"Kemalpaşa'nın 'konut alanı' sıkıntısı çözülmeli"

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Geri Kazanım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi"nin hayata geçmesi için her türlü desteği vereceğini belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ise, ilçedeki konut alanı sıkıntısını çözme çağrısı yaptı.

"Kemalpaşa'nın 'konut alanı' sıkıntısı çözülmeli"

Yeni sanayi bölgelerinin açılması, otoyol ve tren yolu bağlantılarının gerçekleşmesiyle günde 70 bin kişinin Kemalpaşa'ya gidip geleceğine, aileler ile birlikte 300 bin kişinin ilçeye nüfuz edeceğine dikkat çeken Uğurlu, "Bir yandan yatırım isteniyor, bir yandan da istihdam edilen emekçilerin yaşam alanları için planlanan konut alanları engelleniyor. Hem şehrin önü tıkanıyor hem de kira ve ev fiyatlarının yükselmesine sebep olunuyor. Büyükşehir, 1/100 binlik planlar, kentsel dönüşüm, TOKİ plan ve projesine de itiraz etti. Görüşmelerde 'her şey olumlu' deniyor. Masada anlaşılan konular, arka tarafta bize dava ve itiraz olarak dönüyor. Bunu anlamak mümkün değil" dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar'ın da katılımıyla gerçekleşen görüşmenin detaylarını anlatan Başkan Uğurlu, "Geri Kazanım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi"nin kurulması için tüm tarafların desteğe hazır olduğunu belirtti. Bu konuda kendi üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu söyleyen Uğurlu, Kemalpaşa'nın başta konut, alt yapı ve diğer sorunlarına ise kayıtsız kalınmaması gerektiğini açıkladı. 

GÖRÜŞMEDE KOCAOĞLU'NA İLETTİK
Görüşmede, Kemalpaşa'daki konut rezervi sıkıntısının da gündeme geldiğini söyleyen Uğurlu, ileride yaşanabilecek sorunlara da dikkat çektiklerini vurguladı. Başkan Uğurlu, "Kemalpaşa, hızla gelişiyor. Lojistik Merkezi burada, belli bir kısmı da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için ayrıldı. Ayrıca otoyol ve tren yolu da bağlanacak. Kemalpaşa'daki yoğunluk artacak. Şu anda 35 bin kişi, Kemalpaşa'dan İzmir'e gidip geliyor. Yatırımlar tamamlanınca bu rakam 60-70 bine çıkacak. Bu kadar insanı, her gün araçlarla Kemalpaşa'ya taşımak ne kadar sağlıklı? İnsanların bir kısmını Kemalpaşa'ya yerleştirmek lazım. Ancak Kemalpaşa'nın tüm bunları karşılayacak konut rezervi bulunmuyor. Kemalpaşa'nın İlçe merkezinin ciddi konut alanı sıkıntısı ve acilen genişlemeye ihtiyacı var. Kemalpaşa Belediyesi olarak da yeni yerleşim yerlerinin yapılması ve daha modern ve yaşanılabilir bir Kemalpaşa'nın planlanması ile alakalı Büyükşehir'den talebimiz var. Umuyoruz ki bu sorunlar çözülür" dedi.

TOKİ PROJESİNE DE İTİRAZ ETTİLER
Uğurlu, şöyle devam etti: "Kemalpaşa'da TOKİ'nin yaptığı konutlara karşı, Büyükşehir Belediyesi'nin itirazları var. Her itirazın peşinden de dava açıyorlar. Bir yandan yatırım yapılması isteniyor, bir yandan da konut alanları engelleniyor. Görüşmelerde 'her şey olumlu' deniyor. Ancak masada anlaşılan konular, arka planda itiraz ve dava olarak geri dönüyor. Bunu anlayabilmiş değiliz. Bunun izah edilebilir tarafı yok."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER