Kuraklığa karşı can suyu Ekobox

Dünyada hızla artan kuraklığa karşı sulamasız ağaç yetiştirmeye imkan sağlayan ekobox İzmir’in Buca ilçesinde oluşturulan demonstrasyon bahçesi ile 20 ceviz fidanına uygulandı.

Kuraklığa karşı can suyu Ekobox

Tüm iklim koşulları ve toprak çeşitlerinde maksimum verim elde edilmesini ve bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılanmasını sağlayan bitki destek ünitesi Ekobox, yaklaşık 15 litre suyla yetiştirme imkanı sağlıyor. Sistem, dünyadaki uygulamalarında yüzde 95 başarıya ulaştı. Ekobox ile 1500 litre su ile yüzde 80 başarı oranına ulaşılabilen damlama sulama sistemine göre büyük avantaj elde edildi.

Buca’da kurulan uygulama bahçesinde ilk fidanı dikerek sistemin kurulumunu başlatan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen; ülke ve dünya olarak kuraklığa doğru giden bir iklimde yaşadığımızı belirterek “İzmir ilinde bu deneme bahçesini kurup kuraklığa ve susuzluğa karşı bu denemenin sonuçlarını görmek istiyoruz” dedi.

Ekobox Sisteminin sulama imkânları kısıtlı, kurak, taşlı, kumluk vb. tüm arazi tiplerinde bitkisel üretimin yapılmasını sağladığını belirten Özen “Burada yapmaya çalıştığımız, ekobox adı verilen bu düzeneğin meyve bahçelerinde meyve fidanının dibine entegre edip içerisine koyacağımız yaklaşık 15 litre su ile 1 yıl boyunca bir daha su vermeden meyve fidanının ayakta kalmasını sağlamak. Şuana kadar farklı yerlerde yapılan denemeleri incelediğimizde su vermeden özellikle çok su isteyen veya taban suyu yüksek olmayan kıraç yerlerde çok faydalı sonuçlar verdiğini gördük. İnşallah yapacağımız bu deneme bahçesinde de biz İzmir ilimizde şimdiden kuraklığa karşı bir önlem almak istiyoruz. Sonuçları olumlu olursa ve fayda sağlanırsa İzmir ilimizde tüm üreticilerimize de bu sistemi yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

Oluşturulan ceviz bahçesinde fidanlara can suyu verilerek 16 litrelik haznesi dolduruldu. Ekobox Sistemi ile dikilen fidanların kökleri toprağın altında var olan mikro gözenekler içerisinde bulunan su kaynağına ulaşacak ve bitki oradan beslenmeyi öğrenecek. Dikilen ağaç veya fidanlar toprağın bir miktar altında bulunan mikro gözeneklerdeki su kaynağı ile hayatını sürdürebilecek.

Sistem ile herhangi bir su kaynağı, elektrik enerjisi, basınçlı sulama sistemleri vb. gibi yatırımlar gerektirmeden sulama imkanı bulunmayan, kurak, taşlı ve zor koşullarda dâhil olmak üzere her türlü iklim ve toprak tipinde fidanlar yetiştirmeye, bahçeler oluşturmaya imkan sağlamak, çeşitli sebeplerle kullanılmayan atıl arazilerini meyve yetiştiriciliğine kazandırılarak çiftçimizin gelirini arttırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER