Prof. Dr. Ceyhan: Bu aşılama hızıyla, aldığımız önlemlerle vaka sayısını azaltmak mümkün değil

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan mevcut aşılama hızı ve önlemlerle Covid-19 vakalarının azalamayacağını söyledi. Ceyhan, "Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Bu aşılama hızıyla, aldığımız önlemlerle vaka sayısını azaltmak mümkün değil

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı yürütülen mücadeledeki yanlışlara dikkat çekerken, mevcut durumda vaka sayılarının düşmesinin mümkün olamayacağını dile getirdi.

Ceyhan, il il önlem almanın bir anlamı kalmadığını, tüm Türkiye'de eşit uygulamalara geçilmesi gerektiğini de söyledi.

Ceyhan, Habertürk canlı yayınında, günlük vaka sayılarına değil haftalık verilere bakılması gerektiğini belirterek, "Salgını henüz kontrol altına alamadık. Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil. Buna bir bilim adamı olarak izah getirmemiz mümkün değil. Bu aşılama hızıyla, aldığımız önlemlerle vaka sayısını azaltmak mümkün değil. Günlük vaka sayısındaki değişimlere bakmasınlar" diye konuştu.

'EN BÜYÜK YANLIŞLARDAN BİRİ 65 YAŞ ÜZERİ VE 18 YAŞ ALTINI EVE KAPATMAK'

"Yaptığımız en büyük yanlışlardan bir tanesi 65 yaş üzeri ve 18 yaş altını eve kapatmak" diyen Ceyhan, bunun vaka sayısını artırdığını ifade etti.

Ceyhan, "Evden en az 1 kişi, evin geçimini sağlamak için dışarı çıkmak zorunda. Metroya da otobüse de biniyor. Ve geliyor işyerinde de mesafe yok, maskeyi düzgün takmayanlar var. Oradan virüsü alıp eve getiriyor. Ve biz buna diyoruz ki, 'hafta sonu evden dışarıya çıkmayacaksın.' Biz bunları zorla kapalı bir ortamda tutup 'virüsü birbirinize bulaştırın' diyoruz" diye konuştu.

'ÖNLEMLER EŞİT ŞEKİLDE UYGULANMALI'

Prof. Dr. Ceyhan, il il vaka sayısı açıklamanın hiçbir anlamı kalmadığını da söyledi. Ceyhan, "İstanbul'a ayrı, Kırşehir'e ayrı bir önlem almanın hiçbir önemi yok. Kararlar merkezi otorite tarafından alınmalı ve Türkiye'nin her yerinde eşit bir şekilde uygulanmalı" dedi. Ceyhan ayrıca, "'Yaz başı rahatlarız' diyorsak bu işi bilmiyoruzdur. Böyle bir şey olamaz" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER