“Otellerde virüs var algısı var”

Koronavirüsün en çok etkilendiği sektör olan turizm, adeta kan ağlarken, otelini açmış işletmeciler de zor bir dönemden geçiyor. ETİK Başkanı İşler; otellerin tüm hijyen kurallarını aldığını ancak buna rağmen “Otellerde virüs var algısı var” yaratıldığını ifade ederek; beach kulüplerdeki kalabalık görüntüleri de eleştirdi

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Türkiye’de sağlık dışında, şüphesiz ki korona virüs salgınından en çok etkilenen sektör turizm oldu. 1 Haziran’dan sonra başlayan normalleşme ve oteller için belirlenen sertifikasyon uygulamaları, ‘güvenli’ bir tatil için atılan en önemli adımlardan biri oldu.

Yazın rehaveti ve karantina süresinde evde geçen günler, vatandaşı dışarı çıkmaya itse de, oteller beklenen ilgiyi görememekten şikayetçi.

Bir taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gün gün açıkladığı vaka ve ölüm oranları ve ardından yapılan ciddi uyarılar varken, bir yandan da Dışişleri Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı’nın yabancı tatilciye ‘gelin’ mesajları kafa karışıklığına neden oluyor.

Hastanelerden sonra en hijyenik yer olarak nitelendirilen otellere ilişkin ön yargıyla ilgili, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler Ben Haber’e konuştu.

“Otellerde virüs var algısı var”

İşler, dışarıda denetlenmeyen AVM’ler, restoranlar varken, “virüsün kaynağı oteller” gibi davranıldığını söyleyerek bu duruma tepki gösterdi.

Beach kulüplerden çekilen videoları da paylaşan İşler; “Bütün beach kulüpler, üst üste alt alta. Sanki pandemi yokmuş gibi. Otellerde son derece hastanelerden sonra, kurumlar içinde en hijyen, en fazla pandemi kurallarını uygulayan tesisler ama insanlar nedense bir algı yönetimi olarak, ‘Otellerde virüs var’ algısı var. Bu son derece yanlış bir algı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER