Normalleşme ne zaman olur? Prof Dr. Uğur Şahin'den yeni açıklama

Koronavirüs aşısını da bulan Alman merkezli ilaç şirketi BioNTch’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Mayıs sonunda ya da Haziran ayının başında COVID-19 vaka ve can kaybı sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini böylece normal yaşama dönülebileceğini söyledi.

Normalleşme ne zaman olur? Prof Dr. Uğur Şahin'den yeni açıklama

Dünya çapında onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren Alman BioNTech şirketinin kurucusu bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman basınına konuştu.

Der Spiegel dergisine ve Bild'e açıklamalarda bulunan Şahin, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs ayının sonunda ya da Haziran ayının başında gerçekleşeceğini söyledi.

Şahin, "Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak COVID-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

Mutasyonların vaka can kaybı sayılarını hızlı şekilde artırdığını söyleyen Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum" derken testler yaptıklarını ve kendi aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu belirtti.

Şahin, İsrail’de elde edilen verilerin aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu ispatladığını belirtirken, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER