Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağı düştü: 8 ölü

KAHRAMANMARAŞ’ın Onikişubat ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale sırasında, yangın söndürme uçağı düştü. Türkiye’nin yangın söndürme çalışmalarında kullanılmak üzere Rusya’dan kiraladığı Beriev 200 tipi uçakta 3’ü Türk, 5’i Rus, 8 mürettebatın olduğu bildirildi. Kazanın ardından bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Onikişubat ilçesinin kırsal Ilıca Mahallesi yakınlarındaki Almalı mevkisinde saat 13.00 sıralarında yangın çıktı. Yükselen dumanı gören mahalleli, ihbarda bulundu. Bunun üzerine bölgeye 100 orman işçisi ile 10 arazöz, 1 uçak ve 2 helikopter sevk edildi. Ekipler yangına havadan ve karadan müdahale etti.

ENGİZEK DAĞI'NA DÜŞTÜ

Müdahale sırasında Türkiye’nin yangın söndürme çalışmalarında kullanılmak üzere Rusya’dan kiraladığı Beriev-200 tipi yangın söndürme uçağı, saat 14.30 sıralarında Engizek Dağı yamacına düştü. Adana'dan bölgeye sevk edildiği belirtilen, içinde 3’ü Türk, 5’i Rus, 8 mürettebatın bulunduğu uçağın düştüğü bölgeye, arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı da kazayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Kahramanmaraş’taki yangın söndürme çalışmalarına katılmak için Adana’dan havalanan bir Rus yangın söndürme uçağının kaza kırıma uğradığı bilgisi üzerine, İncirlik’ten bir helikopter ile Konya’dan bir uçak, arama-kurtarma çalışmalarına destek için bölgede görevlendirilmiştir" denildi.

UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ

Beriev Be-200, Altair Beriev tarafından üretilen Rus yapımı bir amfibyen jet uçağıdır. Uçak, yangın söndürme, arama kurtarma, deniz devriyesi, kargo ve yolcu taşımacılığı için tasarlanmıştır. Uçak, saatte 150-190 kilometre hızla 14 saniyede doldurduğu 12 ton suyu taşıyabilme kapasitesine sahip.

THK: Uçakta bulunan 5 Rus ve 3 Türk görevli hayatını kaybetmiştir

TÜRK Hava Kurumu (THK), "Yangın söndürme hizmeti halinde kullanılan söndürme uçağı, bugün saat 14.45 civarında yangına suyu boşalttıktan sonra kaza kırıma uğramıştır. Uçakta bulunan 5 Rus ve 3 Türk görevli maalesef hayatını kaybetmiştir" açıklamasında bulundu.

THK, Kahramanmaraş'ta çıkan orman yangınına müdahale ederken kaza kırıma uğrayan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili açıklama yaptı. THK'dan yapılan açıklamada, "Yangın söndürme hizmeti halinde kullanılan THK-CMC iş ortaklığının kiralama yoluyla temin ettiği BE-200 88450 kuyruk numaralı amfibik yangın söndürme uçağı bugün saat 14.45 civarında yangına suyu boşalttıktan sonra kaza kırıma uğramıştır. Uçakta bulunan 5 Rus ve 3 Türk görevli maalesef hayatını kaybetmiştir" denildi. 

'TEMİN EDİLEN 3 UÇAK İZMİR, ADANA VE ANTALYA BÖLGESİNE KONUŞLANDIRILMIŞTIR'

Açıklamada, uçakların THK- CMC iş ortaklığı ile kiralandığı belirtilerek, "2021 yılı orman yangınlarını söndürmede kullanılmak üzere Orman Genel Müdürlüğü Mart 2021 tarihinde 5 uçaklık ihale açmıştır. Söz konusu ihaleye THK- CMC iş ortaklığı olarak 10 ton üzeri 3 uçak için teklif verilmiş, 29 Nisan 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. İhale teknik şartnamesine uygun olarak kiralama yöntemi ile temin edilen 3 uçak İzmir, Adana ve Antalya bölgesinde konuşlandırılmıştır" ifadelerine yer verildi.

'8 GÖREVLİ HAYATINI KAYBETMİŞTİR'

Açıklamanın devamında ise şunlar kaydedildi:

"8 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Adana bölgesinde konuşlandırılan ve bugüne kadar yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılan 2020 model BE 200 88450 kuyruk numaralı amfibik yangın söndürme uçağı bugün Kahramanmaraş/Osmaniye bölgesinde çıkan orman yangınında Orman Genel Müdürlüğü'nün direktiflerine uygun olarak söndürme faaliyetlerini yürüttüğü esnada elim hadise vuku bulmuş ve maalesef 8 görevli hayatını kaybetmiştir. Hayatlarını kaybeden görevlilerimiz için üzüntümüz büyüktür. Kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Teknik ve adli incelemeler devam etmekte olup, incelemelerin tamamlanmasının ardından elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER