Kaza kırıma uğramak ne demek?

Uçak ve helikopter kazalarında sıklıkla kullanılan kırıma uğramak ne demek araştırılıyor. Son olarak Bitlis'te düşen helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu düşmesi, vatandaşların, 'kaza kırım ne demek, kırım nedir?' sorularını yoğunlaştırdı. İşte, helikopterde kaza kırımı ve detayları...

Kaza kırıma uğramak ne demek?

Kaza kırım sonucu düşen uçak ve helikopterlere kaza kırım ekipleri müdahale ediyor. Havacılık sektöründe meydana gelen kazalar kaza kırıma uğramak adı ile anılır. Öte yandan kaza kırım bölgeleri ve kaza kırım ekipleri de kullanıcıların araştırdığı konular arasında bulunuyor. Peki, kırım ne demek, kaza kırım ne anlama geliyor?

KIRIM NEDİR?

Sektörde, bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselere denir.

KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?

Helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesidir. Bu tarz olaylarda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybının olması durumunda olay 'kırım' değil 'kaza' şeklinde ifade edilir.

UÇAKTA KIRIM NEDİR?

Uçağın kırıma uğraması da donanımın geri döndürülebilir hasara uğraması anlamına gelir. Uçağın kırıma uğraması ifadesi can kaybının olmadığı bir kaza anlamını taşıyabilir. Uçağın kısmen iyi durumda olduğu durumlarda kırım kelimesi kullanılır. Uçağın iniş ve kalkışında ya da hava koşullarındaki olumsuzluklarla uğradığı hasarı anlatabilir.

KAZA KIRIM EKİBİ 

Uçak ve helikopter kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı herkes ve her şeyden önce inceleyen ekip. Havacılıkta tüm kazalara ilk müdahale eden, her havacılık biriminde (havaalanı, üs, teknik bakim merkezi) bulunan, yetkili kişilerden oluşan ekiptir. Kaza mahallini ilk inceleyip raporu veren bu birimdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER