Kaporta Ekspertiz

Kaporta aracın dış katmanına verilen isimdir. Kaporta ekspertizinde aracın dış katmanı en ince ayrıntısına kadar incelenir.

Kaporta Ekspertiz

Boyasının durumu, değişen parçalar, çizikler ve göçükler gibi birçok ayrıntı ele alınır. Kaporta ekspertizi uzmanların sadece gözlemleyerek verebileceği bir hizmet değildir. Uygun ekipman ve cihazlarla veri toplayarak yapılan bir uygulamadır. Bir aracın boyalı olup olmadığına sadece bakarak karar vermek güçtür, bunun için özel cihazlarla ölçümlemek ve fabrika verileriyle kıyaslamak önemlidir.

Kaporta Ekspertizi Neden Önemlidir?
Kaporta ekspertizi sırasında araçtan birçok veri toplanır. Bu veriler aracın geçmişine dair büyük ipuçları barındırır. Örneğin sol çamurluğunun değiştiği saptanmış bir aracın sol tarafından bir kazaya karışmış olması muhtemel olduğundan diğer ekspertiz işlemlerinde buraya daha dikkatli bakılır. Yani kaporta ekspertizi diğer ekspertiz işlemleri için oldukça yol göstericidir. Tabii burada kaporta ekspertiz işleminin uzmanlar tarafından yapılması da önemlidir. Komple boyalı bir aracı uygun cihazla tespit etmek kolayken, lokal boyalı parçaları bulmak için tecrübe gerekiyor. Kaportaya dahil parçaların değişmiş olup olmadığı da bu işlem esnasında belirleniyor. Bagaj kapağı, ön ve arka kapılar, çamurluk ve tamponlar orijinal mi veya boyalı mı diye kontrol ediliyor. Öyle ki yeterince tecrübeli bir ekspertiz parça orijinal olsa dahi sökülüp takıldıysa bunu belirleyebiliyor. Yine buradan elde edilen tüm veriler doğrultusunda aracın kazalı olup olmadığına dair bir fikir yürütülür.

Kaporta Ekspertiz Nerede Yaptırılır?
Kaporta ekspertiz isminden anlaşılacağı üzere ‘uzmanlık’ gerektiren bir işlemdir. Ekspertiz olmamış kaporta tamiri ile ilgilenen yerlerde gelişigüzel şekilde bu işlemi yaptırmak hem geçerliliği olmadığından hemde tarafsızlığına güvenilemeyeceğinden tercih edilmemelidir. Aynı zamanda sadece boya ölçüm cihazına sahip olmak gerekli ekipmanlara sahip olunduğu anlamına gelmiyor. Bu cihazın ne kadar güncel ve kalibre olduğu da çok önemli. Bu sebeple eğer güvenilir, tarafsız ve geçerli bir ekspertiz yaptırılıp rapor alınmak isteniyorsa mutlaka yetkili ve güvenilir bir yer seçilmesi gerekiyor. Özetleyecek olursak kaporta ekspertiz yaptırılırken;

-    Güveliri ve yetkili bir yerde,
-    Uzman kişilerce oluşturulmuş bir ekip tarafından,
-    Doğru ve güncel ekipmanlarla,
-    Kapsadığı hizmetler incelenerek 

karar vermek gerekiyor. Bu şekilde yapılan doğru seçim, oto ekspertiz sonrasında araç sahiplerini doğru yönlendireceğinden gereken başka bir inceleme varsa süreci doğru şekilde yönetebiliyor. 

AutoKing Oto Ekspertiz Güvencesinde Kaporta Boya Ekspertizi
Kaporta boya ekspertizi başlığı altında bu hizmeti sunan AutoKing ekspertiz, aracın dış katmanını ve ilgili tüm parçalarını inceliyor. Herhangi bir işlem, boya, değişim,göçük veya hasar olup olmadığı belirleniyor. Alanında uzman kadro ve güncel ekipmanlarla incelemeleri tamamladıktan sonra veriler analiz edilerek raporlanıyor ve araç sahibine sunuluyor. Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak oluşturulmuş paketlerin içeriğinde dahil olarak veya yalnızca kaporta boya ekspertiz hizmetini Auto King Oto Ekspertiz ayrıcalığıyla deneyimleyebilir, aklınıza takılan tüm sorulara uzman ekiplerce yanıt bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER