'Rezervlerimiz 109 milyar dolar seviyesinde'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin yıllık ortalama büyüme oranının yüzde 1'in altında olduğunu belirterek bunu yüzde 5,1'e getirdiklerini söyledi. Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 109 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacağını açıkladı.

'Rezervlerimiz 109 milyar dolar seviyesinde'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Türkiye bölgesinde egemenlik haklarını gerçek anlamda kullanabilen az sayıdaki ülkelerden biri. Bazen birileri '19 yılda ne yaptınız?' diyecek cüreti gösterebiliyorlar. Bu tür ithamlara vereceğimiz en güzel cevap 19 yılda yaptıklarımızı anlatmaktır. Cari açığı 2019'da fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, yakında yeniden aynı tabloyu göreceğiz.

''MERKEZ BANKASI REZERVLERİMİZ 109 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDEDİR''
Türkiye'nin yıllık ortalama büyüme oranını yüzde 1'in altında aldık yüzde 5,1 seviyesine getirdik. Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak.

''MİLLİ GELİRİMİZİ EN KISA SÜREDE TRİLYON DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ''
Dövizdeki dalgalanma başta olmak üzere yaşadığımız hadiseler sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkaracağız.

''HAVALİMANI SAYIMIZI 26'DAN 56'YA ÇIKARDIK''
Eğitimde derslik sayımızı 343 binden aldık 620 binin üzerine çıkardık. 22 bin yatak kapasiteli 17 şehir hastanemizle sağlıkta hizmet kalitesini artırdık. Düzensiz göçle daha etkin mücadele için 25 Geri Gönderme Merkezi oluşturduk. 26'dan aldığımız havalimanı sayımızı 19 yılda 56'ya çıkardık. 19 yılda çiftçilerimize 165 milyar lira tutarında destek verdik.

''2023'TE KENDİ OTOMOBİLİMİZİ YOLLARDA GÖRECEĞİZ''
Yerli otomobilimizin üretim süreci plana göre gidiyor. İnşallah 2023 yılında kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz.''

''EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 5 BİN 700 LİRAYA YÜKSELMİŞTİR''

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. En düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir. Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine haftada 2 saat ilave ek ders imkanı sağlanmıştır. 2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak bin 352 lira olarak gerçekleşmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik.

''KÜLLERİNDEN ORMANLARIMIZIN DOĞDUĞUNU GÖRECEĞİZ''
Genel bir küresel felaketle karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir. Eşi benzeri görülmemiş yangınların izlerini silmekte kararlıyız. Allah'ın izniyle bu devlet güçlü, bu millet güçlü ve biz bunu başaracağız. Adeta küllerinden ormanlarımızın doğduğunu göreceğiz. Geniş ölçekli bir heyetle arkadaşlarımızı Doğu, Batı Karadeniz ve güneyde çalışma yapmak üzere görevlendirmeleri dün gerçekleştirdik. Afetlerin başından itibaren devlet olarak halkın yanında olduk.

''HER SAHADA OLMALIYIZ''
Haziran 2023'e kadar gece gündüz çalışmamız gerekiyor. Her sahada olmalıyız. Ahlat'a yarın gidiyoruz. Malazgirt oralardayız. Ahlat'ta büyükçe bir yeri devlet olarak aldık orayı devletimize kazandırıyoruz. Devlet Bey ile beraber orada törenlerimizi yapacağız. Oradan döndükten sonra Doğu Karadeniz'de programlarımızı devam ettireceğiz. Artvin'de durum nedir bunların yerinde görelim istiyoruz. Bartın Sinop Kastamonu heyetlerimizle dolaşacağız. Antalya Muğla'yı da dolaşacağız. Sembolik olarak bitirilen evler var belki bu evlerin açılışlarını yapacağız.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER