mensuplarının desteği ve işbirliği de bizler için çok önemli.’

Basın toplantısında konuşan komite başkanları ise özetle şunları söylediler;

Gerçek Gıda Komitesi Başkanı Şengül KAVASOĞLU adına 6. Grup Federasyon Başkan Yardımcısı Cem KARAGÖZLÜ:

'Ne yediğini bilmek herkesin hakkıdır!" Gıda, kaynağı olduğu güneşin altında yaşayan her canlı için haktır. Gerek kırsal alanda, gerekse kentlerde yaşıyor olsun, her insan bu gıda üretiminin bir parçasıdır.Gerçek gıda, sorumluluk hisseden her bireyin üretim ve tüketim tercihlerini gözden geçirmesi ve bu konuda bilinçlenmesi ile yükselecektir.'

Organ Bağışı Komitesi Başkanı Merve BAYKAN:

‘Ülkemizde organ nakil ve bağışında öncü şehir İzmir UR 2440 Bölge Federasyonu çatısı altında “Transplant Oyunları”nı düzenliyor. Dünyada organ bağışında üst sıralarda olan ülkelerin başarısı doktorlar, yerel yönetimler, nakil olmuş olanlar, basın, hükumet ve en önemlisi STK'lar. Biz de bu bilinçle, 27 bin kişiden fazla organ nakli bekleyen hastanın olduğu ülkemizde bu oyunlara ev sahipliği yapıyor olmanın heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.’

Sürdürülebilir Dünya Komitesi Başkanı İsmail Gökhan ÇITAK:

‘Çevre felaketleri olmadan önlemler almak yerine çevreyi kirlettikten sonra temizlemeye çalışmak, sınıfta kaldıktan sonra ders çalışmaya benziyor üstelik doğayı çoğu zaman eski haline de getiremiyoruz.

"Bilmediğimin ve görmediğimin bir önemi yoktur" anlayışı ile hep birlikte Ekolojik görme bozukluğu adeta Ekolojik miyopluk yaşıyoruz.’

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Banu DİNÇER:

‘Toplumdaki her birey, cinsel kimliğe bakılmaksızın, ekonomik ve toplumsal hayatta karar alma mekanizmalarında, eşit olarak yer aldığında, kadın ve çocuklar tüm haklarından faydalandıklarında, Dünya gerek ekonomik, gerekse sosyal olarak daha adil, daha barış dolu ve daha yaşanır bir yer olacaktır. Biz Rotaryenler, bu amaç doğrultusunda çalışıyor ve toplumumuzda bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.’

2021-2022 yılı projelerinin anlatıldığı basın toplantısı, Federasyona bağlı kulüplerin bir kısmının dönem projelerini sunmalarının ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER