MHP'den Büyükşehir'e 'sel' önerisi: Madde madde sıraladı

İzmir'de 2 Şubat'ta meydana gelen şiddetli yağış ve sel felaketinin ardından; Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Selahattin Şahin, Şubat ayı olağan meclisinde Büyükşehir'e 18 maddelik 'sel önerisi'nde bulundu.

MHP'den Büyükşehir'e 'sel' önerisi: Madde madde sıraladı

BEN HABER - 

İzmir'de geçtiğimiz günlerde meydana gelen şiddetli yağış ve sonrasında oluşan sel, 2 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olurken; çok sayıda ev ve iş yeri de sular altında kalmıştı.

Tarihinin en çok yağış aldığı günlerden birini yaşayan kentte, yaralar sarılmaya çalışılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden de selden etkilenen vatandaşlara destek verileceği açıklanmıştı.

MHP'DEN 18 MADDELİK ÖNERİ

Konuyla ilgili bir öneri de Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Selahattin Şahin'den geldi. 

Şubat ayı olağan Meclisi'nde konuşma yapan Şahin,  belediye başkanlığına, yağmurlarda alınması gereken önlemler konusunda 18 maddelik yazılı bir öneride bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin'in öneresi şu şekilde;

"Kentsel alanlarda aşırı yağış için alınması gereken önlemler;

Kentsel alanlarda aşırı yağışın bir afete dönüşmemesi için acilen hayata geçirilmesi gereken öneriler. Bu öneriler uygulanmalı kalıcı çözüm için aklıselim ve uzmanlık bir araya getirilmelidir. Halk doğal afetlere karşı biçare ve yalnız bırakılmamalıdır.

1) Kuru dere yataklarından geçen yollarda köprüler yapılmalı ve kuru dere yataklarının getireceği sel hesaplanarak çevresinde önlem alınmalıdır.

2) Kapatılan dere yatakları tekrar planlanmalıdır.

3) Yağış rejiminin değişmesi nedeni ile bir ayda yağan yağmur bir saatte yağabilmektedir. Dere yatakları ve çevresi bu duruma göre yeniden planlanmalıdır.

4) Alt geçit, menfez, toplu ulaşım alanları vb. alanların drenaj sistemlerinin en kötü senaryoya göre planlanması gerekmektedir.

5) Yağmur suyu toplama sistemlerinin kanalizasyondan tamamen ayrılması ve bu hatların yağış rejiminin değişimine paralel planlanması, depolanabilen kısmının depolandıktan sonra şehre zarar vermeden alıcı ortama aktarılması gereklidir.

6) Su taşkınlarını önlemek, şehri muhtemel afetlerden korumak için sel kapanları gibi mühendislik uygulamaları yapılmalıdır.

7) Yapılan planlamalara iklim değişikliği katsayısı hesaplanarak mutlaka eklemesi ve imar planları bu hesaplamalara göre düzenlenmelidir.

8) Dere yataklarının çevresindeki yerleşim gözden geçirilmeli ve riskli alanlar tahliye edilmelidir.

9) Şehirlerde yağmur sularının biriktirdiği alanlar belirlenerek drenaj sistemleri ile bu birikim tahliye edilmelidir.

10) Dere yataklarına hafriyat ve benzeri malzemelerin atılması engellenmelidir.

11) Şehir merkezlerinde kapalı kanallar yerine açık kanal sisteminin tercihen ıslah edilmiş doğal dere yataklarında planlanarak uygulanmalıdır.

12) Cadde, yol ve köprülerde suyun birikmesini engelleyecek drenaj sistemlerinin oluşturulması gereklidir. 13) Kaçak su kuyularının bir an önce kontrol altına alınmalıdır.

14) Park ve Bahçelerde kullanılan bitkilerin suyu az isteyen türlerden tercih edilmelidir. 15) Kayıp kaçak oranları bir an önce en alt düzeye çekilmelidir.

16) Şehir içi alanlarda (Araç yıkama, süs havuzları, havuzlu konutlar gibi) kullanımın tam denetim altına alınması, bu alanlarda yağmur suyu biriktirme depoları kullanılmalıdır.

17) Atıksu arıtma tesislerinden çıkan suyun tekrar sisteme entegresinin sağlanmalıdır.

18) Su tasarrufu için bilgilendirme ve kamu spotları yapılmalıdır. 19) Yağış rejimi değişikliği dolayısı ile artması beklenen sellerin yıkıcı etkisini gidermek üzere gerekli önlemler acilen alınmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER