İzmir Valisi Köşger'den 'tam kapanma' raporu

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger kentteki vaka sayılarının yarı yarıya azaldığını ifade ederek; "Sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak vakalarda paralel olarak düşüyor. Sosyal hareketlilik azaldı, bulaş da azaldı. Tam kapanma süreci öncesi ile şimdiki rakamlar da yarıya inmiş durumdayız. Bayram sonuna kadar geçtiğimiz yıl Haziran ayı seviyesine indirme hedefindeyiz" dedi.

İzmir Valisi Köşger'den 'tam kapanma' raporu

'Trafik Haftası' dolayısıyla gerçekleştirilen denetim sonrası, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger açıklamalarda bulundu.

Vaka sayılarında; İzmir'in üç büyükşehir arasında da, 30 büyükşehir arasında da en iyi durumda olan illerden birisi olduğuna dikkat çeken Vali Köşger; " Sosyal hareketlilik azaldı, bulaş da azaldı. Tam kapanma süreci öncesi ile şimdiki rakamlar da yarıya inmiş durumdayız" dedi. 

İşte Vali Köşger'in konuşmasından satır başları: 

RAKAMLARDA YARI YARIYA AZALMIŞ DURUMDAYIZ

Pandemi birebir sosyal ilişkilerin artması ile dikey şekilde artan bir durum. Sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak vakalarda paralel olarak düşüyor. Sosyal hareketlilik azaldı, bulaş da azaldı. Tam kapanma süreci öncesi ile şimdiki rakamlar da yarıya inmiş durumdayız. Bayram sonuna kadar geçtiğimiz yıl Haziran ayı seviyesine indirme hedefindeyiz. 

EN İYİ OLAN İLLERDEN BİRİYİZ

Sırasını tam bilmiyorum ancak Sağlık Bakanlığının paylaşımı sonrası bende paylaşmıştım. Şu an 1'nci sırada değiliz ancak çok iyi durumdayız. 3 Büyükşehir arasında da, 30 Büyükşehir arasında da en iyi durumda olan illerden birisiyiz. İzmirli hemşehrilerimiz kurallara uyduğu sürece daha iyiye gideceğimiz düşünüyoruz.

YOĞUN  BAKIMLARDA SIKINTI YOK

Bizim zirve noktamız Kasım ve Aralık aylarında günlük 5 bin vakayı gördüğümüz oldu. Günlük 80-90 arası vefatın olduğu zamanlardı o dönemler. O zamanda bile İzmir’de yoğun bakımlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Biz İzmir’de normal tıbbi tedavileri devam ettiriyoruz. Pandemi dolayısıyla yoğun bakımlarımızda, diğer hastalıklar dolayısıyla bir kısıtlamaya gitmedik. Normal ameliyatlar ve tedaviler oluyor, onlar da gerektiğinde yoğun bakımda tedavi görüyorlar. Dolayısıyla bazen bazı vilayetlerde buna benzer uygulamalar yapılıyor. Pandemi çok artınca onların yoğun bakım talebini karşılamak için ertelenebilecek ameliyatları erteliyorlar. Ama bizde öyle bir şey söz konusu değil. Yoğun bakımlarda bir sıkıntı yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER