İZSU, faturalarda değişiklik yaptı!

Genel Müdürlük aldığı kararla, vatandaşın kullandığı su tutarının ne kadarının ilçe belediyesine ne kadarının büyükşehir belediyesine aktarıldığını faturada belirtecek. Böylece ilçe belediyelerine gönderilen katı atık bedellerinin durumuyla ilgili kafa karışıklığı giderilmiş olacak.

İZSU, faturalarda değişiklik yaptı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü, su faturalarında değişikliğe gitti. Kentte sürekli tartışma konusu olan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun her fırsatta dile getirdiği ilçe belediyelerine gönderilen katı atık bedelleri artık net bir şekilde belirtilecek.

4 BÖLÜM BULUNUYOR

Faturanın alt kısmında oluşturulan ücret dağılımı bölümünde vatandaşlar kullandıkları su tutarından ne kadarının ilçe belediyesine iletildiğini görecek.  İlgili kısımda; İZSU, ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ve KDV olarak 4 bölüm bulunuyor.

‘En pahalı su İzmir’de kullanılıyor’ şeklinde ortaya atılan söylemlerin yarattığı sıkıntılara zaman zaman cevap veren Başkan Kocaoğlu, faturaya yansıyan bedellerden ilçe belediyelere aktarıldığını söylüyordu.  İletilen bedeller yeni gelişmeyle kalem kalem belirtilmiş olacak.

İZSU 3 YIL ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

İZSU Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıllarda resmi sayfasından konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koyan bir açıklama yapmıştı. Genel Müdürlük, Su faturalarında ayrı ayrı tanımlanan katı atık ve atık su bedellerine ilişkin tahsilatın “keyfi” değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan “Atıksu Alt Yapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” gereğince yasal bir zorunluluk olduğunu, katı atık tarifelerinin ise ilçe belediyeleri tarafından belirlendiğini duyurdu. İZSU, büyük kentler içinde en ucuz suyun İzmir’de olduğunu da bildirdi. (egedesonsöz)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER