OGS'den HGS'e geçecekler dikkat!

Otoyol ve köprüler kullanmak isteyen sürücüler, sadece HGS ile geçiş yapabilecek. Ancak depozito verilerek alınan OGS’lerin iadesiyle ilgili karışıklık yaşanıyor.

OGS'den HGS'e geçecekler dikkat!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Aracında OGS kullanan 1 milyon 200 bin kişinin 400 bini HGS’ye geçiş yaptı. OGS cihazları HGS kartlarından daha pahalıya satılıyordu. OGS’lerin ederi ile HGS’nin tutarı arasındaki farkın mutlaka HGS’ye yüklenmesi ve ya sahibine iade edilmesi gerekiyor. Bankalar sahip çıkmıyor bu duruma. OGS’nin içinde kalan bedellerin de HGS kartına aktarılmasını tüketiciler takip etmeli" dedi.

Otomatik Geçiş Sistemi(OGS) Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla 31 Mart 2021’den itibaren otoyol ve köprü gişelerinde kullanılamayacak. Artık, otoyol ve köprülerde sadece HGS kullanılacak. Depozito verilerek alınan OGS’lerin iadesiyle ilgili karışıklık yaşanıyor.

"HGS İLE ARASINDAKİ TUTAR FARKININ MUTLAKA TÜKETİCİYE VERİLMESİ GEREKİYOR"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Aracında OGS kullanan 1 milyon 200 bin kişinin 400 bini HGS’ye geçiş yaptı. Ne var ki, OGS cihazları daha pahalı satılıyordu, HGS kartları çok daha ucuz. Yakın zaman önce OGS alanın parası ne olacak çöpe mi atılacak? OGS’lerin ederi ile HGS’nin tutarı arasındaki farkın mutlaka HGS’ye yüklenmesi veya sahibine iade edilmesi gerekiyor. Bankalar sahip çıkmıyor olaya. Bunun kamu otoritesi tarafından yapılacak bir düzenleme ile mutlaka HGS kartlarına yüklenmesi sağlanmalıdır. OGS’nin içinde kalan bedellerin de HGS kartına aktarılmasını tüketiciler takip etmeli" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER