Normalleşme genelgesinde 'virgül' karmaşası

“COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normallaşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ndeki bir muğlak ifade kargaşaya neden oldu.

Normalleşme genelgesinde 'virgül' karmaşası

Sözcü'de yer alan habere göre, “COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normallaşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ndeki bir muğlak ifade kargaşaya neden oldu.

Kamu çalışanlarının 01.07 2021 tarihi itibari ile normal çalışma düzenine geçeceklerinin duyurulduğu genelgede özel durumlar sıralandı.

Ancak genelgedeki şu ifade farklı değerlendirmelere neden oldu:

“Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirildi.”

Bazı kamu kurumu yöneticileri bu cümledeki ifadeyi, “Sadece 60 yaş üzeri kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak” şeklinde yorumladı ve 60 yaş altı kronik hasta olanları ve 60 yaş üstü çalışanlarına işbaşı yapmaya çağırdı.

VİRGÜL UNUTULDU MU?

60 yaş altındaki kronik hastalar ve 60 yaş üstü çalışanlar, genelgedeki cümlede bir virgülün eksik bırakılması nedeniyle bazı kamu yöneticilerinin bu ifadeyi yanlış yorumladığını savundu. Bu gruptaki çalışanlar genelgedeki ifadenin acilen netleştirilmesini bekliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sociologist
Sociologist - 7 ay Önce

Şimdi burada şunları sormak gerekiyor; bundan önce 4-5 adet genelge yayınlandı ve o genelgelerin bazılarının yürürlükte olduğu dönemlerde Sağlık Bakanlığının günlük olarak açıklanan "Resmi!" verilerinde gerek vaka gerekse de vefat sayıları bugünkünden çok daha düşük seviyelerdeydi ve sürekli olarak en riskli grubun bir veya birden fazla "Kronik Hastalığı" olanlar olduğu söylemlendiriliyordu. Şimdi bu genelge Devletin önceki mantıklı yaklaşımlarıyla çelişiyor. Bu sebeple yapılan vicdansız kulislerle çıkartılma ihtimali yüksek görünüyor. Bilimsel olarak virüs tehlikesi sıfırlanmadan kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerin saçmasapan bir mantıkla yaşa tabi tutularak (60 yaş üzerinde memuriyet yapan kişi sayısı zaten çok azdır, ayrıca bir insan 45 yaşında da 50 yaşında da veya başka bir yaşta da kötü bir hastalığa yakalanmış olabilir!) koruma kapsamından çıkartılması büyük bir hatadır. Bu hususu sanki kendileri Devletten daha iyi biliyormuş gibi ukala ve alaycı tavırlarla ve de en önemlisi insani duygulardan tamamen uzaklaşmış kara bir zihniyetle eleştirenler, sadece kendi menfaatini düşünen ve acımasızca bu insanlara saldıranlar esas kamu görevinden uzaklaştırılmalıdır. Siz kimsiniz ki bu insanları emekli etme talimatlarını ve benzeri alçak fikirlerinizi kendinizi Devletten üstün düşünme kabiliyetine haiz görerek fütursuzca savurabiliyorsunuz? Bu zihniyet çok vicdan dışı bir zihniyettir. Kendileri kronik hastalıklara yakalansalar (ki kimsenin yakalanmasını istemem) acaba bu vicdansız ve alaycı düşünceleri nasıl bir sapmaya uğrar? Sizler Devletten üstünmüsünüz ki Devletin gösterdiği vicdanı eleştiriyorsunuz! Bu insanların maaşını cebinizden mi veriyorsunuz? Size ne oluyor? Kuyruk acınız mı var?
Biliyorsunuz an itibariyle tüm Dünya'da ve ülkemizde Delta varyantıyla yeni bir dalga oluşumuna doğru giden Covid-19 virüsü kronik hastalıklara sahip insanlar için aşı olsalar dahi ciddi hayati tehlike içermeye devam etmektedir. Bilim insanları tarafından da bildiğiniz üzere bu durum defaatle dile getirilmiştir. Sizler de takdir edersiniz ki 45-50-59 v.b. gibi yaşlardaki ciddi kronik rahatsızları olanların nasıl risk altında olmadığının izahı mümkün değildir. Daha önce daha aşağıda bulunan vaka ve vefat sayılarında iken çalışanlara yaş sınırı koymadan idari izin kullandırılıp an itibariyle Delta riskiyle beraber sayılar daha fazla iken yaş ayrımı yapılarak kullandırılmaması da takdir edersiniz ki mantık dışıdır. Bunun uygulamaya yansıması birçok suistimale sebep olur ve yine birçok kronik hastalığı olan insanın ağırlaşması veya vefatı ile birlikte kötü sonuçlara yol açabilir.
İşte tüm bu sebeplerle son çıkartılan genelgenin güncellenerek kronik hastalığı olan bireylerin yüksek risk durumunu düşünerek aciliyetle düzeltilmesi birincil öncelik olarak gündeme getirilmelidir. Kanalben gibi platformlar yorumlara vicdansızca yazanların mantığından kendini arındırarak insani duyguları öne çıkarıp bunu gündemde tutmalı ve değişimi için çaba göstermelidir.

Mehmet
Mehmet - 7 ay Önce

Bu haber ıcın tesekkur ederız. Bız cok sakladık kendımızı sımdı su vaka durumunda çağrılmamız cok anlamsız evımızden de ısımızı yapabılıyoruz. Lutfen ılgılıler bır acıklama yapsın daygılar

SIRADAKİ HABER