Nagehan Alçı, Bahçeli'yi 'İnfluencer şampiyonu' ilan etti!

Nagehan Alçı, emekli generaller bildirisine karşı Devlet Bahçeli ve Meral Akşener'in tutumlarına övgüler düzdü. Bahçeli'nin attığı tweetlerle amiralleri tam da 'aşil topuklarından' vurduğunu yazdı.

Nagehan Alçı, Bahçeli'yi 'İnfluencer şampiyonu' ilan etti!

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, emekli amirallerin bildirisine yönelik siyasilerin tutumlarını ve sözlerini köşesine taşıdı. Birbirine rakip iki milliyetçi parti olan MHP ve İYİ partinin bildiriye karşı aldıkları tutumu öven Alçı “4 Nisan 2021, Türk milliyetçiliği ideolojisinin İttihatçılık zihniyetinden tam olarak ayrıştığı gün olarak kayda geçti." dedi. 

Nagehan Alçı bugünkü köşesinde "Türk milliyetçiliğinin postallar karşısında muhteşem sınavı" başlıklı bir yazıyı kaleme aldı. Bildiriye hazırlayanların MHP ve İYİ partiden böyle bir tepki beklemediklerini de öne süren Alçı, Devlet Bahçeli'nin emekli amiralleri tam aşil topuklarından vurduğunu söyledi.

Alçı, Devlet Bahçeli ile telefonda görüştüğünü de vurgulayarak, bildirinin ardından kendisini influencer şampiyonu ilan ettiğini yazdı. Nagehan Alçı yazısında şu cümlelere yer verdi: "Etki gücü bakımından dünün influencer şampiyonu Devlet Bahçeli’ydi. Çünkü Bahçeli sadece iki küçük tweet'le bu 104 amirali birden tam aşil topuklarından vurdu. Rütbelerin sökülmesi, özlük hakları, emekli maaşı. Bildiriyi imzalayan amirallerin kaybetmekten en çok korktukları üç şey. Nitekim bakın Devlet Bey’in tweet'inden sonra hiçbirinin ağzını bıçak açmadı."

İşte Nagehan Alçı'nın o yazısı...

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN POSTALLAR KARŞISINDA MUHTEŞEM SINAVI

Bir cumartesi gecesi çoğunluğun uyuduğu ya da uykuya hazırlandığı bir saatte 2 değil, 5 değil, 10 değil, 30 değil, 104 emekli amiralin bir bildiri yayınlaması -kim ne derse desin- apaçık bir muhtıra girişimidir, sivil siyasete bir gözdağıdır.

(Başta 103 amiral diye çıktılar, sonra sayı 104’e yükseldi. Meğer 53’ü iki kez yazmışlar, bunu da Milli Savunma Bakanlığı fark edip açıklamasında düzeltti.)

Bu bildiri, dün ezber bozan bir tavırla ‘gamechanger’ bir siyasetçi olduğunu bir kez daha ispatlayan Meral Akşener’in tabiriyle "Baştan sona zevzekçe" bir teşebbüstür.

Açıkçası bildiriye Meral Hanım’ın destek vermeyeceğini tahmin ediyordum ama bu kadar sert sözlerle o 104 amirale yükleneceğini düşünmemiştim.

Kitabın tam ortasından konuştu Akşener. Öyle "Aman denge kurayım. Ne şiş yansın ne kebap" gibi yollara tenezzül etmedi. Çok içten ve hakikiydi. Bu tuhaf bildiriyi yazanlardan lafını hiç esirgemedi.

Peki ya Devlet Bahçeli? Devlet Bey’in tavrı da demokrasiye sahip çıkmak açısından tek kelimeyle muhteşemdi dün.

Özetle iki milliyetçi partinin iki lideri askeri vesayetçiliğe karşı en vurucu sözlerle sivil ve demokrat tavır koyma konusunda adeta birbirleriyle yarıştılar.

Birbirine rakip iki milliyetçi parti MHP ve İYİ Parti dün Türk milliyetçiliği ideolojisinin askercilik ve postalcılık anlamına gelmeyeceğini tüm Türkiye’ye ispatladılar.

Türk milliyetçiliği aynı zamanda komitacılık ve askeri cuntacılık anlamına gelen İttihatçılık ile çok özdeş algılanır bizim politik ve entelektüel tarihimizde. Üst düzey akademik çevreler Türk milliyetçiliğini sivil ve demokratik bir siyasal ideoloji olarak algılamazlar.

Bence dün o açıdan da siyasi tarihimizde kırılma noktalarından biri oldu.

4 Nisan 2021, Türk milliyetçiliği ideolojisinin İttihatçılık zihniyetinden tam olarak ayrıştığı gün olarak kayda geçti.

NE BAHÇELİ NE DE AKŞENER'DEN BÖYLE BİR TAVIR BEKLEMİYORLARDI

Hem Devlet Bahçeli hem de Meral Akşener kendini Türk milliyetçisi olarak tanıtan 104 amirale ufacık bir taviz vermediler.

İçeriğine bile bakmadan askeri bildiriye usul yönünden cepheden karşı çıktılar.

Bence 104 amiral de ne Bahçeli’den ne Akşener’den bu sert tavrı bekliyordu.

MUHARREM İNCE POPÜLİST BİR KARAKTER OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA İSPATLADI

Bu amiraller sözde ‘solcu’ Muharrem İnce gibi “Gece yarısı açıklamaları yanlış ama amirallerimiz haklı” gibi olumsuz anlamda ‘klasik siyasetçi’ açıklaması bekliyorlardı.

Muharrem İnce de dünkü tepkisiyle büyük bir siyasetçi olmadığını ve olamayacağını, her zaman konjonktüre göre popülizm yapan bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

Öte yandan AK Parti’den de dün çok sayıda sert açıklama geldi. Bu bildirinin muhatabı hükümet olduğu için bu açıklamaları bekliyordum.

Fakat açık konuşayım AK Parti cephesinden hiçbir açıklama MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tweetleri kadar yankılanmadı.

BAHÇELİ AŞİL TOPUKLARINDAN VURDU

Etki gücü bakımından dünün influencer şampiyonu Devlet Bahçeli’ydi.

Çünkü Bahçeli sadece iki küçük tweet'le bu 104 amirali birden tam aşil topuklarından vurdu.

Rütbelerin sökülmesi, özlük hakları, emekli maaşı.

Bildiriyi imzalayan amirallerin kaybetmekten en çok korktukları üç şey. Nitekim bakın Devlet Bey’in tweet'inden sonra hiçbirinin ağzını bıçak açmadı.

Kendilerine karşı açıklama yapan başka isimlere cevap verdiler ama MHP liderine ağızlarını açıp tek söz söyleyemediler.

Rasim dün seri tweetler attı. O tweetlerde bu bildirinin sebebinin esasen Montrö Anlaşması ile ilgili tartışmalar değil 6 Şubat’ta yayınlanan 70 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin bir grup ulusalcı-solcu subayda yarattığı rahatsızlık ve bunun sonucunda muvazzafların emeklileri dolduruşa getirişi olduğu iddiası vardı.

Bu tweetler üzerine Sayın Devlet Bahçeli tespitlerinden ötürü tebrik için Rasim’i telefonla aradı.

Sonrasında Devlet Bey ile ben de konuşmak istedim ve bu yazıda ifade ettiğim duygularımı kendisine de ilettim. Elbette detay veremem ama Devlet Bey’in bu 104 amiral olayını çok derinlikli analiz ettiğini söyleyebilirim.

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamını okumak için...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER