Kar, fırtına, rüzgar alarmını veren Meteorolojiden NEDEN HORTUM UYARISI YAPILMADI?

Çeşme Alaçatı’da 11 Şubat’ta meydana gelen hortum, çok ciddi maddi hasara neden olurken 16 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Kar, fırtına, rüzgar alarmını veren Meteorolojiden NEDEN HORTUM UYARISI YAPILMADI?

CANSU TEMİR AKSU - BEN HABER 

Alaçatı’da meydana gelen hortum felaketi sonrası açıklamada bulunan İzmir Meteoroloji 2. Bölge Eski Müdürü Şahin, meteorolojik afetlerin radar ile takip edildiği ve önceden haber verilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

“Atmosfer gözümüzü kapatmaya gelmez”

Meteoroloji İzmir 2. Bölge eski Müdürü Murat Şahin, Ben Haber’e yaptığı açıklamada; bu tip meteorolojik olayların daha önceden haber verilmesinin mümkün olduğunun altını çizerek; “Atmosfer gözümüzü kapatmaya gelmez. Sizi bir yerde vurur” şeklinde konuştu.

“Ön uyarı verilebilirdi”

Meteorolojik afetlerin, iklim değişikliğinden dolayı daha sık rastlandığına vurgu yapan Şahin; “Bunun için bir radar teknolojisi var. Radarlarla takip ediliyor. Tam olarak hortumun olduğu yer olarak belli olmasa da, riskin olduğu bölge verilebilirdi. ‘Hortum riski var’ şeklinde bir ön uyarı verebilirdi” dedi.

“Meteorolojinin analizi var, takibi var”

“Teknolojik alt yapısı güçlü olan ülkelerde bu tip meteorolojik afetler önceden belirlenebiliyor” diyen Şahin; “Yarım saat önceden uyarı verme şansı var. Hava olayları an be an değişiklik gösteriyor. Atmosfer gözümüzü kapatmaya gelmez. Sizi bir yerde vurur. Deprem, aniden gelir ama meteorolojik verilerin en azından analizi var, takibi var” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER