Pandemi, deprem ve sel: Esnaf darda

Pandemi nedeniyle kepenkleri aylardır kapalı olan bölge esnafı depremin ardından bir de sel felaketiyle sarsıldı. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu; “40.203 işyeri, yanlarında çalışanlar ile birlikte yaklaşık 150 bin aile yani 600 bin kişi geçim sıkıntısına düşmüştür“ dedi.

Pandemi, deprem ve sel: Esnaf darda

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, pendemi, deprem ve en son 2 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan sel felaketine ilişkin Ben Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

Öte yandan Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı da, esnafın kredi ve vergi borçlarının en az 1 yıl ötelenmesi gerektiğini vurguladı.

“İş hacimleri düştü”

Corona salgını tedbirlerinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerin başında esnaf sanatkarlarımız geldiğini ifade eden Mutlu; “Genelgeler ile pek çok meslek kolunun faaliyeti durdurulmuş veya sınırlandırılmıştır. Faaliyetine devam eden esnaf sanatkarlarımız da iş yapamaz haldedir. Çünkü üyelerimiz doğrudan halka mal ve hizmet sunumu yapmaktadırlar. İnsanların sokaklara daha az çıkması, alışverişlerini kısıtlamaları doğal olarak üyelerimizin iş hacimlerini de düşürmüştür” dedi.

Pandeminin başından bu yana, esnafın büyük sıkıntı içinde olduğuna vurgu yapan Başkan Mutlu, oluşan kara tabloyu da paylaştı.

“600 bin kişi geçim sıkıntısına düştü”

Mutlu; “2020 yılının Mart ayından bu yana işyerini açamayan, açsa da eski işlerini bulamayan üyelerimiz zor durumdadır. Yazın ardından yeniden hayata geçirilen pandemi tedbirleri ile, İzmir ili genelinde; 6.926 (kahvehane, çay bahçeleri, oyun salonları vb) işyerinin faaliyetleri durdurulmuş, 25.564 (lokanta, restoran, bakkal, berber, kuaför vb) iş yerine sınırlama getirilmiş ve 7.713 (servis, kantin, kırtasiye vb.) işyeri dolaylı olarak etkilenmiştir. 40.203 işyeri, yanlarında çalışanlar ile birlikte yaklaşık 150 bin aile yani 600 bin kişi geçim sıkıntısına düşmüştür” şeklinde konuştu.

“Destekler bir nebze nefes almamızı sağladı”

Sürecin başından bu yana, esnaf sanatkarların durumunu sokak çalışmaları ve rakamlarla desteklenmiş ciddi raporlarla ilgililere yansıttıklarını ve beklentilerini gündeme taşıdıklarını ifade eden Mutlu; “Taleplerimizin bir bölümü cevap bulmuş, hükümetimiz imkanlar ölçüsünde bazı tedbirleri hayata geçirmiştir.

Kuşkusuz bu destekler yaralarımızı sarmaya yetmese de bir nebze olsun nefes almamıza vesile olacaktır. Bir başlangıç olarak kabul ettiğimiz bu destekler nedeniyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Mülk sahiplerine çağrı: Kiraları dondurun

“Bu noktada gözlerden kaçan ancak çok sayıda üyemizi mağdur eden bir konuya değinmek istiyor, mülk sahiplerine de çağrıda bulunmak istiyorum” diyerek sözlerine devam eden Mutlu; “2021 yılı için kiracınız olan esnaf sanatkarlardan kira artışı istemeyin, kiraları dondurun. Onlar büyük fedakarlıklar yaparak tedbirlere uyuyorlar çünkü bu süreçte her kesim özveride bulunmalı. Bu noktada, evini veya işyerini esnaf sanatkarlara kiralayan mülk sahiplerinden de anlayış bekliyoruz. Mülkünüzde uzun yıllar aynı esnaf kiracınız bulunuyorsa ve ödemelerini aksatmıyorsa, kiracınızla uyumlusunuz demektir. Bu durum kiracınızla bir yakınlık, dostluk kurduğunuzu gösterir. O zaman dostunuza yardımcı olun” şeklinde konuştu.

Şanlı’dan ‘ortak akıl’ vurgusu

Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ise, yaşanan sıkıntılı süreçlerden ortak akıl ile çıkılabileceğine vurgu yaparak; “Esnafımız pandemi deprem ve selden sonra sıkıntılı süreçler başladı. Bunlarla ilgili açıklanan paketlerde çok esnafa dokunan fazla bir şeyler yok ama inşallah devletimiz önce insanların sağlığını, sonra üretimi, şimdide küçük esnaflarla ilgili kararlar alacak, paketler açıklayacaktır. Ortak akıl ile esnafımızla tek tek görüşerek sorunlarımız ile ilgili bir dosya çalışması yapıyoruz. İnşallah bu dosyamızı hem buradaki esnaf ve ticaret odalarımıza hem de yerel yönetimler ve merkezi hükümete sunacağız” dedi.

“1 yıl vergilerin, kredilerin alınmaması lazım”

Esnafın kendisini toparlaması için en az 1 yıl destelenmesi gerektiğini ifade eden Şanlı; “Siz istediğiniz kadar vergileri öteleyin bunlar bizim önümüze yine çıkacak. Çünkü esanaf şuan hiç bir şey kazanmıyor. Açıldıktan 1 ay sonra karşıma çıkan bu vergileri ödeme imkanımız maalesef olmayacak. En güzeli esnafın kendini biraz toparlaması için en az 1 yıl vergilerin kredilerin, stopajların SGK’nın bu esnaftan alınmaması lazım. Yoksa biz istediğimiz kadar bunları taksitlendirelim yapılandıralım belki 1 taksiti ödeyeceğiz fakat 2-3. taksiti ödeyemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER